Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Flexibilný pracovný čas – benefit alebo nástroj na zvýšenie produktivity práce?

Flexibilný pracovný čas – benefit alebo nástroj na zvýšenie produktivity práce?

Flexibilný pracovný čas – benefit alebo nástroj na zvýšenie produktivity práce? 1920 620 Finvia

Koľko krát ste si povedali „byť tak pánom svojho pracovného času?“ Ak nim nie ste, existujú dva hlavné dôvody, prečo. Buď máte povolanie, pri ktorom to jednoducho nie je možné alebo máte nesprávneho zamestnávateľa. Prípadne môže byť príčinou kombinácia obidvoch spomínaných dôvodov.

Flexibilný pracovný čas je v súčasnosti jedným zo základných benefitov, ktorý spoločnosti svojim zamestnancom ponúkajú. Pravdou však je, že ani táto rozšírená výhoda nie je pre každého.

V tomto článku sa dočítate:

Balíček benefitov ako konkurenčná výhoda

Ak hovoríme o benefitoch, možno by bolo na mieste povedať to skôr opačne. Chýbajúce benefity ako konkurenčná nevýhoda. Benefity sú totiž počas hľadania zamestnancov nástrojom, ktorý takmer každý zamestnanec v podstate očakáva. Dovolíme si tvrdiť, že v množstve pracovných pozícií úplne rovnako ako plat. Je možné ich rozdeliť na finančné a nefinančné.

Medzi finančné patria také, ktoré nám prinesú viac peňazí alebo pomôžu peniaze naopak šetriť. Firemný mobil, počítač či automobil aj na súkromné účely sú úplne bežnou súčasťou pracovných pozícií, ktoré tieto pracovné nástroje vyžadujú. Okrem nich tiež:

 • zamestnanecké zľavy na firemné produkty alebo produkty partnerov spoločnosti
 • príspevok na dovolenku či športové aktivity
 • príspevok na dôchodkové zabezpečenie (tretí pilier)
 • príspevok na dochádzanie do zamestnania
 • príspevok na presťahovanie sa

Pri dobre platených pozíciách sú niekedy viac ako finančné benefity motivujúce tie nefinančné:

 • vzdelávanie – možnosť získať odborné certifikáty, výučba cudzích jazykov,…
 • platené voľno na zotavenie sa, tzv. „sick days,“ kedy nemusíte prísť do práce bez udania dôvodu
 • platená dovolenka nad rámec zákonom stanovenej
 • platené voľno pri určitých životných udalostiach
 • home office
 • flexibilný pracovný čas
 • škôlka pre deti zamestnancov
 • firemné akcie

Flexibilný pracovný čas a home office obľúbený najmä vo väčších mestách

Ak to druh práce umožňuje, flexibilný pracovný čas aj home office nie sú výhodami len pre zamestnanca, ale aj pre zamestnávateľa. Je dokázané, že obidva tieto benefity pomáhajú k rastu produktivity práce. Zároveň šetria spoločnosti aj náklady, nakoľko vedia kancelárske priestory efektívnejšie využívať. Vo väčšine spoločností je práca z domu povolená na určitý počet dní v týždni alebo mesiaci.

Niektoré spoločnosti idú ešte ďalej a doslova nútia svojich zamestnancov pracovať z domu a do kancelárie chodia len v prípade potreby. Ruka v ruke s tým sa zavádzajú „jump seats,“ čiže miesta, kde zamestnanec nemá jeden a ten istý pracovný stôl v kancelárii, ale keď príde, napojí sa na svoj systém z toho miesta, ktoré je práve voľné.  Logicky, takýto spôsob predpokladá, že vždy pracujú niektorí zamestnanci z domu, čo následne šetrí najmä spoločnostiam s veľkým počtom zamestnancov nemalé náklady na prenájom kancelárií.

