Blog Finvia holding

Ako si vybrať tú správnu hypotéku a na čo si dávať pozor?
Banky lákajú „výhodnými úvermi“, ale málokto sa vie zorientovať v celom úverovom procese a získať najvýhodnejšiu hypotéku. Požičať si dnes peniaze je veľmi jednoduché, pokiaľ máme stabilnú prácu, dostatočný príjem a dobré úverové návyky. Každú chvíľu sme účastníkmi debát na tému požičiavať si peniaze alebo nie? Väčšinou nám staršia generácia hovorí: „nepožičiavajte si, kupuj si len to, na čo máš!“ Majú svojím spôsobom pravdu, ale nie tak úplne. Je dôležité všetko riadne zvážiť a premyslieť si ako najlepšie úver využiť.Šťastie praje pripraveným, tak si poďme povedať, ako sa najlepšie pripraviť a na čo si dávať pozor pri úveroch.
Využívajte úverové produkty, ale zodpovedne!
Ak máte alebo ste mali v minulosti úver, ktorý bol bezproblémovo splácaný banky vám radi požičajú znova. Pokiaľ ste mali v minulosti problémy so splácaním úveru, tak vás banky pravdepodobne odmietnu, lebo register zaznamenáva vašu platobnú históriu. Dobré úverové návyky vedú k dobrej úverovej histórii a dobrá úverová história má pozitívny vplyv na Vaše budúce úvery.
Je potrebné si dať pozor a najprv sa zamyslieť nad tým, na čo budeme úver potrebovať a zrátať si príjmy a výdavky. Každý dlh je buď rozumný ( sú to veci, bez ktorých sa žije len veľmi ťažko ) alebo nerozumný ( ide o veci, ktoré nutne k životu nepotrebujeme a v budúcnosti nebudú mať pre nás dostatočnú hodnotu ).
Bývanie – strecha nad hlavou, to je vec, ktorú má zmysel zaobstarať na dlh. Ak budeme financovať bývanie hypotékou s rozumnými podmienkami a úrokom, potom je to jeden z mála dobrých dlhov. Kúpime si byt alebo rodinný dom za 80 000 € a začneme splácať. Máme síce dlh, ale zároveň máme niečo hodnotné. V prípade zhoršenia našej finančnej situácie môžeme nehnuteľnosť predať a dlh splatiť.
Budujte si finančnú rezervu a počítajte s tým, že vaše výdavky sa môžu v čase zvýšiť! Ako sa na to pripraviť?
Je veľmi dôležité, aby sme mali náš rodinný rozpočet rozumne pod kontrolou. Splátky by nemali byť vyššie ako 40% celkových príjmov a je potrebné mať pripravené riešenia pre prípad výpadku príjmu v podobe poistky a finančnej rezervy.
„Je potrebné si uvedomiť, že vo chvíli, keď si berieme úver, je to záväzok na dlhú dobu, preto musíme starostlivo viesť domáci rozpočet, aby sme predišli neschopnosti splácať záväzky.“
Hypotéky sú momentálne lákavo lacné. Ak ideme do úveru a chceme sa v budúcnosti vyhnúť problémom so splácaním je nevyhnutné myslieť dopredu.
Je pravdepodobné, že časom úrokové sadzby určite porastú a tým pádom sa zvýši aj splátka. To znamená, že cenové podmienky úveru sa zmenia v závislosti od vývoja úrokových sadzieb. Celkové náklady na hypotéku nespočívajú len v úrokovej sadzbe a ročnej percentuálnej miere nákladov, kde sú zahrnuté okrem úroku aj všetky náklady a poplatky spojené s úverom. Mali by sme počítať aj s ďalšími ako sú katastrálne poplatky, poplatok za znalecký posudok, záloha za byt realitnej kancelárii, poistenie nehnuteľnosti, poistenie rizík a ďalšie poplatky spojené s celkovým financovaním nehnuteľnosti.
Národná banka Slovenska sprísňuje dostupnosť hypoték!
Dostupnosť hypoték sa čoraz viac obmedzuje a je dôležité mať vybudovanú finančnú rezervu na dofinancovanie. 100% Hypotéky sú zakázané. Banky môžu mať len 40% úverov nad 80% LTV.
Ako si vybrať tú správnu hypotéku?
S výberom tej správnej hypotéky sú spojené hlavne vedomosti a skúsenosti z oblasti financií, je nevyhnutné mať informácie ohľadom poskytovania hypoték, vedieť si porovnať čo mi banka ponúka. A či práve toto riešenie je pre mňa viac výhodné alebo nevýhodné. Ak potrebujete poradiť v akejkoľvek otázke ohľadom financií, neváhajte sa obrátiť na vášho poradcu, ktorý disponuje odbornými znalosťami.
„Pre rozpoznanie dobrej finančnej rady od tej zlej je dôležité dobré finančné vzdelanie.“– Robert T.Kiyosaki
V súčasnej dobe nám internet a reklama ponúka množstvo niekedy aj zavádzajúcich informácií. Máme možnosti vyrátať si cez rôzne webové kalkulačky ako by orientačne mohla vyzerať naša hypotéka. Samozrejme tento spôsob nezaručuje, že splníme podmienky konkrétnej banky. Tu ide len o orientačnú kalkuláciu.
Na získanie ponuky a najvýhodnejšej hypotéky odporúčam priamo kontaktovať nezávislého finančného odborníka, ktorý vyzistí od vás potrebné informácie a komunikuje priamo s bankami. Úverové produkty sú dosť zložité, preto je potrebné, aby s vami poradca urobil najprv analýzu a na základe možností a vašich potrieb vybral vhodný produkt. Špecialista na financie vám oznámi, aké dokumenty bude od vás banka vyžadovať, odhalí podmienky, poradí s výberom, prípravou aj plánovaním, čím ušetríte veľa času, peňazí a hlavne energie.
Ak Vám v tejto oblasti nemá kto poradiť, tak ma neváhajte kontaktovať v akejkoľvek otázke ohľadom financií.
Ak sa Vám článok páčil a pomohli vám tieto informácie zdieľajte ho so svojimi priateľmi – možno pomôže aj im.
Autor: Dominika Senteši
Najnovšie
- Dôchodok skoro ako z rozprávky – ľahko a jednoducho! (168)
- Zázrak (menom dôchodok), ktorý zrejme nenastane! (223)
- 2 elegantné spôsoby, ako zaplatiť banke za Vašu hypotéku čo najmenej! (379)
- Zabezpečenie a poistenie hypotéky. Výhody dobrých a následky zlých rozhodnutí. (820)
- Čo riešiť skôr? Nehnuteľnosť či hypotéku? (367)
Najčítanejšie
- Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16676)
- Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (9155)
- Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (8051)
- Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7828)
- Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6653)