Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1434 0 komentárov

5 najčastejších rizík, ktoré hrozia vašej domácnosti cez Vianoce

Sviatky sú obdobím, kedy dostáva zabrať nielen naše zdravie, ale aj naša domácnosť. Kým nejaké to prejedenie sa zákuskami alebo iným jedlom nemusí mať fatálne následky, požiar či voda môžu niekedy spraviť domácnosť doslova neobývateľnou. Poistenie domácnosti je dobré na riešenie následkov, ale nemali by ste zabudnúť hlavne na prevenciu! Pozrite sa na najčastejšie riziká, ktoré vám hrozia počas Vianoc.

 

1. Požiar
Ako ukazujú skúsenosti poisťovní aj štatistiky, požiar býva jednou z najčastejších príčin poškodenia bývania. V prípade požiaru je veľmi dôležité, aby bola poistená nielen domácnosť, ale aj nehnuteľnosť, keďže oheň spôsobuje škody aj na samotnej konštrukcii obydlia. Poistenie domácnosti zas pokryje škody napríklad na kobercoch, sedačkách, spotrebičoch či umeleckých dielach.
Počas Vianoc ale aj po nich je nebezpečenstvo požiaru oveľa vyššie a to napríklad z dôvodu používania vianočného osvetlenia v interiéroch alebo exteriéroch. Pozor si však treba dať na to, že poisťovňa nemusí preplatiť alebo bude krátiť preplatenie za tie škody, ktoré boli spôsobené úmyselným konaním poistníka alebo ak išlo o škody spôsobené nedbanlivosťou.

2. Zatopenie
Druhým najčastejším problémom býva zatopenie a to najmä vtedy, ak bývate v paneláku. Pokiaľ sa susedia nad vami rozhodnú odísť na dovolenku cez sviatky a začne im tiecť pokazený vodovodný ventil, ktorý spôsobí zatopenie ich aj vašej domácnosti, je to veľmi nepríjemné. Takéto udalosti sa pritom stávajú veľmi často a to najmä v období dovoleniek.
Podobný problém so zatopením ale môže nastať rovnako aj u vás a tu je veľmi dôležité vedieť, že musíte dbať, aby ste mali napríklad vodovodné potrubia udržiavané. Pokiaľ budú totiž dlhodobo zanedbávané, poisťovňa môže pristúpiť ku kráteniu poistného alebo k odmietnutiu preplatenia škody. V tomto prípade sa prevencia vyplatí dvojnásobne, keďže voda môže poškodiť aj byty pod vami a vy by ste tak museli platiť aj za škody na cudzom majetku.

3. Krádež
Vlamači a zlodeji majú počas Vianoc ustlané na ružiach. Ako malé deti sme sa o tom mohli presvedčiť napríklad v už kultovom filme Sám doma, ale časté prípady sú samozrejme aj u nás. Zlodeji striehnu na každú príležitosť a v bezpečí nie sú ani byty v panelákoch, ani rodinné domy.
Dôležitá je v tomto prípade prevencia a zabezpečenie domácnosti. Poisťovňa môže mať problém preplatiť v plnej miere škody spôsobené krádežou v tom prípade, ak sa zlodej dostal do nehnuteľnosti cez nedostatočne zabezpečené okná alebo dvere. Pri krádeži je dôležité mať uzavreté poistenie domácnosti, pretože poistenie stavby je v tomto prípade vo väčšine bežných prípadov zbytočné. Rovnako je dôležité vedieť, či je riziko krádeže súčasťou uzatvorenej poistnej zmluvy alebo je potrebné je toto riziko potrebné v danej poisťovni pripoistiť.

4. Vandalizmus
Naopak, čo sa týka vandalizmu, tu by ste sa mali spoliehať najmä na poistenie stavby. Tento druh rizík hrozí väčšinou majiteľom rodinných domov, ktoré sa môžu stať počas Vianočných sviatkov terčom napríklad unudených školákov. Rozbité okno, poškodený plot alebo fasáda domu, toto všetko je bežnou súčasťou tak letných, ako aj zimných školských prázdnin.
Problémom je, že v tomto prípade neexistuje žiadna účinná prevencia. Kamerový systém síce môže pomôcť odhaliť páchateľa, ale nemusí to tak byť vždy. Naopak, dobré poistenie vie vynahradiť škody napríklad s odstránením grafity, opravou rozbitého skla alebo inými opravami na fasáde či oplotení. Ak príde k poškodeniu napríklad už pouličnej lampy, je to problém zväčša miestnej samosprávy a nie majiteľa domu, ktorý sa nachádza v jej blízkosti.

5. Sneh
Aj toto riziko sa týka väčšinou tých, ktorí bývajú v rodinných domoch. Sneh môže narobiť problémy počas zimy kedykoľvek, teda nielen počas Vianočných sviatkov. Najčastejšie ide o poškodenie krovu a strechy pod ťarchou snehu, prípadne o zatekanie do stropu, ak už je škridla poškodená. V tomto prípade sa vypláca mať uzavreté tak poistenie domácnosti, ako aj poistenie stavby.
Ak býva v rodinnom dome, nezabudnite ani na poistenie vedľajších stavieb, napríklad samostatnej garáže alebo domčeku na náradie. Väčšina základných poistných zmlúv totiž zahŕňa poistenie len samotnej nehnuteľnosti a v prípade, ak by sneh poškodil konštrukciu iných stavieb, museli by ste to platiť zo svojho. Čo sa týka prevencie, v tomto prípade sa treba najmä zamerať na vodotesnosť strechy a pevnosť jej konštrukcie.

S poistením zvládnete škody ľahšie
Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti slúži nie na predchádzanie uvedeným škodám, ale na zmiernenie ich následkov. Ak vás vytopí sused alebo vám sneh poškodí strechu či okolie domu, je lepšie získať finančné prostriedky na opravy od poisťovne, ako si hradiť všetky výdaje z vlastného vrecka.

Dôležité je mať správny typ poistenia. Keďže ponuky poisťovní sú naozaj rôznorodé a balíky krytia škôd pomerne široké, najlepšie je nechať si poradiť od odborníka. My vo Finvia Group vám veľmi radi nielen poradíme či porovnáme poistenie, ale vám ho pomôžeme aj uzavrieť za najlepších a najvýhodnejších podmienok. Využite naše online poistenie nehnuteľnosti a uzavrite poistenie, ktoré sa vám skutočne oplatí.

Autor: Finvia holding

Najnovšie

Najčítanejšie

  1. Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16621)
  2. Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (9110)
  3. Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7998)
  4. Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7793)
  5. Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6597)

Blogeri

Kategórie