Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Marek Durdiak

Licencia NBS 230927: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Kapitálový trh
98%
Priemer hodnotení
39578 videní
76 hodnotení
2023
2022
2021

Blog Marek Durdiak

Marek Durdiak 1847 0 komentárov

Investovaním do dôchodku

Prečo vôbec vznikla potreba reformovať dôchodcovský systém na Slovensku? 
Výskumné demografické centrum uvádza, že v roku 2005 pripadalo na jedného dôchodcu 5,6 pracujúceho človeka. Podľa demografického vývoja to v roku 2035 bude 2,7 pracujúceho človeka. Dnes Sociálna poisťovňa hospodári v záporných číslach, čo znamená, že počet pracujúcich dnes nestačí na vyplácanie súčasných dôchodkov. 
Jednou z možností, ako si zabezpečiť prostriedky na dôstojne strávený dôchodok, je práve investovanie. Pri pravidelnom investovaní je najdôležitejšou premennou čas. V praxi to znamená: Čím skôr začnem, tým mám viac. 
 
Druhý pilier dal možnosť Slovákom ochutnať investovanie. Prostriedky, ktoré sa rozhodli neposlať Sociálnej poisťovni, zverili do rúk dôchodcovských správcovských spoločností. Tie ich investovali a zhodnocovali. Najlepšie z nich za uplynulé tri roky dosiahli priemerný ročný výnos na úrovni 18 %. Dnes sa teda aj Slováci dostali k nástrojom zhodnocovania svojich aktív, ktoré sú v zahraničí bežne využívané. 


Jednou z možností, ako si zabezpečiť prostriedky na dôstojne strávený dôchodok, je práve investovanie. Pri pravidelnom investovaní je najdôležitejšou premennou čas. V praxi to znamená: Čím skôr začnem, tým mám viac. 

Pri jednoduchom príklade, kedy sa 25ročný Adam rozhodne zvoliť pravidelné investovanie ako spôsob zabezpečenia svojho dôchodku a mesačne si začne odkladať 50 € pri priemernom ročnom výnose 8,33 % (tretí najstarší fond má ročný priemer od roku 1928, 11,6%, správcovia dôchodkov za posledné tri roky dosiahli výnos na úrovni 18 %.) po dobu 40 rokov, suma, ktorú bude mať v 65 rokoch je 159 000 €. Ak by s prípravou na dôchodok počkal a začal by ju riešiť vo veku 35 rokov, do dôchodku mu ostáva 30 rokov. Pri tej istej mesačnej investícii bude na konci disponovať sumou: 67 000 €. To, že čas je najdôležitejší pri investovaní, hovorí tretí variant. Adam začne v 25. rokoch prípravu na svoj dôchodok, vo veku 35 rokov príde rodina a hypotéka. Finančné možnosti neumožňujú ďalej pokračovať v investovaní, preto sa Adam po 10 rokoch rozhodne sporenie na dôchodok zastaviť. Prostriedky však nevyberie, ale nechá ich ďalej v starostlivosti správcu, ktorý mu pri priemernom ročnom výnose 8,33% zabezpečí na dôchodok sumu: 80 800 €. Čiže za 10 rokov investovania má na dôchodok vyššiu sumu ako keby začal vo veku 35 rokov a odkladal 30 rokov. 

Albert Einstein označil zložený úrok alebo úrok z úroku ako ôsmy div sveta. Práve tento nám umožňuje zhodnocovať naše aktíva a takýmto spôsobom sa pripraviť na dôchodok.

Zdroj: Výskumné demografické centrum 2002: Demografická prognóza stredný variant 
Zdroj: m.penize.cz/…/244944-fondy-ktere-za-to-stoji-u-s-pioneer-fu…
Zdroj: www.vubgenerali.sk/dochodkove…/vykonnost-dochodkovych-fondov