Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Ľubomír Sonntag

Licencia NBS 253494: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
22331 videní
49 hodnotení
2023
2022
2021

Blog Ľubomír Sonntag

Ľubomír Sonntag 343 0 komentárov

Aj Vaše financie potrebujú bezpečie alebo dom finančnej istoty

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať financie pod kontrolou.
 
Domov, sladký domov. Najbezpečnejšie miesto, pre každého z nás. Či už máme v živote horšie alebo lepšie chvíle, práve domov je miesto, naša kotva, naše zázemie, kde sa vraciame s pocitom istoty. Rovnako to funguje aj s našimi financiami. Potrebujú bezpečné útočisko, aby Vám vedeli vždy poskytnúť bezpečie a ochránili Vás v horších časoch. Práve v tomto blogu si povieme viac o tom ako funguje tzv. dom finančnej istoty a prečo by mal byť samozrejmosťou dobre nastaveného rodinného rozpočtu. Každý potrebujeme domov. Aj naše financie
 
Teplo domova. Nech sa nám darí, alebo máme jednoducho „frmol“, domov je miesto, kde sa vždy vraciame s pocitom istoty, že tu bude o nás postarané. Máme teplo, vodu, stravu, všetko potrebné pre život. No častokrát zabúdame, na to, že len vďaka stabilnému rodinnému rozpočtu a príjmu je to všetko možné. Preto okrem domova pre nás, ľudí, je potrebné zabezpečiť istotu a domov aj pre naše financie. Bez financií nie je možné kúriť, ani svietiť a ani dôstojne žiť. Preto je potrebné v prvom rade ochrániť zdroj Vašich príjmov a nemyslieť nielen na súčasnú „spotrebu“, ale aj tú budúcu. A až vďaka tomu bude aj Váš fyzický domov vždy plný bezpečia a istoty.
 
                      img

Aby dom vydržal roky...
 
Predstavte si, že máte konečne Váš vysnívaný byt či dom. Na to ,aby ste si ho mohli dovoliť postaviť či kúpiť a nemali ste hotovosť, museli ste si požičať prostredníctvom hypotéky. Ak by ste nemali vyhovujúci príjem, hypotéku a sen o vlastnom bývaní by sa nenaplnil.
 
Vlastná nehnuteľnosť, aby ste ju mohli naplno a dlhodobo využívať, si vyžaduje, aby ste dokázali platiť pravidelné platby za elektriku a ďalšie energie nevyhnutné pre chod domácnosti. Okrem toho strava, oblečenie a ďalšie výdavky potrebné a nevyhnutné pre život.
 
1 - ochrana príjmu pre chorobou či úrazom
 
Predstavte si, že nie Vašou vinou ste sa stali účastníkom dopravnej nehody, a Vaše zranenie si vyžiada dlhodobú liečbu. Alebo Vám diagnostikovali vážnu chorobu, s ktorou ste určite nerátali. Sociálna poisťovňa Vám bude maximálne 12 mesiacov vyplácať PN vo výške 55% z Vášho príjmu. Dokážete z nich dlhodobo, počas celej PN, ktorá nakoniec bude trvať napríklad 15 mesiacov, uhrádzať všetky platby a záväzky, platby hypotéky? Pokiaľ máte vytvorené nejaké finančné rezervy – úspory, pár mesiacov áno, no čo potom?
 
Pre takýto prípad odporúčam zabezpečiť si príjem formou správne nastaveného životného poistenia, ktorého zmyslom je podržať Váš dočasný (v niektorých prípadoch aj trvalý) pokles príjmu v prípade čerpania PN, trvalých následkov úrazu, invalidity, diagnostikovania kritických chorôb a v najhoršom prípade smrti.
 
2 - nečakané výdavky či strata zamestnania – so železnou rezervou ľavou zadnou
 
Čo okrem choroby či úrazu sa ešte môže stať, že stratíte príjem úplne? No predsa strata zamestnania. Nájsť si novú prácu, ktorá bude zodpovedať Vašim predstavám ako aj výške príjmu,  trvá v priemere 3 až 6 mesiacov. Za tento čas viete dostať od štátu napríklad podporu, ale tá tiež nebude vo výške Vášho príjmu zo zamestnania. Tvoriť si rezervu na 3 až 6 mesiacov, ktorú viete použiť pre prípad nečakaných výdavkov (nová práčka) , či stratu zamestnania voláme železná rezerva a mala by byť súčasťou každého rodinného rozpočtu. Prečo? Keby niečo!
 
