Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Ľubomír Sonntag

Licencia NBS 253494: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
22329 videní
49 hodnotení
2023
2022
2021

Blog Ľubomír Sonntag

Ľubomír Sonntag 706 0 komentárov

2 elegantné spôsoby, ako zaplatiť banke za Vašu hypotéku čo najmenej!

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať financie pod kontrolou.
 
Splnili ste si konečne sen o vlastnom  bývaní? Zaplatili ste za ňu hypotékou, ktorú Vám banka natiahla na najdlhšiu možnú dobu? Máte otázky, koľko za ňu banke za celú dobu splatnosti zaplatíte? Pýtate sa ako je to možné, že „cena“, za peniaze, ktoré Vám banka požičala je tak vysoká? Hľadáte odpovede, ako dať banke späť čo možno najmenej peňazí vo forme úrokov? V tomto článku si prezradíme 2 spoľahlivé prístupy ako dosiahnuť minimalizáciu nákladov na preplatenie aj Vašej hypotéky. Požičali ste si od banky na Váš vysnívaný nový byt či dom formou hypotéky? 100 000 Eur, so splatnosťou na 30 rokov, pri aktuálnej úrokovej sadzbe 4%. Celkovo takto za celú dobu splatnosti banke zaplatíte späť cca. 170 000 Eur. Ste v poriadku, alebo Vám prišlo nevoľno? V každom prípade, pravidlá úrokovania jednoducho nepustia. Čím dlhšie máte požičané peniaze od banky, tým viac úroky pracujú proti Vám. Existujú však 2 elegantné spôsoby, ako znížiť „cenovku“ za požičané peniaze na minimum.
 

1 - Pravidelná optimalizácia úrokovej sadzby hypotéky

Jedným zo základných spôsobov, ako viete optimalizovať výšku preplatenosti Vašej hypotéky, je v spolupráci s Vašim finančným sprostredkovateľom či konzultantom, sledovať vývoj úrokových sadzieb na hypotekárnom trhu a pri zmene fixácie Vašej hypotéky nájsť vždy tu najvýhodnejšiu úrokovú sadzbu na trhu. To znamená, že ak máte nastavenú fixáciu úrokovej sadzby (obdobie, kedy Vám banka garantuje výšku úrokovej sadzby ako aj výšku splátku na určité obdobie) napríklad na 3,5,7 či 10 rokov, pri jej zmene máte možnosť nájsť banku, ktorá Vám poskytne výhodnejšiu úrokovú sadzbu a zrefinancovať Vašu hypotéku do banky, ktorá Vám poskytne výhodnejší úrok, splátku. A tým sa aj logicky celková suma, ktorú banke zaplatíte na úrokoch, zníži. Tento „monitoring“ je potrebné robiť pravidelne až do úplného splatenia hypotéky. Takto máte istotu, že ste urobili všetko preto, aby ste banke vždy zaplatili najnižšiu možnú čiastku na hypotéke.
 

2 – Program predčasného splatenia hypotéky

Druhým, veľmi účinným spôsobom, ako zaplatiť na hypotéke banke čo najmenej, je vyplatiť ju predčasne. Pretože úroky platíte vždy len za obdobie, kedy máte peniaze od baky požičané. Vďaka programu predčasného splatenia takto viete Vašu hypotéku vyplatiť až o jednu tretinu splatnosti skôr a na sume, ktorú zaplatíte banke ušetriť cca. 30%.

To znamená, že 30 ročnú hypotéku viete vyplatiť aj o 10 rokov skôr. Takto „ušetríte“ na platení úrokoch 10 rokov. Pretože v každej splátke je započítaná časť úrokov a časť splátky istiny – teda požičanej sumy.
 

Čarovné 1 promile  prípadne 0,5 promile

Princíp predčasného splatenia hypotéky spočíva  v rozhodnutí, odložiť si okrem splátky ešte niečo „navyše“. Pokiaľ si dokážete dať okrem splátky hypotéky ešte 1 promile bokom, čo zo sumy 100 000 Eur predstavuje 100 Eur, viete vyplatiť Vašu hypotéku v 20 roku a na sume, ktorú by ste dali banke ušetríte viac ako 33 000 Eur.

Ak si to správne spočítame, ak by ste si dávali bokom počas 20 rokov, 12 mesiacov v roku 100 Eur , mali by ste v „ponožke“ sumu cca. 24 000 Eur.  Vy však ušetríte viac ako 33 000 Eur. Ako je to možné?

Tu je potrebné povedať, že nestačí len dávať peniaze „bokom“, ale rozhodnúť sa aj pre tu správnu formu sporenia, ako píšem v mojom článku: Keď skutočne sporiť, znamená investovať! Jediný spôsob, ako efektívne sporiť j rozhodnúť sa pre takzvané „investičné sporenie“, ktoré zhodnotí Vaše úspory v dlhodobom priemere 6%-8% ročne. Jednoducho povedané, Vaše úspory Vám zarobia ďalšie peniaze.

Ak je pre Vás dávať na investičné sporenie 100 Eur mesačne veľa, môžete sa rozhodnúť pre „soft“ verziu, kde postačuje sporenie vo výške len 0,5 promile, čo je v našom prípade 50 Eur mesačne. Takto si skrátite čas splácania hypotéky o cca. 1/5. Vždy je to viac, ako nič. Teda menej