Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1291 0 komentárov

Investovanie hrou, časť 3: Cost average efekt pri pravidelnom investovaní

Vysvetlili sme si, o čom je investovanie do podielových fondov a tiež aj to, aké poplatky sú s týmto investovaním spojené. V našej tretej časti seriálu Investovanie hrou si povieme niečo o pojme zvanom cost average effect, čiže efekt priemerných nákladov. Sami uvidíte, že ide doslova a do písmena o nápad hodný Nobelovej ceny.


 
Prečo pravidelné investovanie?
Aby ste mohli využiť efekt priemerných nákladov, musíte investovať pravidelne. Na prvý pohľad vyzerá investovanie jednorazovo vo veľkej sume oveľa lákavejšie a pre väčšinu nováčikov aj dáva zmysel, ale efektivita sa skrýva v úplne opačnom prístupe - investovať pravidelne, ideálne v rovnaký deň, každý mesiac a rovnakú sumu peňazí.

To však samo o sebe nie je jedinou podmienkou. Druhou, nemenej dôležitou, je vedieť, kam investovať. Možno si myslíte, že druhá podmienka spočíva v tom, aby ste investovali do stabilnej komodity/akcií/fondov alebo iného investičného nástroja. Väčšina ľudí predsa očakáva stabilitu, garancie, istoty a podobne. Nie však pri investovaní, tu je stabilita nepriateľom číslo 1.

Pri pravidelnom investovaní, kde chcete využiť cost average effect, musíte naopak investovať do čo najviac nestabilných investičných nástrojov. V prípade investovania do investičných fondov hovoríme o investovaní do volatilných podielových fondov, ktoré veľmi často klesajú, stúpajú, klesajú a znova stúpajú. Práve takéto výkyvy sú totiž ideálne pri pravidelnom investovaní a hneď si aj povieme dôvod.

Výhody pravidelného investovania
Okrem toho, že pri pravidelnom investovaní je možné využiť efekt priemerných nákladov, má tento spôsob investovania ešte zopár iných praktických výhod. Tu sú:
  • nízka investícia - vďaka tomu, že stačí investovať v podstate aj 30 € mesačne, je možné investovať naozaj pre každého, čo robí investovanie dostupnejšie
  • jednoduchosť - nemusíte sa báť, že investujete v čase vysokých cien, nemusíte mať oči nalepené na monitore kvôli pozorovaniu, či nejaké akcie klesajú alebo stúpajú - stačí jednoducho vždy raz za mesiac v ten istý deň investovať rovnakú sumu peňazí
  • hospodárnosť - to, že neinvestujete všetky peniaze naraz, znamená, že si ich môžete dočasne ponechať a využiť v budúcnosti pre ešte lepšiu investičnú príležitosť
  • diverzifikácia a bezpečnosť - táto výhoda je zrejme nad slnko jasná, pretože ak budete investovať pravidelne, eliminuje sa riziko, že všetko stavíte jednorazovo na zlú kartu

Čo je efekt priemerných nákladov a ako funguje
Efekt priemerných nákladov, niekedy nazývaný aj efekt priemernej ceny, spočíva vlastne v tom, že v priebehu investovania viete spriemerovať vynaložené náklady na investície. Ak kúpite v jeden mesiac drahšie akcie, môžete o mesiac kúpiť akcie lacnejšie a v priemere sa náklady na jednu akciu znížia.

To isté platí samozrejme nielen pri nákupe akcií, ale prakticky aj pri akomkoľvek inom investičnom nástroji. Pri pravidelnom investovaní do podielových fondov sa vďaka tomuto efektu dá významne znížiť dočasná strata, ale čo je ešte dôležitejšie - dá sa významne zvýšiť zisk. Pri pravidelnom investovaní sa metóda priemerovania cien využíva prakticky vždy.

Jednorazový investor sa rozhodne nakúpiť podiel v podielovom fonde za 200 € a nebude ďalej už investovať. V prípade, že o ďalší mesiac hodnota podielu klesne o 20 % na 160 €, bude vlastne v mínuse 40 €. Aby sa dostal na pôvodnú hodnotu a aby na svojom investovaní neprerobil, musí čakať, kým nenastane obdobie zisku a to až o 25 %. V opačnom prípade bude v strate.

