Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

ETF FONDY: OBĽÚBENÉ U ZAČÍNAJÚCICH AJ SKÚSENÝCH INVESTOROV

ETF FONDY: OBĽÚBENÉ U ZAČÍNAJÚCICH AJ SKÚSENÝCH INVESTOROV

ETF FONDY: OBĽÚBENÉ U ZAČÍNAJÚCICH AJ SKÚSENÝCH INVESTOROV 1920 620 Finvia

Záujem o ETF fondy neustále rastie. Vďaka výhodám, ktoré predstavujú, môžu byť veľmi dobrou voľbou ako pre nových či menej skúsených investorov, tak aj pre investorov, ktorí sa investovaniu venujú už roky. Predstavujú tzv. pasívne investovanie, ktoré je nielen vo svete, ale aj u nás čoraz obľúbenejšie.

Podľa správy spoločnosti PwC by mohol trh s ETF fondmi dosiahnuť do roku 2025 celkové aktíva v hodnote 22 biliónov USD. Sú obľúbené predovšetkým kvôli vysokej likvidite a nízkym poplatkom. Výhod, ktoré v sebe ukrývajú v porovnaní s klasickými fondami je však omnoho viac. V dnešnom článku sa dočítate:

  • čo sú ETF fondy a aké sú ich výhody
  • pre koho je vhodné investovanie do ETF fondov
  • prečo sa pred investovaním odporúčame poradiť s finančným expertom


Obchodovať s ETF fondami je možné na burze počas celého dňa

ETF fond (Exchange Traded Fund) je investičný fond, ktorý sa obchoduje na burze podobne ako akcie. Skladá sa z koša akcií alebo iných finančných nástrojov, ktoré sú zahrnuté do indexu. Na rozdiel od klasických fondov, je možné nakupovať a predávať podiely v ETF fonde počas celého obchodného dňa na burze za trhovú cenu, ktorá sa mení v reálnom čase. Investorom umožňuje diverzifikáciu svojho portfólia bez potreby kupovania jednotlivých akcií. 

V praxi to znamená, že ak chcete investovať a nemáte dosť prostriedkov, aby ste si kúpili celú akciu niektorej spoločnosti alebo jednoducho chcete rozložiť riziko a investovať do viacerých spoločností, ETF fond vám to umožní. Vďaka nemu si môžete kúpiť len časť akcií rôznych spoločností.


ETF fondy s viacerými výhodami

Ak sa rozhodujete, či vyskúšať investovanie do ETF fondov , určite bude pre vás užitočné spoznať výhody, ktoré v sebe ukrývajú.

  • Nižšie náklady

Vďaka tomu, že sa jedná o pasívne investovanie, náklady na správu a prevádzku ETF fondov sú výrazne nižšie v porovnaní s aktívnymi fondmi. To zároveň dáva investorom možnosť získať za rovnakú investíciu viac.

  • Rozloženie  portfólia

ETF fondy sú založené na indexe, ktorý sa skladá z rôznych spoločností alebo iných aktív. Vďaka tomu si investor môže kúpiť podiely vo viacerých spoločnostiach a znížiť tým riziko veľkých strát v prípade zníženia hodnoty akcií niektorej z nich. Ak totiž hodnota akcií niektorých spoločností klesne, iné, výnosnejšie, dokážu túto stratu znížiť alebo ju úplne eliminovať. Ako príklad môžeme uviesť index S&P 500, v ktorom je zastúpených 500 najväčších amerických firiem, pričom aj tie najsilnejšie z nich majú v indexe váhu len pár %. Ak by niektorá z nich skrachovala, na hodnotu indexu by to znamenalo výrazne menší vplyv ako keby sme vlastnili výlučne akcie danej spoločnosti.

  • Možnosť investovať aj s obmedzeným rozpočtom

ETF fondy umožňujú aj investorom s nízkym rozpočtom získať prístup k rôznym aktívam za relatívne nízku cenu. Nie je tak nevyhnutné disponovať na začiatku veľkým kapitálom. Prípadne nemusí mať investor žiadny kapitál a investovať do fondov pravidelným investovaním.

  • Vysoká likvidita

Nakoľko sa s ETF fondami obchoduje na burze počas celého dňa v reálnom čase, investor svoje podiely môže kedykoľvek predať. Znamená to, že sa k svojim peniazom dokáže dostať reálne v už priebehu pár dní. Rýchlo a jednoducho.

  • Transparentnosť

ETF fondy poskytujú investorom presný pohľad na aktíva, ktoré sú zahrnuté v ich portfóliu.


Poraďte sa s expertom na investovanie

Investovanie vo všeobecnosti predstavuje síce nie príliš zložitý, ale dlhodobý proces. Každý investor má iné ciele, ktoré chce investovaním do fondov dosiahnuť, iné možnosti, inú toleranciu rizika, iné predstavy či potreby. Na každého investora je preto nevyhnutné pozerať sa ako na individualitu a nastaviť mu investičnú stratégiu na jeho mieru.

V prípade, že máte záujem o investovanie, ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formulára a naši experti na investície vám budú k dispozícii bezplatne.