Blog (186 článkov)

Sporenie pre deti, ktoré skutočne zarába?
Vítam Vás na mojom ďalšom blogu ako mať peniaze pod kontrolou.
Deti sú to jediné a najdôležitejšie, čo tu po nás ostane – zvykneme hovorievať. Snom každého rodiča je, aby sa jeho deti mali lepšie a mali zabezpečenú budúcnosť. Sporenie je jeden zo spôsobov, ako deťom uľahčiť štart do života a dospelosti. V tomto blogu si povieme o rôznych typoch sporenia. O zmysle samotného sporenia. A aké sporenie sa nám vyplatí viac a ktoré menej.

Keď skutočne sporiť znamená investovať!
Vítam Vás na mojom ďalšom blogu ako mať peniaze pod kontrolou.
Máte Vaše úspory uložené bezpečne v banke na bežnom či sporiacom účte? Úroková sadzba je niekde na úrovni okolo 0,0001% prípadne rovná nula? Je pre Vás dôležitejší fakt, že Vaše peniaze sú v bezpečí, ako to, že na nich zarába niekto iný a nie Vy? V tomto blogu si povieme viac o tom, že peniaze uložené na bezúročných účtoch v bankách nikdy nespia, vždy sú investované. Neokrádajte samých seba a poďte to zmeniť. Stačí si vybrať vhodné sporenie, prípadne sporiacu schému.

Zabezpečenie príjmu – 5 rizík - nech sa stane čokoľvek.
Vítam Vás na mojom ďalšom blogu ako mať peniaze pod kontrolou.
Život nám prináša veľa náhod a nečakaných situácií. No na väčšinu z týchto situácií sa dá zavčasu pripraviť. Či už nám skríži cestu choroba, či nečakaný úraz, vďaka správne nastavenému životnému poisteniu sa vieme zabezpečiť pred prípadným výpadkom príjmu. Čo by malo dobre nastavené životné poistenie obsahovať (a čo nie) si priblížime práve v tomto blogu. Pretože „životka“ je tu práve kvôli „keby niečo“.

SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? V TOM PRÍPADE SI DAJTE POZOR!
Ani tento prístup vám nemusí zaručiť dosiahnutie požadovaného štandardu v dôchodkovom veku. Pritom musíte dbať aj na výber dôchodkových fondov, pretože pri zlom nastavení môžete dokonca o peniaze určené na penziu aj prísť! Viac sa dočítate v článku.
V súčasnosti na Slovensku fungujú tri piliere dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorých si ľudia sporia finančné prostriedky na obdobie, kedy už nebudú ekonomicky aktívni.
Prvý pilier je pilierom, z ktorého vám bude vyplácaný celý dôchodok (pokiaľ nevstúpite do druhého piliera). Povinné odvody do prvého piliera tvoria 18% vašej hrubej mzdy. Pre živnostníkov je to v roku 2021 suma rovnajúca sa 33,15% z vymeriavacieho základu, čo je 546€. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne teda tvoria sumu vo výške 180,99€.
Ak sa rozhodnete vstúpiť do druhého, budete si môcť vybrať jednu z Dôchodkových správcovských spoločností (ďalej v texte DSS), kam si budete odvádzať časť svojich povinných odvodov. Konkrétne 5,25% z celkových 18%. Do tretieho piliera si môžete odkladať peniaze pomocou súkromných doplnkových dôchodkových spoločností, kde si ale sporiteľ odvádza sumu nad rámec zákonom stanovených odvodov.

Dobrý vs. zlý úrok!
Vítam Vás na mojom ďalšom blogu ako mať peniaze pod kontrolou.
Úrok je jednoducho povedané cena peňazí. Naša „náklonnosť“ a (ne)láska k úroku je priamo závislá na tom či na ňom zarábame vďaka našim úsporám alebo naopak, vďaka tomu, že sme si peniaze požičali, a na nich zarábajú banky. Dnes sa bližšie pozrieme na to, kedy môžeme povedať, že máme dobrý alebo zlý úrok.
Najnovšie
Najčítanejšie
- Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (15755)
- Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (8424)
- Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7417)
- Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7220)
- Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6003)