Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Zmysluplná finančná rezerva vďaka efektívnemu sporeniu

Prejavom finančnej zodpovednosti je tvorba finančnej rezervy. Vytvoriť si ju je jednoduché efektívnymi sporiacimi produktmi.

Mám záujem

Porovnajte si možnosti sporenia

Sporenie

Výška vkladu

Na koľko rokov?

Nasporená suma

0

Mám záujem o nezáväznú ponuku

Sporenie pre tvorbu finančnej rezervy

Finančná rezerva kryje nepredvídateľné udalosti a výdavky

V prípade straty zamestnania, nečakaných výdavkov (pokazené auto, havária v domácnosti,...), úrazu, vážneho ochorenia vás zachráni finančná rezerva

So sporením začnite čo najskôr

Pokúste sa nastaviť si trvalý príkaz na odvod peňazí na vybrané sporenie na dátum, kedy štandardne dostávate výplatu. Ideálne vo výške aspoň 10% z čistého príjmu.

Dôležitá je likvidita

Ideálna finančná rezerva je taká, ktorá je ľahko likvidná. Najlikvidnejšie sú peniaze na účtoch, prípadne investície, ktoré je možné okamžite premeniť na hotovosť. Presne také sú sporiace produkty Finvia.

Mám záujem

Ideálna finančná rezerva

Určiť ideálnu finančnú rezervu je náročné. Každý človek, každá domácnosť má iné preferencie a pri stanovovaní finančnej rezervy zohrávajú úlohu aj finančné ciele, ktoré si rodina stanovila. Vo všeobecnosti sa ale za ideálnu finančnú rezervu považuje aspoň 6-násobok priemerných výdavkov domácnosti. To znamená, že ak má rodina výdavky vo výške 1 000 €, finančná rezerva, ktorú by si mala vytvoriť, by mala byť vo výške aspoň 6 000 €.

Ak má rodina stanovený finančný cieľ, napríklad nasporiť si na auto, sumu, ktorú si na auto mesačne odkladá je potrebné pripočítať k výdavkom. Na druhej strane, pokiaľ ide o finančný cieľ, ktorý nie je životne dôležitý (medzi také patrí aj spomínaná kúpa auta), doteraz nasporené peniaze je tiež možné považovať za finančnú rezervu. Ak by totiž došlo k nepredvídateľnej životnej situácii, doteraz nasporené prostriedky je možné použiť na potrebné výdavky.

Mám záujem

Použitie finančnej rezervy

Finančnú rezervu môžete použiť naozaj na čokoľvek. Jej hlavnou funkciou je kryť priemerné mesačné výdavky v prípade poklesu príjmu. Ak je však finančná rezerva dostatočne veľká, môžete si dopriať čokoľvek, na čo si zmyslíte. Zájsť na exotickú dovolenku, kúpiť nové auto či zaplatiť deťom zahraničnú stáž. Ideálne je, ak aj po minutí časti finančnej rezervy ostane krytie aspoň na tri mesiace. Samozrejme v prípade, že rezervu ste minuli v dobe, kedy váš príjem neklesol, čiže v čase, kedy ste schopní aj naďalej sporiť a zvyšovať finančnú rezervu.

Mám záujem

Sledujte, ako vám peniaze zarábajú

Vďaka moderným nástrojom máte svoje investované prostriedky stále pod kontrolou. Získate online prístup do systému, kde môžete sledovať, ako vaše úspory zarábajú. V každom momente vidíte, aká je aktuálna odkupná cena vášho sporenia, čiže koľko peňazí dostanete, ak sa rozhodnete sporenie ukončiť. Ak vás to baví, môžete dokonca sami ovplyvňovať, kedy nakupovať viac akcií, kedy naopak predávať. Ale samozrejme nemusíte, máte predsa osobného Finvia experta, ktorý to môže robiť za vás.

TIP pre Vás
Pri stanovovaní potrebnej výšky finančnej rezervy odporúčame spraviť si analýzu mesačných výdavkov. Zapisujte si denne do tabuľky výdavky, ktoré ste spravili. Na konci mesiaca zistíte, koľko ste minuli na stravu, koľko na zábavu, koľko na drogériu, koľko na fixné výdavky (úvery, energie,…). Po dvoch-troch mesiacoch budete mať reálny prehľad o vašich priemerných mesačných výdavkov. Na ich základe môžete stanoviť výšku finančnej rezervy. Samozrejme, rád vám pri tom pomôže váš osobný Finvia expert.

Mám záujem

Články

Máte záujem?

Zavolajte na 0917 000 888
alebo nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.