Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Lucia Risková

Licencia NBS 231264: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie
99%
Priemer hodnotení
17721 videní
59 hodnotení

Blog Lucia Risková

Lucia Risková 1346 0 komentárov

Ako efektívne využiť prídavky na dieťa?

Začať sporiť vašim deťom, je ten najmilší finančný cieľ. Mnohí z nás, chcú svojim ratolestiam zabezpečiť bezproblémovejší štart do dospeláckeho života. Radi by sme im dopriali štúdium na vysokej škole, ktorú si sami vyberú, dopomohli im s kúpou ich prvého bývania. 

Ako nato, aby sme si tento cieľ splnili?

V prvom rade je potrebné určiť si účel sporenia, na základe neho sa určí jeho dĺžka. Bude suma potrebná, keď pôjde vaše dieťa na vysokú školu alebo až keď sa bude vydávať či ženiť? :) V druhom rade je dôležité určiť výšku pravidelného vkladu. Treba dbať nato, aby táto suma neovplyvnila chod vašej domácnosti. Väčšinou si klienti dovolia pre dieťa odkladať 20 € mesačne, čo korešponduje s výškou prídavkov na dieťa. Samozrejme platí, že čím viac financií mesačne vkladáte, tým viac v budúcnosti inkasujete.

Odporúčam nesporiť financie na vašom bežnom účte. Keď ich máte stále k dispozícií, môže sa stať, že podľahnete pokušeniu utratiť ich na bežné výdavky. O čosi lepšou alternatívou je odkladať ich na sporiaci podúčet v banke, po prípade otvoriť terminovaný účet na meno dieťaťa. Tu však musíte rátať s nízkym výnosom a keď zoberiete do úvahy mieru inflácie, vaše úspory sú v podstate mínusové.

Ako dosiahnúť kvalitný výnos?

Keďže sporenie pre deti má zväčša dlhodobý charakter, za uváženie určite stojí investovať do zmiešaných podielových fondov. Väčšiu časť sporiaceho obdobia ukladať financie do akciových fondov, ktoré majú síce vyššie riziko, no účelom tejto fázy je naakumulovať čo najväčšie množstvo peňazí. Následne je potrebné prejsť do takzvanej udržiavacej fázy, kedy sa zhromaždené vklady pomalšie, no menej riskantne zhodnocujú.

Čo sa týka následného získania nasporenej sumy, existujú dve možnosti. Prvou je jednorazová výplata všetkých nasporených financií. Druhou je využitie spôsobu rentiéra, kde si stanovíte mesačnú sumu, ktorú budete vy alebo vaša ratolesť dostávať na účet. Táto alternatíva má výhodu v tom, že doposiaľ nevyplatené prostriedky sa budú ďalej zhodnocovať.

Faktom je, že peniaze investované do podielových fondov sa zhodnotia podstatne zaujímavejšie, čím si splníte cieľ, že vaše sporenie pre deti im prinesie požadovaný účinok.
Pre ilustráciu, pri 20 € mesačnom vklade, dokážete za 18 rokov nasporiť cca 8.500 € a za 25 rokov približne 15.700 €.

Pozor však na jeden dôležitý faktor. O financie v podielových fondov sa treba starať, je potrebné ho pravidelne sledovať a prispôsobovať aktuálne situácií. S čím vám dokáže pomôže skúsený finančný poradca.

Ak si chcete prepočítať, aký finančný vankúš viete pripraviť pre svoje deti, neváhajte použiť produktovú kalkulačku na mojom personalizovanom webe.

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.