Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Demo Obchodnik

Licencia NBS 192288: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie
91%
Priemer hodnotení
16665 videní
3 hodnotení

Blog Demo Obchodnik

Demo Obchodnik 1552 0 komentárov

Ako si rozdeliť výplatu a čo robiť s dlhmi?

Vyjsť s peniazmi, ktoré nám každý mesiac chodia na účet, je občas náročné pre každého, hlavne ak nemáme našetrenú ani malú rezervu a prídu neočakávané výdaje. Prečítajte si rady odborníkov
 
Hovorí sa, že najdlhší týždeň je týždeň do výplaty. Tí, ktorí nezarábajú nadpriemerne, budú s týmto výrokom určite súhlasiť. Vyjsť s peniazmi, ktoré nám každý mesiac chodia na účet, je občas náročné pre každého, hlavne ak nemáme našetrenú ani malú rezervu a prídu neočakávané výdaje.
 
Existujú vôbec nejaké triky, ako si peniaze rozdeliť tak, aby posledné dni pred tou najkrajšou esemeskou boli trochu pokojnejšie?
 
Na bývanie tretinu výplaty
Finačníci zo spoločnosti Finvia radia myslieť na niekoľko základných pravidiel.
 
Po prvé, na bývanie by nemala ísť viac ako tretina z výplaty. To znamená, že ak rodine, kde zarába manžel aj manželka, príde na účet dohromady 1500 eur, splátka hypotéky, nájomné a náklady na energie by nemali presiahnuť päť stoviek.
 
Zvyšok by sa mal rozdeliť na bežné výdaje a sporenia. Ideálne je, ak sedem až desať percent z výplaty ide na nejakú formu životného poistenia, ktoré zabezpečí rodinu aj vtedy, ak sa stane niečo nepredvídané.
 
Akú by mal vlastne človek mať rezervu, aby ustál napríklad stratu roboty? Minimálny variant je šesťnásobok toho, čo mesačne minie za domácnosť. Ideálnejšie však je, ak je to šesťnásobok príjmov, ktoré by mali byť vždy vyššie ako výdaje.
 
Ako sa zbaviť dlhov?
Ľudia, ktorí zarábajú menej, by si mali vždy viesť akýsi zoznam svojich výdajov. Jednoducho mať prehľad, kam a za čo dávajú svoje eurá preč.
 
Ak patríte k tým, ktorým chodí menšia výplata a navyše majú nejakú tú pôžičku z minulosti, skúste sa poohliadnuť po tom, či sa nedá nahradiť nejakou lacnejšou. Úroky v posledných rokoch klesli a je možné, že ak si staršiu pôžičku prefinancujete novou, ušetríte na splátkach desiatky až stovky eur ročne.
 
No a čo ak máte dlhov viac?
 
Tu pomôže jednoduché pravidlo. Najprv si spíšte ich zoznam, a zaraďte sem úplne všetko. Kreditné karty, splátky na auto, študentské pôžičky, hypotéky, dlhy za zdravotnú starostlivosť, ale aj dlhy rodine a priateľom.
 
A čo potom? Začnite tým najmenším. Podarí sa vám ho splatiť rýchlo a povzbudí vás to pri splácaní ďalších.

Najnovšie

Najčítanejšie

  1. Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16621)
  2. Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (9110)
  3. Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7998)
  4. Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7793)
  5. Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6597)

Blogeri

Kategórie