Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 885 0 komentárov

Investovanie hrou, časť 4: Aký je rozdiel pri investovaní cez IZP a priamo cez správcu

V našej dnešnej časti seriálu Investovanie hrou sa zameriame na jednu konkrétnu problematiku a to konkrétne rozdiel medzi investovaním na priamo a prostredníctvom iných produktov. Najčastejšie sa investovanie spomína pri tzv. investičnom životnom poistení a preto sa bližšie pozrieme práve na tento produkt a úskalia, ktoré prináša.  Čo je investičné životné poistenie
Pod názvom investičné životné poistenie sa skrýva produkt, ktorý kombinuje klasické životné poistenie spolu s kolektívnym investovaním do podielových fondov. Čo sa týka poistnej zložky, ide o klasické poistenie pre prípad smrti.

Ak poistenec zomrie, vyplatí poisťovňa dohodnutú poistnú sumu alebo hodnotu investičného účtu, prípadne zaplatené poistné. Okrem poistnej zložky tu existuje aj investičná zložka. Časť mesačnej splátky poistenia sa totiž používa na investovanie do podielových fondov.

Z tejto časti poisťovňa nakúpi podielové jednotky podielových fondov, pričom na klientovi je určenie konkrétnej stratégie pri investovaní, najmä z pohľadu alokačného pomeru. Fondy, do ktorých poisťovne ponúkajú investovanie, sú väčšinou nastavené tak, by ste si mohli ako klient vybrať určitú investičnú stratégiu.

V minulosti bolo investovanie takéhoto typu veľmi populárne, dnes už tomu tak úplne nie je. Medzi najznámejšie poisťovne, ktoré investičné životné poistenie ponúkali alebo ponúkajú, patria:
  • Allianz
  • Wüstenrot
  • ING
  • AXA
  • Generali

Investovanie cez investičné životné poistenie? Áno či nie?
Z hľadiska poplatkov a nákladov pri investovaní si treba položiť otázku ohľadom investovania cez investičné životné poistenie. Tento produkt kombinujúci poistenie a investovanie je nástupcom kapitálového životného poistenia a veľa poisťovní ho predáva svojim klientom ako niečo unikátne.

Možno tomu tak aj je, ale len vtedy, ak si pod pojmom unikátnosť predstavujete unikátne vyhadzovanie peňazí von oknom. Pri investičnom životnom poistení sa síce tiež peniaze ukladajú do podielových fondov, avšak ak si myslíte, že vám poisťovňa vybaví lepšie podmienky, vyšší výnos a nižšie poplatky, ste na omyle.

Ak investujete nie priamo cez správcu, ale cez poisťovňu, platíte okrem všetkých vyššie menovaných jednorazových aj priebežných poplatkov ešte navyše ďalšie poplatky poisťovni. Z tohto pohľadu je teda jasná odpoveď pre investovanie cez investičné životné poistenie: nie.


Investičné životné poistenie a poplatky
Pozor si treba dať najmä na dva typy poplatkov. Prvým je poplatok poistiteľa za správu fondov, čiže za správu aktív. Ten môže presiahnuť aj 2 % z celkovej hodnoty účtu a platíte ho naozaj zbytočne, nakoľko ide priamo do vrecka poisťovni. Otázny je zmysel poplatku, pretože za správu fondu je zodpovedný správca a poisťovňa so správou nič nemá. Jedine tak s tým, že určuje, do ktorého fondu bude investovaná investičná časť vášho poistenia.

Oveľa horší je ale druhý poplatok, ktorý je prezentovaný ako zrážka z počiatočných podielových jednotiek. O čo ide? Na rovinu treba povedať, že pri poistkách tvoria počiatočné náklady najmä tie peniaze, ktoré slúžia na vyplatenie provízií. Väčšinou ide o sumu dvoch ročných platieb. Opticky sa však tieto peniaze použijú na kúpu počiatočných podielových jednotiek, čo vytvára dojem, že sa investujú.

Poisťovňa potom tieto peniaze prezentuje ako pokutu pri odstúpení od poistnej zmluvy. Tak či onak, isté je, že tieto peniaze už neuvidíte a to bez ohľadu na to, či od zmluvy odstúpite, alebo nie. Každopádne, znova teda ide o poplatok, ktorý je navyše, je zbytočný a mimoriadne znižuje váš výnos z investovania.

