Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Blog - Dôchodok (12 článkov)

icon

Dôchodok skoro ako z rozprávky – ľahko a jednoducho!

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať financie pod kontrolou.
 
Máte 20 či 25 rokov a tento článok je pre Vás absolútne nezaujímavý? Predstavte si však, že dnes máte 40-45 rokov a čítate ho ešte raz – práve teraz! Už sa Vám zdá až veľmi aktuálny? Pretože aký bude Váš dôchodok začína mať s pribúdajúcim vekom absolútnu prioritu? Či už máte skutočne 20 či 45 rokov, tento článok je určený všetkým Vám, ktorý si uvedomujete, že raz príde deň D – deň prvého dôchodku, ktorý Vám pristane n účet. A Vy sa chcete voči sebe samému správať zodpovedne. Pozitívne je, že stále máte svoj dôchodok vo Vašich rukách. Prajem príjemné čítanie.


 

Ľubomír Sonntag 168 0 komentárov
icon

Zázrak (menom dôchodok), ktorý zrejme nenastane!

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať financie pod kontrolou.
 
Každý v našom živote veríme v zázraky. Menšie či väčšie. K jedným z nich, určite patrí téma dôchodku. Pre tých mladších je to ešte príliš vzdialená téma. No čím sme starší, stáva sa z nej téma viac a viac pálčivejšia. No a keď dospejeme do štádia, že už nevieme výšku nášho dôchodku vôbec ovplyvniť, veríme v zázrak, ktorý s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou jednoducho nepríde. Práve v tomto blogu si vysvetlíme dôležitosť „starostlivosti“ o náš dôchodok už v relatívne mladom veku.


 

Ľubomír Sonntag 223 0 komentárov
icon

SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? V TOM PRÍPADE SI DAJTE POZOR!

Ani tento prístup vám nemusí zaručiť dosiahnutie požadovaného štandardu v dôchodkovom veku. Pritom musíte dbať aj na výber dôchodkových fondov, pretože pri zlom nastavení môžete dokonca o peniaze určené na penziu aj prísť! Viac sa dočítate v článku.
V súčasnosti na Slovensku fungujú tri piliere dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorých si ľudia sporia finančné prostriedky na obdobie, kedy už nebudú ekonomicky aktívni.
Prvý pilier je pilierom, z ktorého vám bude vyplácaný celý dôchodok (pokiaľ nevstúpite do druhého piliera). Povinné odvody do prvého piliera tvoria 18% vašej hrubej mzdy. Pre živnostníkov je to v roku 2021 suma rovnajúca sa 33,15% z vymeriavacieho základu, čo je 546€. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne teda tvoria sumu vo výške 180,99€.

Ak sa rozhodnete vstúpiť do druhého, budete si môcť vybrať jednu z  Dôchodkových správcovských spoločností (ďalej v texte DSS), kam si budete odvádzať časť svojich povinných odvodov. Konkrétne 5,25% z celkových 18%. Do tretieho piliera si môžete odkladať peniaze pomocou súkromných doplnkových dôchodkových spoločností, kde si ale sporiteľ odvádza sumu nad rámec zákonom stanovených odvodov.

Erik Žilka 1353 0 komentárov
icon

Neživorte na dôchodku!

V dnešnej uponáhľanej dobe sa ľudia nestíhajú zamýšľať nad tým, čo bude o týždeň, nie to o 30-40 rokov. Množstvo mladých ľudí mi pri otázke, či si už predstavovali život na dôchodku, odpovedali...ja sa ho nedožijem...a čo keď áno? Bude nám štátny dôchodok stačiť na živobytie?

Lucia Risková 1997 0 komentárov
icon

Chceli by ste na dôchodku dovolenkovať? Bežné starobné dôchodkové sporenie nestačí, chce to viac!│Finvia Group

Ak ste práve na začiatku aktívnej fázy svojho života, čo je obvykle do veku 30 až 35 rokov, zrejme si neviete ešte dosť dobre predstaviť, čo sa bude diať, keď budete odchádzať do dôchodku. Na druhú stranu, je jasné, že ak chcete mať aj počas jesene života dostatok možností a prostriedkov, mali by ste na to myslieť práve počas aktívneho života.

Finvia holding 1297 0 komentárov
icon

Dôchodok... mal by som sa zaujímať?

Mnohí si pri tejto otázke odfúknu a mávnu rukou, že ich sa to netýka, že sa ho nedožijú. Vážne je to tak?

Juraj Biskup 1530 0 komentárov
icon

KRUTÁ PRAVDA: ŠTÁT SA O VÁŠ DÔCHODOK NEPOSTARÁ! CHCETE S NÍM NAĎALEJ HAZARDOVAŤ?

Myslíte si aj vy, že otázka dôchodku sa vás priamo týka? Možno áno, možno nie... možno spadáte do kategórie nedožijem sa alebo sa tvárite, že sa vás tento problém netýka. Opak je pravdou. Prečo je veľmi dôležité pripravovať sa na svoj dôchodok už dnes a hlavne čo najskôr sa dočítate v tomto článku.

Juraj Richtárech 1440 0 komentárov
icon

DSS vyplácanie dôchodkov

Prvé výplaty dôchodkov z druhého piliera už od Januára 2015.

Finvia holding 1340 0 komentárov
icon

VLASTNÝ DÔCHODOK? SLOVENSKÝ INVESTIČNÝ TREND BUDÚCNOSTI!

Aj takýmto spôsobom by som mohol v krátkosti zhrnúť určite diskutovanú tému, ktorá je ešte stále v očiach generácie „nedožijem sa“ tabu. Samozrejme nielen ja, ale aj celý trh zaznamenáva určite čoraz väčší dopyt po zabezpečení dôchodku vlastnou „individuálnou“ cestou. No ako to skutočne s dôchodkom je, bude a „nebude“?

Juraj Richtárech 2130 0 komentárov