3 – ochrana majetku – stovky Eur vs. Tisícky Eur
 
Máte krásny nový domov. Stačí jedno škrtnutie zápalkou alebo veľká voda a Váš 400-tisícový dom je preč. Pokiaľ máte hypotéku, musíte mať nehnuteľnosť povinne poistenú. Prídete síce o nehnuteľnosť, no poisťovňa Vám zaplatí celú škodu banke, prípadne Vám a viete si kúpiť rovnaký dom či byt. Ak ale tak poistenie nemáte, ktoré rádovo ročne stojí cca. 100 Eur, prídete o to čo ste roky budovali. Rovnako sa to týka Vašej rekreačnej chaty, či Vášho vozového parku. Poistka je ochrana nielen Vášho príjmu ale aj Vášho majetku
 
4 – budúcnosť, ktorej sa na 99% percent dožijete - dôchodok
 
Ako som už spomenul v úvode, netreba myslieť na náš príjem len tu a teraz, ale zamyslieť sa aj nad svojou „jeseňou života“, teda nad dôchodkom, ako ho chceme prežiť a aké výdavky a v akej výšky budeme hradiť.
 
Áno, štát sa o nás „postará“,´. Budeme mať štátny dôchodok. Ak by ste išli na dôchodok zajtra, bol by na úrovni cca. 43% z Vašej priemernej mzdy. Ale predpokladám, že na dôchodok pôjdete najskôr až o nejakých 20-30 rokov. Je vysoký predpoklad, že to percento bude podstatne nižšie. Bude Vám to stačiť?
 
Tu je v prvom rade dôležité mať zriadený a správne nastavený II. dôchodkový pilier, no to bude postačovať ako som už uviedol vyššie. Mojim klientom viem ale nastaviť individuálne dôchodkové sporenie tak, že ich dôchodok bude podstatne vyšší, blížiaci sa ich aktuálnemu príjmu.  A vyjde ich to pár desiatok Eur mesačne.
 
5- ideálny čas – riešiť to naopak ako „naopak“
 
Keď máme ošetrený a zabezpečený náš súčasný príjem ako aj príjem na dôchodku, je čas myslieť na ďalšie sny a na iných. Ideálne na svoje deti či vnúčatá. Ako ukazuje náš domček, keď máme zabezpečený príjem je ideálny čas riešiť hypotéku. Žiaľ častokrát klienti, ktorí nekonzultujú svoje možnosti získania hypotéky so svojím finančným konzultantom, ľudovo povedané, riešia to naopak. Prv hypoték a až potom otázku zabezpečenia príjmu, teda garanciu, že budú vedieť za každých okolností splácať hypotéku.
 
 6 – aj deti raz budú dospelé s našimi snami, najlepšia je príprava
 
Ako hovorí klasik, deti je to jediné, čo tu po nás zostane. No v dospelosti budú riešiť presne to isté čo my. V 18 rokoch sa možno rozhodnú, že chcú študovať na vysokej škole, prvé auto, či kapitál na možnosť kúpy či získania hypotéky na prvé vlastné bývanie. Na to všetko budú potrebovať peniaze. Viete si predstaviť dať im len tak v 18 rokoch „štartovné“ na vysokú školu rádovo v tisícoch Eur naraz? Vďaka sporeniu pre deti od pár Eur mesačne, im viete uľahčiť úvod do dospeláckeho života, ako som už spomenul vyššie.
 
6 – plnenie ďalších snov a ochrana úspor
 
Ak už máme zabezpečený svoj, príjem, majetok, dôchodok a ich potomkov, je čas ochrániť aj svoje voľné finančné prostriedky, svoje úspory. Čo sú vlastne úspory? Sú to peniaze, ktoré nám ostanú a ktoré chceme použiť v budúcnosti. No do tej chvíle je našou prioritou ich ochrániť pred znehodnotením, čiže infláciou. A druhý dôvod, chceme , aby nám aj niečo zarobili. Viete si predstaviť že Vašich 1000 Eur, Vám za 10 rokov donesie 3000 Eur. Odložili ste si tisícku a po 10 rokoch je z nich 4000 Eur? Tak o tom je investovanie. A potom? Túžite po ceste okolo sveta, či vlastnej jachte? Splnenie aj týchto snov pôjde oveľa lepšie.
 
Vyššie sme si povedali ako pracovať so svojimi peniazmi, ako si vďaka nim viete dopriať čokoľvek potrebujete pre život, pre Vašich najbližších a splniť si v podstate akýkoľvek sen či potrebu. Presne takto funguje tzv. dom finančnej istoty a rozpovie Vám jeho „príbeh“ každý dobrý a skúsený finančný konzultant.
 
Chcete poznať aj príbeh Vášho rodinného rozpočtu, aby ste vždy mali istotu, že Vás podrží a dopraje Vám čokoľvek chcete?
 
Kľudne ma kontaktujte a začneme písať úspešný príbeh aj Vašich financií.
 
Teším sa na Vás na krátkom osobnom stretnutí u mňa v kancelárii pri výbornej káve.