Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

ENORMNÝ NÁRAST ZÁUJMU O NEHNUTEĽNOSTI, VÍŤAZMI RODINNÉ DOMY

ENORMNÝ NÁRAST ZÁUJMU O NEHNUTEĽNOSTI, VÍŤAZMI RODINNÉ DOMY

ENORMNÝ NÁRAST ZÁUJMU O NEHNUTEĽNOSTI, VÍŤAZMI RODINNÉ DOMY 1920 620 Finvia

Podľa výsledkov prvého mesiaca roku 2021 to vyzerá tak, že jedným z efektov pandémie a „lockdown – opatrení“ bude vyšší záujem o rodinné domy. Podľa analytikov portálu Nehnuteľnosti.sk vzrástla návštevnosť na realitných portáloch v januári o 72 % v porovnaní s decembrom 2020 a o 42 % v porovnaní s januárom minulého roka.

Analytici ďalej vysvetľujú, že zvýšený nárast záujmu o nehnuteľnosti na bývanie po Vianociach a Novom roku je bežný, ale tak výrazný medziročný nárast prekvapil asi všetkých. Prečo je tomu tak, čo to môže predznamenávať v súvislosti s vývojom cien nehnuteľností a o ktorý druh nehnuteľnosti je momentálne vysoký záujem sa dozviete v tomto článku.

Nehnuteľnosti v Bratislave sú najdrahšie aj najvyhľadávanejšie

Podľa údajov NBS tempo medziročného rastu cien domov a bytov bolo v roku 2020 najrýchlejšie za posledných 12 rokov. To môže súvisieť aj s neutíchajúcim dopytom na nehnuteľnosti na bývanie. Tie boli v 4. kvartáli 2020 drahšie o 16% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 a ich priemerná cena dosiahla úroveň 1 852 EUR/m2. Najvýraznejšie zdraželi v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 nehnuteľnosti v Košickom kraji (o 38 %) a Banskobystrickom kraji (o 32,6 %). Najvyššia cena za meter štvorcový je aj naďalej v Bratislavskom kraji a to 2 470 €/m2, najnižšia v Nitrianskom, 971 €/m2.

Že sú nehnuteľnosti v Bratislavskom kraji nielen najdrahšie, ale aj najvyhľadávanejšie prekvapí asi málokoho. V prvej päťke vyhľadávaných kategórií patria až 3 miesta Bratislavskému kraju. Suverénne najviac boli v januári 2021 vyhľadávané rodinné domy v Bratislavskom kraji (až 13,04 % zo všetkých vyhľadávaní). Druhou najčastejšie vyhľadávanou kategóriou boli 3-izbové byty, rovnako v BA kraji (5,04 %), nasledujú rodinné domy v TT kraji (4,74), 2-izbové byty v BA kraji a TOP 5 uzatvárajú rodinné domy v Nitrianskom kraji (3,48%).

Slováci hľadajú rodinné domy

Ak sa pozrieme na spomínané výsledky analýzy Nehnuteľnosti.sk zistíme, že v TOP 10 vyhľadávaných kategórií je až 7 kategórií s rodinnými domami – rodinné domy v BA, TT, NR, BB, ZA, PO a TN kraji (spolu tvoria až takmer 33 % z celkovej vyhľadávanosti nehnuteľností), zvyšné tri pripadajú na vyššie spomínané trojizbové a dvojizbové byty v BA kraji a chaty a chalupy v BA kraji. Do prvej desiatky sa z vyhľadávaných kategórií rodinných domov nedostali len rodinné domy v Košickom kraji.

Je vysoko pravdepodobné, že veľký záujem o vlastníctvo rodinného domu má súvis okrem iných faktorov aj s dlhým lockdownom, obmedzením vychádzania a podobnými protipandemickými opatreniami, pričom asi najviac sú dotknuté rodiny s malými deťmi.

Nižšie ceny prenájmov

Opačným prípadom sú prenájmy. Obmedzenie pohybu, minimum turistov zo zahraničia či dištančná forma vyučovania na vysokých školách spôsobila, že ponuka voľných bytov na prenájom výrazne vzrástla. Výsledkom sú lacnejšie prenájmy, v závislosti od lokality, aj o 15 – 20 % v porovnaní so situáciou spred krízy. Či a kedy sa trh s prenájmami opäť oživí, závisí najmä od vývoja pandemickej situácie.  Návrat vysokoškolákov do lavíc, zamestnancov do kancelárií či oživenie cestovného ruchu však sotva možno očakávať skôr ako v druhej polovici roka 2021.

Nízke úroky na hypotékach pomáhajú kúpe nehnuteľnosti

Jedným z paradoxov súčasnej krízy je fakt, že, ako sme písali vyššie, dopyt po nehnuteľnostiach neutíchol. Práve naopak. Stále niekoľkonásobne prevyšuje ich ponuku a rovnako tak sa nezastavil ani rast ich cien. Kvôli viacerým opatreniam zo strany NBS, získať hypotekárny úver nie je až také jednoduché, ako tomu bolo pred dvomi či tromi rokmi. Na druhej strane, výhodné úrokové sadzby na hypotékach umožňujú držať mesačné splátky na akceptovateľnej úrovni, vďaka čomu sú pre Slovákov stále dostupné.

Z tohto pohľadu je výhodné mať skúseného, nezávislého, hypošpecialistu, ktorý vám poradí a vybaví najvýhodnejší hypotekárny úver. Od nás takého môžete získať bezplatne, stačí, ak sa nám ozvete prostredníctvom kontaktného formuláru.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.