0911 828 976
marek.durdiak@finvia.sk

Marek Durdiak

Licencia NBS: 230927 NBS Licencie (3)

Financiám som sa začal venovať pred piatimi rokmi. Za ten čas som zozbieral množstvo skúseností, ktoré mi dnes pomáhajú hájiť záujmy klientov pred veľkými finančnými inštitúciami. Na financiách je krásne to, že čím viac klientom dokážete pomôcť, tým viac sa posúva vaše podnikanie.

97%
Priemer hodnotení
Odbornosť
98%
Komunikácia
96%
Spoľahlivosť
97%
26870 videní
32 hodnotení

Blog Marek Durdiak

Marek Durdiak 1121 0 komentárov

Investovaním do dôchodku

Prečo vôbec vznikla potreba reformovať dôchodcovský systém na Slovensku? 
Výskumné demografické centrum uvádza, že v roku 2005 pripadalo na jedného dôchodcu 5,6 pracujúceho človeka. Podľa demografického vývoja to v roku 2035 bude 2,7 pracujúceho človeka. Dnes Sociálna poisťovňa hospodári v záporných číslach, čo znamená, že počet pracujúcich dnes nestačí na vyplácanie súčasných dôchodkov. 
Jednou z možností, ako si zabezpečiť prostriedky na dôstojne strávený dôchodok, je práve investovanie. Pri pravidelnom investovaní je najdôležitejšou premennou čas. V praxi to znamená: Čím skôr začnem, tým mám viac. 
 
Druhý pilier dal možnosť Slovákom ochutnať investovanie. Prostriedky, ktoré sa rozhodli neposlať Sociálnej poisťovni, zverili do rúk dôchodcovských správcovských spoločností. Tie ich investovali a zhodnocovali. Najlepšie z nich za uplynulé tri roky dosiahli priemerný ročný výnos na úrovni 18 %. Dnes sa teda aj Slováci dostali k nástrojom zhodnocovania svojich aktív, ktoré sú v zahraničí bežne využívané. 


Jednou z možností, ako si zabezpečiť prostriedky na dôstojne strávený dôchodok, je práve investovanie. Pri pravidelnom investovaní je najdôležitejšou premennou čas. V praxi to znamená: Čím skôr začnem, tým mám viac. 

Pri jednoduchom príklade, kedy sa 25ročný Adam rozhodne zvoliť pravidelné investovanie ako spôsob zabezpečenia svojho dôchodku a mesačne si začne odkladať 50 € pri priemernom ročnom výnose 8,33 % (tretí najstarší fond má ročný priemer od roku 1928, 11,6%, správcovia dôchodkov za posledné tri roky dosiahli výnos na úrovni 18 %.) po dobu 40 rokov, suma, ktorú bude mať v 65 rokoch je 159 000 €. Ak by s prípravou na dôchodok počkal a začal by ju riešiť vo veku 35 rokov, do dôchodku mu ostáva 30 rokov. Pri tej istej mesačnej investícii bude na konci disponovať sumou: 67 000 €. To, že čas je najdôležitejší pri investovaní, hovorí tretí variant. Adam začne v 25. rokoch prípravu na svoj dôchodok, vo veku 35 rokov príde rodina a hypotéka. Finančné možnosti neumožňujú ďalej pokračovať v investovaní, preto sa Adam po 10 rokoch rozhodne sporenie na dôchodok zastaviť. Prostriedky však nevyberie, ale nechá ich ďalej v starostlivosti správcu, ktorý mu pri priemernom ročnom výnose 8,33% zabezpečí na dôchodok sumu: 80 800 €. Čiže za 10 rokov investovania má na dôchodok vyššiu sumu ako keby začal vo veku 35 rokov a odkladal 30 rokov. 

Albert Einstein označil zložený úrok alebo úrok z úroku ako ôsmy div sveta. Práve tento nám umožňuje zhodnocovať naše aktíva a takýmto spôsobom sa pripraviť na dôchodok.

Zdroj: Výskumné demografické centrum 2002: Demografická prognóza stredný variant 
Zdroj: m.penize.cz/…/244944-fondy-ktere-za-to-stoji-u-s-pioneer-fu…
Zdroj: www.vubgenerali.sk/dochodkove…/vykonnost-dochodkovych-fondov

Pridaj komentár

komentáre