Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1037 0 komentárov

Investovanie hrou, časť 2: Poplatky spojené s investovaním

Po prvej časti nášho seriálu Investovanie hrou, kde sme sa zamerali na predstavenie možnosti investovania do podielových fondov, si povieme niečo o poplatkoch spojených s investovaním do podielových fondov. Ak chcete vedieť, aké náklady vás počas investovania čakajú a ako ich môžete minimalizovať, čítajte ďalej. 
Poplatky, poplatky, poplatky
To, čo je pri podielových fondoch dôležité sledovať, sú poplatky. V princípe si treba dávať pozor na dva druhy poplatkov a to jednorazové a pravidelné. Kým jednorazový poplatok vás „zabolí“ len raz, ten pravidelný vám bude ukrajovať zo zisku každý rok a preto práve tomuto poplatku treba venovať najväčšiu pozornosť.

Poplatky slúžia oficiálne na pokrytie nákladov spojených s administratívnou činnosťou, no veľa krát ich výška nezodpovedá reálnej hodnote takejto činnosti. Navyše, čím vyššie poplatky zaplatíte, tým nižší je váš výnos pri investovaní. Nedajte sa oklamať na prvý pohľad opticky nízkymi sumami vo výške zopár percent: aj pri hrubom výnose 4 až 6 % ročne, čo je bežne dosahovaný výnos pri podielových fondoch, dokážu takéto poplatky riadne zabolieť.

Vstupný a výstupný poplatok
Medzi jednorazové poplatky patria vstupný poplatok a výstupný poplatok. Výstupný poplatok sa však v praxi používa čoraz menej, nakoľko väčšina podielových fondov sú otvorené. Niekedy sa uplatňuje tiež stratégia, že ak zaplatíte poplatok za vstup, neplatíte už poplatok za výstup a naopak. Niektoré podielové fondy výstupný poplatok uplatňujú len pri veľmi skorom výbere peňazí.

Vstupný poplatok sa však účtuje takmer všade a je obvykle v limite od 1 do 5 % z výšky vašej investície do fondu. Tento poplatok sa čerpá z vkladov, nie z výnosov. Niektoré podielové fondy vstupné poplatky nemajú vôbec, ale tu si treba uvedomiť, že za takouto „výhodou“ môže byť napríklad nízka výkonnosť fondu alebo nemožnosť získať rôzne dodatočné služby navyše.

Na čo by ste si mali dať veľký pozor, je úhrada vstupného poplatku. Štandardne sa hradí na začiatku investície, ale niektoré fondy ponúkajú aj možnosť uhrádzať ho priebežne. Túto možnosť si určite nevyberajte, nakoľko je pre vás drahšia a teda menej výhodná.

Poplatok za správu a výkonnostný poplatok
Medzi priebežné a pravidelné poplatky patria poplatok za správu a výkonnostný poplatok. Poplatok za správu si účtuje správca fondu za svoju činnosť a je obvykle v intervale od 0,5 do 2,5 % z výšky investície. Tento poplatok je dôležitejší ako vstupný, pričom jeho hodnota vychádza z čistej hodnoty fondu v danom roku. Navyše, poplatok je už zarátaný do celkového výnosu a tak je na prvý pohľad pre bežného laika skrytý.

Výkonnostný poplatok je poplatok za takú činnosť správcu, ktorá znamenala lepší výnos ako bol cieľ alebo ako bol trhový priemer. Tento poplatok však nemajú všetky podielové fondy a ak by ste sa s ním stretli, nie je nutné považovať ho automaticky za čisté zlo. Opäť závisí od konkrétne nastavených podmienok a parametrov. Určite je však z pohľadu bežného investovania oveľa menej dôležitejší ako poplatok za správu.

Ďalšie poplatky a TER
Pokiaľ nebudete investovať priamo, musíte sa pripraviť aj na to, že budete platiť poplatky investičnej platforme, cez ktorú investuje do podielového fondu. Na prvý pohľad nemusí ísť o žiadne vysoké sumy, avšak aj v tomto prípade treba rátať s tým, že poplatok vám ukrojí z dosiahnutého výnosu a preto je výhodnejšie investovať priamo.

Pri poplatkoch ešte zostaneme a zastavíme sa pri skratke TER. Tá pochádza z troch anglických slovíčok: total expense ratio. Ako už určite tušíte, tento koeficient vyjadruje, koľko percent z majetku fondu ide každoročne na náklady, čiže na poplatky. Pre vás ako investora je výhodné, ak je hodnota TER najviac 2 % ročne, všetko nad túto hranicu už možno považovať za predražené.

Kedy sú poplatky už vysoké?
V prvom rade treba povedať, že výška poplatkov závisí od cieľovej sumy. Existuje tu priama úmera, čo znamená, že čím vyššia bude cieľová suma, tým vyššie budú poplatky. Na to sa treba pripraviť a je to jednoducho tak, s týmto nič nenarobíte.

Čo sa týka otázky, aké poplatky sú už príliš vysoké, na túto nie je jednoznačná odpoveď. Na jednu stranu by možno bolo jednoduchšie povedať, že napríklad vstupný poplatok nad hranicu 2,5 % už treba považovať za príliš vysoký. Na druhú stranu, vždy však závisí aj od výkonnosti fondu a možnosti dosahovania zaujímavých výnosov.

Pri dlhodobom horizonte a pri akciových fondoch, ktoré sú charakteristické práve vyšším dosahovaným výnosom v priebehu dlhšieho obdobia, môže byť prijateľným napríklad aj poplatok vo výške 5 %. Naopak, ak máte veľmi málo výkonný fond, môže byť aj 1,5 % príliš veľa.

Investujte s nami, je to najlacnejšie
Investovať s čo najnižšími poplatkami znamená investovať výhodne. Šikovný investičný poradca však vie nájsť balans medzi výkonným fondom a primeranou sumou poplatkov. Kalkulovať treba pritom aj s poplatkami spojenými priamo s daným podielovým fondom.

Ak by ste mali záujem, naši finanční experti vám vedia poradiť ako a kde investovať. Samozrejmosťou je, že u nás investujete priamo, bez zbytočných nákladov pre tretiu stranu a k tomu dostanete od nás zadarmo komplexné poradenstvo v oblasti investovania do podielových fondov. Skrátka, všetko zariadime za vás a na základe individuálneho nastavenia.

Ak chcete vedieť, ako sa dá investovať aj s malými čiastkami a dlhodobo, počkajte si na tretiu časť z nášho seriálu „Investovanie hrou“, ktorú vám už čoskoro prinesieme!

Autori: Michal Hrebík, Marek Durdiak

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.