Pravidelný investor si nakúpi v prvom mesiaci podiel za 100 €. Druhý mesiac, ak by došlo k poklesu hodnoty, nakúpi jednoducho podiel za menšiu sumu, vďaka čomu sa priemerná výška jeho mesačnej investície spriemeruje. Aby neprerobil, stačí mu potom oveľa menší výnos, ako by musel dosiahnuť jednorazový investor - pokojne to môže byť aj polovica.

Príklad, ako na pravidelnom investovaní zarobiť s pomocou cost average effect
Aby sme vám lepšie ukázali, prečo je pravidelné investovanie lepšie a že s cost average efektom sa dá naozaj veľmi dobre zarobiť, ukážeme si jeden príklad. Zoberme si, že investujete do podielového fondu 100 € mesačne. Je to síce oveľa viac, ako napríklad 30 €, ktoré prezentujeme ako minimum, ale na druhú stranu, takéto investovanie by nemalo byť pre priemerného investora žiadnym finančným problémom.

Poďme sa pozrieť, ako môžete v priebehu jedného roka zarobiť. Detaily investovania počas 12 mesiacov ukazuje nasledovná tabuľka:
Mesiac Cena za jeden podiel Nakúpených podielov Spolu investované Spolu nakúpené podiely
1. 13,1 € 7,63 100 € 7,63
2. 11,8 € 8,47 200 € 16,1
3. 9,6 € 10,42 300 € 26,52
4. 8,3 € 12,05 400 € 38,57
5. 6,5 € 15,38 500 € 53,95
6. 5,4 € 18,52 600 € 72,47
7. 7,8 € 12,82 700 € 85,29
8. 8,2 € 12,19 800 € 97,48
9. 8,9 € 11,24 900 € 108,72
10. 9,2 € 10,87 1.000 € 119,59
11. 10,1 € 9,9 1.100 € 129,49
12. 10,8 € 9,26 1.200 € 138,75
Po jednom roku investovania je záver nasledovný: preinvestovali ste 1.200 € a máte za ne 138,75 podielu. Na začiatku investovania bola cena za 1 podiel 13,1 €. Počas roka spadla táto cena o viac ako polovicu, ale ku koncu ročného obdobia sa dostala zas o niečo vyššie, hoci stále nie na pôvodnú úroveň.

Ako na tom budete po roku preinvestovania 1.200 €? Ak by ste sa rozhodli svoje podiely predať, môžete za ne získať... 1.498 €! To je za jeden jediný rok zisk takmer 25 %!

Ak by ste investovali jednorazovo a na úvod kúpili za 1.200 € podiely, mali by ste niečo cez 91 podielov, oproti viac ako 138 podielom pri pravidelnom investovaní. A namiesto zisku 25 percent by ste boli v strate o viac ako 25 percent. Je teda úplne zjavné, že pri pravidelnom investovaní je možné pomocou efektu priemernej ceny dosiahnuť oveľa väčší majetok a aj oveľa väčší zisk.

Investovanie s profesionálmi
Na prvý pohľad vyzerá pravidelné investovanie s cost average effectom jednoducho, ale až také jednoduché to nie je. Najdôležitejšie je zvoliť si správnu investičnú stratégiu a vhodné podielové fondy. Ak ste začiatočník, budete mať práve s týmto problém a napríklad pri príliš málo volatilnom fonde nedosiahnete taký efekt, aký je pre úspešné investovanie potrebný.

Nemusíte však hneď vešať hlavu. Naši profesionálni investičný experti vám vedia poradiť ako a kde investovať. Zohľadníme vaše možnosti, prispôsobíme sa vášmu investičnému zámeru, pomôžeme vám investovať s minimálnymi nákladmi a poplatkami. Jednoducho povedané, zariadime vám investovanie na mieru a od A po Z. Naše služby môžu využiť samozrejme aj skúsenejší investori, ktorým ponúkame expertné poradenstvo navyše.

Náš seriál o investovaní samozrejme ešte nekončí. Už onedlho prídeme s ďalšou časťou nášho seriálu „Investovanie hrou“ a tentoraz si jej tému necháme pre seba, aby sme vás prekvapili!

Autori: Michal Hrebík, Marek Durdiak

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.