Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

BEZPEČNEJŠIA ZMENA ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE

BEZPEČNEJŠIA ZMENA ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE

BEZPEČNEJŠIA ZMENA ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE 1920 620 Finvia

Stalo sa aj vám už, že ste dostali ponuku na zmenu zdravotnej poisťovne doslova na ulici, v reštaurácii či vo vlaku? Možno ste mali šťastie a natrafili na skúseného odborníka, ktorý vám chcel poradiť a zmenu ste si dokázali zvážiť na základe relevantných údajov. Množili sa však prípady, kedy človek o zmene v podstate ani nevedel. Takýmto podvodom by malo odzvoniť.

Tak, ako každý rok, aj tento máme možnosť zmeniť zdravotnú poisťovňu. Ak túto zmenu robíme vedome na základe objektívnych informácii, je všetko OK. Stále viac sa však hromadili podvodné činnosti neserióznych obchodníkov, ktorých jediným cieľom bolo zarobiť na nevedomosti poistencov. Do pripomienkového konania preto prichádza novela o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. O čo v nej ide?

Zmena zdravotnej poisťovne po novom

Novela zákona má zamedziť nekalým praktikám. Podľa jej predkladateľa „ sa v praxi bežne vyskytujú prípady, kedy poistenci spochybňujú podanie prihlášky. Tvrdia, že prihlášku nepodávali, ani ju nepodpísali.“ Preukázanie pravdivosti takýchto tvrdení je však mimoriadne náročné.

Po novom by mala zdravotná poisťovňa akceptovať iba prihlášky:

  • podané elektronicky, podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom
  • podané osobne poistencom alebo oprávnenou osobou, ktorá bude konať priamo na pracovisku zdravotnej poisťovne

Zdravotná poisťovňa oboznámi poistenca o zámere zmeny poisťovne

Aktuálna zdravotná poisťovňa zároveň bude musieť oboznámiť poistenca, že prijala žiadosť o prechod do inej zdravotnej poisťovne. Vytvorí sa tým priestor, aby mal poistenec možnosť svoj odchod zvážiť, prípadne ho zrušiť v prípade, že oň v skutočnosti nežiadal.

Komu sa oplatí zmena zdravotnej poisťovne

Faktom je, že nie každému sa oplatí zmeniť zdravotnú poisťovňu. Odporúčame preto obrátiť sa na nezávislých odborníkov a nechať si vysvetliť výhody či nevýhody tej alebo onej zdravotnej poisťovne. Benefity zmeny zdravotnej poisťovne môžete efektívne využívať vtedy, ak ich skutočne potrebujete.

Ozvite sa nám cez kontaktný formulár a my vám pomôžeme správne sa rozhodnúť.