Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1498 0 komentárov

Ako na refinancovanie pôžičiek múdro a efektívne


Máte jednu alebo viac nevýhodných pôžičiek a chceli by ste ušetriť? Refinancujte! Slováci čoraz viac využívajú historicky najlepšie úrokové sadzby a konsolidácia úverov je najlepší prostriedok, ako sa zbaviť zlých dlhov. Nie všetci ale vedia, ako spraviť refinancovanie tak, aby sa im to naozaj oplatilo. Preto sa teraz pozrieme na postup, ktorý vám zaručí efektívnu konsolidáciu dlhov.
1. Zistite si maximum informácii o doterajších úveroch
Ako už hovoria samotné pomenovania, čiže refinancovanie a konsolidácia, tento proces je zameraný na výmenu jedného alebo viacerých nevýhodných úverov za výhodnejšiu alternatívu. Aby ste mohli začať hľadať výhodnejšiu alternatívu, musíte najprv vedieť, koľko budete potrebovať na splatenie starých pohľadávok.
Za týmto účelom si treba zistiť o všetkých doterajších pôžičkách a úveroch, ktoré máte, nasledujúce informácie:
 • či sa dá dlh predčasne splatiť
 • výšku zostatku dlhu, čiže výšku istiny bez úrokov
 • výšku prípadného poplatku alebo inej sankcie za predčasné splatenie
 • ako a kedy je možné dlh predčasne splatiť
Všetky tieto informácie vám musí poskytnúť doterajší veriteľ. Obráťte sa preto na neho so žiadosťou o poskytnutie odpovedí na tieto otázky. Najdôležitejšia je informácia ohľadom zostatku a prípadných sankcií. Z každého úveru alebo pôžičky si zapíšte najmä tieto dve sumy, pretože tie určia, v akej sume si budete musieť vybaviť konsolidačnú pôžičku.
A čo všetko sa dá refinancovať a konsolidovať? Najčastejšie ide o tieto typy finančných záväzkov:
 • malé nebankové pôžičky
 • spotrebiteľské nebankové úvery
 • spotrebné bankové úvery
 • kreditné karty
 • povolené prečerpania na účtoch, čiže kontokorentné úvery
 • splátkové pôžičky, čiže nákup na splátky
 • leasingy

2. Porovnajte si možnosti alternatívy
Ak už viete, koľko budete potrebovať na splatenie starých dlhov, koľko ich bude a za akých podmienok ich môžete refinancovať, prišiel čas na to, aby ste sa poobzerali po refinančnom úvere. V zásade máte dve možnosti:
 • vybaviť si priamo refinančnú pôžičku, ktorá je na tento účel „stavaná“
 • alebo si zobrať bezúčelový úver, ktorý použijete na konsolidáciu a refinancovanie
Prvá možnosť sa javí ako ideálna. Refinančné úvery ponúkajú najmä banky a to vo forme spotrebných úverov. Oproti tým bezúčelovým môžu mať v niektorých bankách výhodnejšie podmienky, napríklad úrokovú sadzbu. Je to najmä z toho dôvodu, aby si mohol klient prefinancovať a konsolidovať cez takýto úver aj viac pôžičiek alebo pôžičku vo väčšom objeme.
Dlhšou dobou splácania sa tiež zníži mesačná splátka a tak je úver dostupnejší pre väčší okruh spotrebiteľov. Nie vždy je ale práve spotrebný úver najvýhodnejšie riešenie. Je pravda, že aktuálne úroky na spotrebných úveroch sú na úrovni už od 5,5 % za rok, čo je oproti úrokom na väčšine starých pôžičiek možno až polovičná sadzba, ale stále nejde o optimálny stav. Navyše, priemer je ďaleko vyšší.
Viete, ktorý typ úveru ponúkne ešte lepšie podmienky, veľkorysejšie limity a lepší úrok? Áno, presne tak, je to hypotekárny úver. Je pravda, že niektoré menšie banky, napríklad Poštová banka, nemá v ponuke hypotéku, ktorá by mohla slúžiť na refinancovanie pôžičky. Väčšina známych bánk, vrátane najväčšej SLSP, však takéto úvery v ponuke má.
3. Vybavte si najlepšiu a najvýhodnejšiu refinančnú pôžičku: hypotéku!
Kto chce refinancovať múdro a efektívne, ten si vyberie práve hypotéku. Samozrejme, za predpokladu, že je možné založiť nehnuteľnosť. Práve ručenie nehnuteľným majetkom je aj najväčšou „prekážkou“ medzi refinancovaním bežným spotrebákom a hypotekárnym úverom.
Hypotéka je vhodná na refinancovanie a konsolidáciu najmä z týchto dôvodov:
 • možnosť získať oveľa viac peňazí ako pri spotrebnom úvere, spravidla až do 70 či 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, vo výnimočných prípadoch aj do 100 %
 • oveľa dlhšia doba splácania, až do 30 rokov (niekde dokonca až do 40 rokov), čo môže znížiť mesačnú splátku na minimum aj pri vyššej sume na refinancovanie
 • zhruba 3 až 4 násobne nižší úrok
Jediné „mínus“ tohto riešenia je, že vybavenie je o niečo náročnejšie. Trvá to viac času, banka posudzuje bonitu klienta o niečo prísnejšie a je nutné ručiť nehnuteľnosťou.  Ak si však zoberieme plusy a mínusy, tak výhody jednoznačne a drvivo prevažujú.

Ak by ste chceli vedieť, koľko môžete ušetriť so správne nastavenou hypotékou oproti väčšinovo využívaným refinančným spotrebným úverom, nasledujúca tabuľka vám to ukáže veľmi výstižne:
Typ úveru Spotrebný refinančný úver Konsolidačná hypotéka
Výška úveru (koľko treba na splatenie starých pôžičiek) 25.000 € 25.000 €
Splatnosť 8 rokov 8 rokov
Úrok 7 % 1,8 %
Mesačná splátka 340,84 279,81
Celková suma splateného úveru 32.720,64 € 26.861,76
Preplatenie úveru o 7.720,64 € 1.861,76 €
Rozdiel   - 5.858,88 (vaša úspora)
 
Nechajte to na odborníkov
Na rozdiel od bežného, ale ako vidno neefektívneho, refinancovania cez spotrebný úver, si konsolidácia pomocou refinančnej a konsolidačnej hypotéky vyžaduje viac času a najmä odborných znalostí. Ak chcete mať istotu, že refinancovanie vašich starých úverov bude naozaj najvýhodnejšie, môžete nechať celý proces na profesionálov.
Naši experti majú s konsolidáciou bohaté skúsenosti. Celý proces tak môžete nechať na nich. Všetko, čo musíte na úvod spraviť, je online vyplniť formulár na refinancovanie. Náš špecialista vás potom bude kontaktovať a dohodne s vami ďalší postup. Samozrejme, všetko je nezáväzné a navyše - z vašej strany plne bezplatné. Refinancujte a konsolidujte múdro a efektívne!

Autori: Michal Hrebík, Michal Šturcel

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.