Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie, Doplnkové dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1550 0 komentárov

Cestujete na dovolenku autom? Základom je mať dobré poistenie

Je jedno, či sa vyberiete len na výlet v rámci Slovenska, alebo máte v pláne prejsť celú Európu krížom. Ak cestujete automobilom, mali by ste pred cestou skontrolovať nielen jeho technický stav, ale uzavrieť aj kvalitné poistenie. Kvalitné neznamená vždy lacné a na toto pravidlo si človek obvykle spomenie až vtedy, keď sa ocitne v problémoch.

Povinné zmluvné poistenie - PZP
Mať uzavreté platné povinné zmluvné poistenie je povinnosťou každého vlastníka alebo držiteľa motorového vozidla a ak toto poistenie mať nebudete, riskujete pokutu. Čo je ale horšie, keďže ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla tretej osobe, riskujete, že budete musieť bez poistenia zaplatiť túto škodu z vlastného vrecka.
PZP u nás môžete uzavrieť len v poisťovni, ktorá na to má oprávnenie. Na našom trhu sú to poisťovne Kooperativa, Generali, Allianz, Union, ČSOB Poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Axa, Wüstenrot, Uniqa, Genertel a Genertel.
Ak nebudete mať toto poistenie uzatvorené, budete musieť zaplatiť vlastnými peniazmi:
• škody na zdraví
• náklady pri usmrtení
• škody vzniknuté poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci
• ušlý zisk
• a náklady spojené s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov uvedených vyššie
 
Štandardne má každé poistenie dve sumy poistného krytia a to podľa charakteru poistnej udalosti. Buď ide o krytie do výšky 5.000.000 €, ktoré sa vzťahuje na škody na zdraví a náklady pri usmrtení na každú osobu, alebo o krytie do výšky 1.000.000 €. To sa vzťahuje na škody spôsobené na majetku a na ušlý zisk.
Povinné zmluvné poistenie by ste mali mať uzatvorené vo vlastnom záujme, aby ste nemuseli platiť iným za ich škody.
 
Havarijné poistenie - tzv. KASKO
Aby ste nemuseli platiť vlastné škody, odporúčame uzavrieť aj havarijné poistenie, niekedy nazvané aj KASKO poistenie. Toto poistenie už nie je zo zákona povinné, no je o to dôležitejšie.
 
Poistenie vás totiž chráni nielen v prípade nehody, ale ide o komplexné poistenie motorového vozidla a poistenie, ktoré je určené na pokrytie škody, ktorú spôsobí tretia osoba alebo externé vplyvy okolia vášmu vozidlu či vám. Pri cestovaní na dovolenku je práve havarijné poistenie mimoriadne dôležité, pretože slúži primárne na primárne na ochranu vás.
Aby ste ale mohli mať naozaj pokojné cestovanie a pokojný spánok, musíte si zvoliť vhodný balík poistenia, prípadne nakombinovať si k základnému havarijnému poisteniu aj pripoistenia. Poistenie si môžete dojednať tak pre nové, ako aj pre ojazdené auto a od toho sa odvíja aj jeho cena.
Určite odporúčame uzavrieť si toto poistenie na škody spôsobené haváriou, poškodením alebo zničením vozidla. V základnom balíku nezabudnite ani na poistenie pre prípad odcudzenia vozidla. Ak budete viac na ceste ako na parkovisku, hodí sa určite aj poistenie čelného skla a všetkých ostatných skiel.
 
Krádež a vandalizmus vás môžu postretnúť najmä na odľahlejších miestach, no nespoliehajte sa na to, že vám sa to stať nemôže. Aj takúto udalosť vie dobré havarijné poistenie pokryť, podobne ako aj škody v dôsledku prírodných živlov.
Odporúčame nezabudnúť ani na pripoistenie pre prípady krádeže batožiny vo vozidle, pretože ak vám zmizne niečo cenné a nebudete toto poistenie mať, nikto vám škodu za odcudzenú vec nezaplatí. Ak sa chcete poistiť na 100% pre všetky prípady, môžete uzavrieť aj pripoistenie právnej ochrany a pripoistenie poskytnutia náhradného vozidla.
 

 
Naše odporúčania pred cestovaním
• cena poistenia by nemala byť jediným faktorom, na ktorý sa budete orientovať
• skúsenosti ukazujú, že veľa ľudí podcení zvolenie rôznych pripoistení a spolieha sa na to, že je len nízka pravdepodobnosť, že daná poistná udalosť nastane
• vždy sa uistite, že máte so sebou bielu aj zelenú kartu a doklad o zaplatení poistky
• detailne si preštudujte podmienky poistenia a zistite, na čo všetko máte nárok a ako vám pomôže napríklad PZP alebo havarijné poistenie v prípade poruchy auta, čo je najčastejší problém, ktorý ľudí na cestách stretáva
• pozor na územnú platnosť poistenia - toto si detailnejšie naštudujte najmä vtedy, ak idete mimo krajiny EÚ
 
Vybavte si poistenie auta cez internet
Moderná doba so sebou prináša moderné riešenia. Online cez internet sa dajú vybaviť rôzne služby, kúpiť produkty a tovar a získať aj odborné informácie a poradenstvo. Je to rýchlejšie, jednoduchšie a často krát aj výhodnejšie, ako osobné vybavovanie.
Práve preto vám odporúčame využiť napríklad našu kalkulačku pre PZP a havarijné poistenie (KASKO). Toto porovnanie vám ukáže, koľko môžete ušetriť a tiež aj to, aký je výpočet pre poistenie auta. Ak budete mať záujem, môžete vyplniť online žiadosť o konzultáciu alebo o vypočítanie poistenia tak, aby ste získali naozaj najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP aj havarijné poistenie auta.
 
 

Autor: Finvia holding