Investičné životné poistenie vs. sporiaca schéma - konkrétny príklad
Veľkou nevýhodou investičného životného poistenia je neprehľadnosť. Bežný laik má problém zorientovať sa v poplatkoch aj celkovom fungovaní, na rozdiel od sporiacej schémy.

Pri bežnej sporiacej schéme je napríklad jediným jednorazovým poplatkom vstupný poplatok, výstupný poplatok alebo poplatok za odkúpenie sa spravidla už neuplatňujú. Ak je pri sporiacej schéme vstupný poplatok do 5 % z cieľovej sumy, ide o rozumnú hranicu. Pri vyššom poplatku už treba detailnejšie skúmať, či sa to oplatí a či existuje reálny predpoklad vyššieho výnosu, ktorý by vyšší poplatok vedel kompenzovať.

Čo sa týka pravidelných poplatkov, tak pri sporiacej schéme s dlhodobým a pravidelným investovaním je výška pravidelného poplatku v rozmedzí od 0,1 do 0,3 % z mesačnej platby.
Ako to vyzerá pri sporiacej schéme v praxi? Zoberme si nasledovný príklad:
 
  Sporiaca schéma IŽP
Nástroj Podielové fondy Podielové fondy
Prerušenie platby Je možné, bez akýchkolvek problémov, bez akéhokoľvek následného doplácania Maximále na 3 mesiace, následne nutné doplatenie chýbajúceho, inak hrozí zrušenie poistnej zmluvy
Zrušenie zmluvy (Navrátenie vkladu - vstupný poplatok) + výnosy Do 12 mesiacov, niekde až do 36 mesiacov, štandardne do 24 mesiacov bez možnosti vrátenia finančných prostriedkov, po uplynutí lehoty začne rásť hodnota konta od 0 €!!
Prístup k účtu Online 24h Raz ročne posielaný poštou výpis, prípadne sa dá požiadať o zaslanie aj telefonicky
Poplatky Vstupný : 3-5% vkladu Vstupný: 3-5% vkladu
    Administratívny: 1,33-1,73 €/mes.
    Za uzatvorenie zmluvy: 12 – 36 mesačných vkladov!
    Za správu aktív: 0 – 2% p.a. z hodnoty účtu!!
100 mesačne Reálne: 6,76% Reálne: 4,80%
po dobu 30 rokov Vklad v EUR: 36 000,00 Vklad v EUR: 36 000,00
so zhodnotením 7% Celková hodnota účtu v EUR: 116 374,30 Celková hodnota účtu v EUR: 80 214,75
  Zhodnotenie v EUR:
80 374,80
Zhodnotenie v EUR:
44 214,75


Čo sa týka investičného životného poistenia, tu sa prvé dva roky investovaná suma použije len na zriaďovacie náklady produktu,  tzv. poplatok IUD. Okrem toho sa účtujú poplatky aj za každú platbu, ktoré môžu byť až 1,66 € a je jedno, aká je suma platby. Navyše, existuje tu aj tzv. poplatok BOS, ktorý sa účtuje z rozdielu nákupu a predaja podielových jednotiek.

Pre zdravie aj na dôchodok... investujte priamo!
Poplatkové schémy sú celkovo pri investičnom životnom poistení veľmi neprehľadné, čo spôsobí, že laik má v tom, koľko vlastne minie na poplatky, úplný zmätok. Navyše, investičné životné poistenie človek uzatvára na určitú dobu. To znamená, že sa zaväzuje tento produkt využívať určité obdobie a nemôže toto obdobie prerušiť.

Investovanie priamo cez fondy je flexibilnejšie. Klient môže kedykoľvek sporenie prerušiť a neskôr v ňom pokračovať. Prípadne, ak bude chcieť, môže skončiť s ďalšími vkladmi a nechať už vložené peniaze úročiť a zhodnocovať.

Pokiaľ chcete investovať priamo a bez investičného životného poistenia, naši finanční experti vám vedia nielen poradiť, ale všetko vybaviť za vás. Nebojte sa nás osloviť - investujte priamo, bez zbytočných poplatkov a s maximálnym výnosom!

Autori: Michal Hrebík, Marek Durdiak

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.