Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

HAVARIJNÉ POISTENIE SA OPLATÍ AJ PRE STARŠIE AUTÁ

HAVARIJNÉ POISTENIE SA OPLATÍ AJ PRE STARŠIE AUTÁ

HAVARIJNÉ POISTENIE SA OPLATÍ AJ PRE STARŠIE AUTÁ 1920 620 Finvia

Pri nových autách len málokto uvažuje o tom, že si neuzatvorí havarijné poistenie. Okrem nehody alebo poškodenia vplyvom živelnej udalosti sa obávame tiež krádeže. Riziko, že nám zmizne staršie vozidlo považujeme za nízke – povieme si „kto by už len kradol to moje ojazdené auto?“

Lenže, napríklad taká havária hrozí vždy a oprava môže vyjsť skutočne draho. Vo všeobecnosti sa za akúsi pomyselnú hranicu, kedy sa ešte oplatí KASKO, považuje vek 6-7 rokov. Po ňom už oprava nemusí byť rentabilná a v prípade totálnej škody získate z poisťovne už len malú náhradu škody. Auto si za ňu určite neopravíte. Pri autách, ktoré sú mladšie ako tých 7 rokov by ste nad havarijným poistením mali rozmýšľať.

Havarijné poistenie s užitočnými asistenčnými službami

Aj staršie auto sa môže pokaziť. KASKO vám v tom prípade preplatí napríklad náklady na odťah či asistenciu na ceste a to aj v zahraničí. Výhodou tiež je, že pokiaľ spôsobíte nehodu, prestriekanie dverí, rozbité sklo či svetlo vás môže vyjsť na stovky, prípadne tisícky eur. Tie vám poisťovňa zaplatí v nových cenách (neprihliada na amortizáciu) a auto novými dielmi môžete dokonca ešte zhodnotiť. Iné to je pri krádeži. Ak o auto prídete takýmto spôsobom, poisťovňa vám preplatí jeho hodnotu v čase odcudzenia. Nové auto si za peniaze z poistky nekúpite, ale dostanete aspoň niečo, kdežto v prípade, že poistenie nemáte, nedostanete vôbec nič.

Vek auta nie je jediným faktorom

Vek vášho vozidla nie je jediným faktorom pre rozhodovanie sa, či si KASKO uzatvoriť alebo nie. Významným je tiež jeho trhová cena. Platí, že čím vyššia je jeho hodnota, tým dlhšie sa na danom vozidle oplatí mať havarijné poistenie. Pri drahšom aute bývajú náklady na opravu spravidla vyššie. Vyššia však býva aj jeho zostatková hodnota. Samozrejme, drahšie je aj poistenie, ale pomer medzi rizikom, ktoré poistka kryje a jeho cenou je spravidla pri starších luxusných autách výrazne lepší ako pri rovnako starých lacnejších vozidlách.

Alternatíva za havarijné poistenie? PZP s pripoistením alebo GAP

Pre staršie autá môže byť výhodným namiesto havarijného poistenia pripoistiť si konkrétne riziká k PZP. Pripoistiť sa dá napríklad krádež, stret so zverou, rozbitie čelného skla a podobne. Úplne inou možnosťou je takzvané GAP poistenie. Je to produkt, vďaka ktorému je vaše auto poistené na novú cenu vozidla. To znamená, že pri totálnej škode z dôvodu krádeže, havárie či živelnej udalosti dostanete vyplatený rozdiel medzi hodnotou z KASKO poistenia a novou cenou vozidla.

Pri starších autách je skutočne na zamyslenie, aký poistný produkt zvoliť. Môžete si ho vyskladať cez naše porovnávače a online kalkulačky PZP a havarijného poistenia alebo sa nám ozvať cez kontaktný formulár. Naši FINVIA experti sú vám k dispozícii bezplatne.