Flexibilný pracovný čas a home office majú obrovské výhody aj pre samotných zamestnancov. A čím väčšie mesto práce, tým väčší benefit to je:

 • šetrí čas na cestovanie do a z práce
 • umožňuje zamestnancovi prispôsobiť si pracovné povinnosti svojim záľubám, rodine či súkromným potrebám
 • zamestnanec sa dokáže viac sústrediť tam, kde ho nik nevyrušuje a dokáže podávať lepší výkon ak pracuje zo svojho obľúbeného – pohodlného miesta
 • menej stresu
 • menšia pravdepodobnosť ochorenia

Flexibilný pracovný čas nemusí znamenať úplnú časovú voľnosť

Do akej miery je flexibilný pracovný čas skutočne flexibilný opäť závisí od druhu samotnej práce. Väčšina spoločností vyžaduje, aby bol zamestnanec v práci alebo k dispozícii v prípade home officu v určitom čase, napríklad od 10:00 – 14:00. Zvyšok do naplnenia fondu pracovného času si môže zariadiť zamestnanec podľa vlastného uváženia.

Iný druh práce môže poskytovať úplnú voľnosť. Sú to práce, kde nie je dôležitý čas, kedy zamestnanec pracuje, ale sa vyžaduje, aby bol splnený stanovený cieľ. Medzi takéto zamestnania patria napríklad grafik, copywriter či finančný sprostredkovateľ, ktorý si prácu prispôsobuje podľa času klienta.

Flexibilita vyžaduje značnú časť sebaovládania a zodpovednosti

Dôvodom, prečo ešte niektorí zamestnávatelia neprišli flexibilnému pracovnému času a práci z domu na chuť, môže byť nedôvera. A žiaľ, v mnohých prípadoch je stále opodstatnená. Nie všetci ľudia sú natoľko zodpovední, že svoje pracovné povinnosti dokážu plniť spoľahlivo aj keď nie sú pod dohľadom. Na druhej strane, ak má byť vzťah zamestnávateľ – zamestnanec dlhodobo pozitívny, sotva sa dá budovať bez vzájomnej dôvery.

Home office nevonia všetkým zamestnancom

Je však potrebné povedať aj to, že pre niektorých je možnosť pracovať z domu skôr negatívnym ako pozitívnym benefitom. Chýba im socializácia, svoj domov nechcú brať ako kanceláriu a je pre nich neakceptovateľné spájať pracovné veci s rodinnou atmosférou.

Povolanie s množstvom benefitov

Stať sa úplným pánom svojho pracovného času je možné, ak začnete podnikať. Bez ohľadu na to, či si založíte spoločnosť alebo otvoríte živnosť, budete to vy, kto určuje, koľko a kedy budete pracovať. Ak máte obavy z nepoznaného, skúste to s prácou, kde budete súčasťou určitej značky. Množstvo výhod ponúka pre svojich spolupracovníkov napríklad spoločnosť FINVIA.

Podnikať a tvoriť si vlastný tím začnete s takmer nulovými nákladmi. Know – how úspešnej spoločnosti, profesionálne zaškolenie ľuďmi z praxe, maximálna flexibilita v pracovnom čase, zvýhodnené podmienky operatívneho leasingu na vozidlá prémiových značiek Mercedes – Benz a Audi, teambuildingové akcie, prístup k moderným pracovným nástrojom a aplikáciám.

Poteší tiež skvelý partnerský program, vďaka ktorému nebudete musieť volať na studené kontakty. Práve naopak, ako odmenu za vašu snahu a nájdenie si vlastných klientov získate prístup ku klientom priamo zo systému FINVIA.

Ak vás baví práca s ľuďmi a ste ochotní pre svoj úspech vystúpiť z tieňa bežného zamestnanca, toto povolanie plné skutočne užitočných benefitov môže byť pre vás tým pravým. Aj vy sa môžete stať súčasťou kolektívu, ktorý mení spôsoby finančného sprostredkovania.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.