Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1800 0 komentárov

Bitcoin, Litecoin a ďalšie kryptomeny sú čoraz viac v hľadáčiku investorov. Tu sú 3 dôvody, prečo to nie je najšťastnejšia voľba

V poslednej dobe sa začali kryptomeny spomínať aj v našich končinách v súvislosti s investovaním. Môže za to nepochybne najmä fakt, že cez sociálne siete a rôzne magazíny sa do povedomia ľudí dostávajú zaujímavé informácie o rekordoch, ktoré za posledné obdobie prekonáva najznámejšia kryptomena, Bitcoin.

  Čo je Bitcoin a ako fungujú kryptomeny
Bitcoin a jej nasledovníci typu Litecoin a podobne patria medzi tzv. open-source internetové peňažné meny. Tieto meny fungujú na základe zdieľanej P2P siete, čo je decentralizovaná sieť po celom svete. Vďaka takémuto spôsobu fungovania sa nemôže stať, aby s hodnotou meny narábal jednotlivec alebo ju ovplyvňovala nejaká organizácia z jedného miesta.

Tieto internetové peňažné meny sa nazývajú niekedy aj kryptomeny a sú zo svojej podstaty imúnne voči znehodnocovaniu, teda voči inflácii. Naopak, ide o deflačné meny, čo znamená, že by mali teoretický len rásť na svojej hodnote a to práve kvôli tomu, že existuje len obmedzený počet jednotiek takejto meny.

O Bitcoine sú známe tieto štatistiky a zaujímavosti:
 • ako P2P sieť bol Bitcoin založený už v roku 2009
 • zakladateľom má byť človek vystupujúci pod menom Satoshi Nakamoto, ktorého skutočná identita ale nie je dodnes známa
 • po prvom roku fungovania sa zakladateľ z verejného priestoru vytratil
 • platiť Bitcoinom je možné buď cez oficiálny softvérový klient, prípadne cez niekoľko alternatívnych klientov
 • predať alebo nakúpiť Bitcoiny je možné cez zmenárne, napríklad celosvetovo najznámejšou je zmenáreň Bitstamp.net
 • prvá transakcia vykonaná v Bitcoinoch bola v roku 2010, kedy si za 10.000 Bitcoinov kúpil jeden Američan dve pizze
 • ak by tento Američan počkal a chcel dnes 10.000 Bitcoinov vymeniť za reálne peniaze, dostal by viac ako 25 miliónov amerických dolárov

Dolovanie aj špekulatívne investovanie
Bitcoin sa spočiatku získaval procesom tzv. dolovania, po anglicky v originále „mining“. Dolovanie prebiehalo na základe zložitých výpočtov a algoritmov a bolo náročné na hardware samotného počítača. Aj preto vznikali niekedy prepojené siete jednotlivcov, ktoré spoločne zdieľali svoje hardwarové kapacity a o Bitcoiny sa delili.

Neskôr už nebolo potrebné Bitcoiny len dolovať, ale dali sa kúpiť aj za reálne peniaze. Za týmto účelom boli zriadené viaceré online zmenárne, pričom na začiatku obchodovania sa hodnota 1 Bitcoinu rovnala hodnote jednej štvrtiny dolára. Presne tak, takto málo stál Bitcoin na začiatku.

Aktuálne patrí Bitcoin medzi meny obchodované na rozličných burzách. Neoficiálnou skratkou meny je trojica písmen BTC a viacero obchodníkov s modernými finančnými derivátmi CFD už zaradilo Bitcoin medzi svoje oficiálne finančné nástroje.

Tu je história Bitcoinu a jeho hodnoty v skratke:
 • od vzniku tejto kryptomeny až do roku 2013 sa nedialo nič zvláštne, čím by Bitcoin na seba pútal pozornosť
 • Po uznaní Nemeckom za oficiálne virtuálne platidlo však do konca roka prekonal Bitcoin hranicu 1.000 dolárov za 1 BTC
 • neskôr však veľmi rýchlo spadol až na hodnotu okolo 150 dolárov
 • tento rok sa po uznaní Japonskom dostal až na maximá v pásme od 3.000 do 5.000 dolárov
3 dôvody, prečo neinvestovať do kryptomien
Na prvý pohľad to teda vyzerá tak, že Bitcoin alebo ďalšie kryptomeny sú ideálnym prostriedkom na investovanie a zhodnotenie peňazí. Avšak, len na prvý pohľad. Určite poznáte ten známy citát, že po vojne je každý generálom. Tak presne to isté platí aj tu.

Prečo teda neinvestovať do kryptomien? Tu sú 3 veľmi dobré dôvody:
Príliš špekulatívna investícia: Kryptomeny sú tak volatilná forma investovania, akú by ste museli hľadať naozaj veľmi dlho. Jednoducho, raz sú dole, raz sú hore a to príliš často. Takáto volatilita ponúka síce možnosť zarobiť rýchlo veľa peňazí, ale rovnako tak je tu aj riziko (a nemalé), že môžete o všetko prísť za pár hodín či dní. Dobrým príkladom je pokles z hranice 5 tisíc dolárov za 1 Bitcoin na čiastku 3.800 dolárov za pár dní.

Náročnosť na energiu aj čas: Aby ste mohli obchodovať s kryptomenami, nestačí si pozrieť len raz za čas aktuálne kurzy alebo vývoj. Musíte neustále doslova nasávať nové informácie a sledovať nové aj zavedené kryptomeny. Zarobiť sa dá jedine vtedy, ak budete mať o všetkom úplný prehľad, inak vaše šance radikálne klesajú.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o bublinu: Fakt, že napríklad hodnota Bitcoinu sa zvýšila 20-násobne za posledný rok, vypovedá len o jednej jedinej veci a to, že táto kryptomena je nafúknutou bublinou. Na rozdiel od napríklad komodít, ktoré majú už dlhoročnú históriu a zároveň predpovedateľnú budúcnosť, kryptomeny sú niečím novým, čo sa vezie viac na emóciách, než na reálnom základe.

Aká je alternatíva? Dlhodobé investovanie!
Aby ste mohli z Bitcoinu alebo iných špekulatívnych obchodov vyťažiť, musíte mať jednak veľký finančný vankúš, ale aj dôsledne sledovať vývoj na trhu a špekulovať. Pre väčšinu ľudí je to však doslova španielska dedina a preto je takýto typ investovania nevhodný.

Riešením je dlhodobejšie investovanie po menších čiastkach, ktoré síce neprinesie zisk v desiatkach percent za pár mesiacov, ale určite prinesie nadpriemerné zhodnotenie s veľmi veľkou dávkou istoty. V ideálnom prípade možno pomýšľať na výnos aj 6 % ročne a viac.

Ak by ste chceli investovať takýmto spôsobom, môžete sa obrátiť na našich investičných expertov. Takýmto spôsobom si môžete prilepšiť na dôchodok alebo usporiť deťom na štart do ich dospelosti. Celá komunikácia prebieha na úvod online a získate len relevantné a užitočné informácie bez akéhokoľvek záväzku. Vyskúšajte dlhodobé investovanie, určite vás očarí svojimi výhodami!

 

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.