Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Lucia Risková

Licencia NBS 231264: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
25842 videní
110 hodnotení
2023
2022
2021

Blog Lucia Risková

Lucia Risková 587 0 komentárov

Aký darček dať vášmu dieťaťu na 25te narodeniny? Čo tak 17 tisíc eur?!

Možno ste si po prečítaní nadpisu povedali, že len boháči môžu dať ich deťom takýto obnos peňazí. Avšak nie je to pravda a mňa to úprimne teší. Dokonalosťou tohto tvrdenia je, že nemusíte nutne ukrajovať z vašej výplaty, na dosiahnutie tohto cieľa postačí použiť rodinné prídavky dostávané od štátu. Myslím sumu 25,50 €, ktorá nám každý mesiac príde, ktorú možno väčšina z nás ani nepostrehne, lebo kredit na účte sa nám vďaka nej radikálne nezvýši.

Predstavme si však, že tak ako tých 25 € príde, hneď by aj bezstarostne odišlo na sporenie pre naše deti. Za 25 rokov by sme im vedeli venovať sumu 17 000 €. Ako by tento obnos peňazí bodol nám v určitom životnom období. Či už na dofinancovanie kúpy prvej nehnuteľnosti, na modernizáciu podlažia v rodičovskom dome, či na kúpu vysnívaného auta… Na čokoľvek potrebné v budúcnosti.
 
Samozrejme, vynára sa množstvo otázok, od bezpečnosti uložených financií, cez nutnosť pravidelnosti a povinnej výšky mesačných vkladov až po dostupnosť financií v prípade nepredvídanej potreby. Všetky vaše otázky vám dokáže zodpovedať osvedčený finančný poradca, za mňa najlepšie s vlastnou skúsenosťou s daným typom dlhodobého sporenia.
 
Moje dve rady. Prvá, poraďte sa s odborníkom a začnite. Vytvorte si návyk a uvidíte, že po pár mesiacoch si ani neuvedomíte, že vám nejaká suma z účtu odchádza a naučíte sa hospodáriť aj bez nej. Tvrdenie pochádza priamo od mojích klientov. Za mňa má návyk sporiť jedno obrovské pozitívum do budúcnosti. Teším sa na to, že tento návyk zdedia aj naše deti. Ak im tieto financie skutočne pomôžu, bude pre nich veľkou motiváciou pomôcť takto aj im vlastným deťom. Vďaka nám tak zažijú takéto milé narodeninové prekvapenie aj naše ďalšie generácie.
 
Druhá rada, pri sporení je nesmierne dôležitý faktor času, preto je potrebné začať čo najskôr. V tabuľke nižšie prikladám ľahký výpočet ako dôkaz, ako sa čas aj výška vkladanej sumy prejaví na výsledku. Nie nadarmo Albert Eistein tvrdil, že zložený úrok je ôsmy div sveta (pre vysvetlenie pojmu zložený úrok: Keď máte nasporených 1 000 € a získaný úrok 60 €, zložený úrok znamená, že sa vám ďalej úročí a zhodnocuje 1 060 €, nie len 1 000 €. Toto je ten zázračný zložený úrok, teda úrok z úrokov.)
 
SUMA POČET ROKOV FINÁLNA SUMA
25 € 10 3 960 €
25 16 780 €
50 € 10 7 920 €
25 32 960 €
100 € 10 15 836 €
25 65 920 €
Výpočet: 6% výnos p.a, vstupný poplatok 3%.
 
Odporúčanie na záver. Poraďte sa s odborníkom, kde odkladať peniaze vašim deťom, či už formou mesačných platieb, alebo formou jednorázových vkladov (napríklad finančné dary k sviatkom od rodiny). Napíšte mi o radu a ja vám rada ukážem, ako funguje sporenie naším dcéram.