Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Blog - Dôchodok (10 článkov)

icon

SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? V TOM PRÍPADE SI DAJTE POZOR!

Ani tento prístup vám nemusí zaručiť dosiahnutie požadovaného štandardu v dôchodkovom veku. Pritom musíte dbať aj na výber dôchodkových fondov, pretože pri zlom nastavení môžete dokonca o peniaze určené na penziu aj prísť! Viac sa dočítate v článku.
V súčasnosti na Slovensku fungujú tri piliere dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorých si ľudia sporia finančné prostriedky na obdobie, kedy už nebudú ekonomicky aktívni.
Prvý pilier je pilierom, z ktorého vám bude vyplácaný celý dôchodok (pokiaľ nevstúpite do druhého piliera). Povinné odvody do prvého piliera tvoria 18% vašej hrubej mzdy. Pre živnostníkov je to v roku 2021 suma rovnajúca sa 33,15% z vymeriavacieho základu, čo je 546€. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne teda tvoria sumu vo výške 180,99€.

Ak sa rozhodnete vstúpiť do druhého, budete si môcť vybrať jednu z  Dôchodkových správcovských spoločností (ďalej v texte DSS), kam si budete odvádzať časť svojich povinných odvodov. Konkrétne 5,25% z celkových 18%. Do tretieho piliera si môžete odkladať peniaze pomocou súkromných doplnkových dôchodkových spoločností, kde si ale sporiteľ odvádza sumu nad rámec zákonom stanovených odvodov.

Erik Žilka 345 0 komentárov
icon

Neživorte na dôchodku!

V dnešnej uponáhľanej dobe sa ľudia nestíhajú zamýšľať nad tým, čo bude o týždeň, nie to o 30-40 rokov. Množstvo mladých ľudí mi pri otázke, či si už predstavovali život na dôchodku, odpovedali...ja sa ho nedožijem...a čo keď áno? Bude nám štátny dôchodok stačiť na živobytie?

Lucia Risková 1312 0 komentárov
icon

Chceli by ste na dôchodku dovolenkovať? Bežné starobné dôchodkové sporenie nestačí, chce to viac!│Finvia Group

Ak ste práve na začiatku aktívnej fázy svojho života, čo je obvykle do veku 30 až 35 rokov, zrejme si neviete ešte dosť dobre predstaviť, čo sa bude diať, keď budete odchádzať do dôchodku. Na druhú stranu, je jasné, že ak chcete mať aj počas jesene života dostatok možností a prostriedkov, mali by ste na to myslieť práve počas aktívneho života.

Finvia holding 898 0 komentárov
icon

Dôchodok... mal by som sa zaujímať?

Mnohí si pri tejto otázke odfúknu a mávnu rukou, že ich sa to netýka, že sa ho nedožijú. Vážne je to tak?

Juraj Biskup 1191 0 komentárov
icon

KRUTÁ PRAVDA: ŠTÁT SA O VÁŠ DÔCHODOK NEPOSTARÁ! CHCETE S NÍM NAĎALEJ HAZARDOVAŤ?

Myslíte si aj vy, že otázka dôchodku sa vás priamo týka? Možno áno, možno nie... možno spadáte do kategórie nedožijem sa alebo sa tvárite, že sa vás tento problém netýka. Opak je pravdou. Prečo je veľmi dôležité pripravovať sa na svoj dôchodok už dnes a hlavne čo najskôr sa dočítate v tomto článku.

Juraj Richtárech 1166 0 komentárov
icon

DSS vyplácanie dôchodkov

Prvé výplaty dôchodkov z druhého piliera už od Januára 2015.

Finvia holding 1046 0 komentárov
icon

VLASTNÝ DÔCHODOK? SLOVENSKÝ INVESTIČNÝ TREND BUDÚCNOSTI!

Aj takýmto spôsobom by som mohol v krátkosti zhrnúť určite diskutovanú tému, ktorá je ešte stále v očiach generácie „nedožijem sa“ tabu. Samozrejme nielen ja, ale aj celý trh zaznamenáva určite čoraz väčší dopyt po zabezpečení dôchodku vlastnou „individuálnou“ cestou. No ako to skutočne s dôchodkom je, bude a „nebude“?

Juraj Richtárech 1835 0 komentárov
icon

Investovaním do dôchodku

Prečo vôbec vznikla potreba reformovať dôchodcovský systém na Slovensku? 
Výskumné demografické centrum uvádza, že v roku 2005 pripadalo na jedného dôchodcu 5,6 pracujúceho človeka. Podľa demografického vývoja to v roku 2035 bude 2,7 pracujúceho človeka. Dnes Sociálna poisťovňa hospodári v záporných číslach, čo znamená, že počet pracujúcich dnes nestačí na vyplácanie súčasných dôchodkov. 
Jednou z možností, ako si zabezpečiť prostriedky na dôstojne strávený dôchodok, je práve investovanie. Pri pravidelnom investovaní je najdôležitejšou premennou čas. V praxi to znamená: Čím skôr začnem, tým mám viac. 
 

Marek Durdiak 1454 0 komentárov
icon

Dôchodok ? Čo to vlastne je ?

Ako ste na dôchodok pripravený Vy?
 
Vravíte si, že sa dôchodku nedožijete alebo sa o vás postará štát ?

Finvia holding 1193 0 komentárov
Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.