Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1879 0 komentárov

Kde si poistiť domácnosť? Ako nájsť výhodné poistenie stavby?│Finvia Group

Pod pojmom poistenie nehnuteľnosti sa myslí poistenie stavby, čiže najčastejšie stavebných konštrukcií pri dome alebo byte. Okrem tohto poistenia ale existuje aj poistenie domácnosti, ktoré sa vzťahuje už na vnútorné vybavenie obytného priestoru. Ktorý typ poistenia je určený pre aké prípady? A je vôbec takéto poistenie napríklad pri hypoúvere povinné? Na to všetko si odpovieme teraz.
 
Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti
Ak ide o poistenie domácnosti, tento druh poistenia je ideálny pre prípady požiaru, vykradnutia bytu či domu, alebo ak príde k škodám na zariadení domácnosti v dôsledku poruchy technického zariadenia, napríklad vás vytopí voda z radiátora.
Podľa toho, aký balík poistenia si dojednáte, je možné domácnosť poistiť:
 • pre prípad živelnej udalosti - víchrice, krupobitia, úderu blesku, výbuchu, zosuvu pôdy, lavíny, ťarchy snehu, zemetrasení alebo povodne či záplavy
 • pre prípad násilného vlámania a odcudzenia zariadenia
 • pre prípad poškodenia domácnosti vodou z vodovodných zariadení
 • pre prípad vandalizmu a poškodenia zámkov
 • pre prípad rozbitia skla na oknách alebo zariadení, prípadne pre prípad zadymenia
Pripoistiť sa vo väčšine poisťovní dá aj zodpovednosť za škodu alebo elektroniku, prípadne aj uhradenie nákladov na likvidáciu a odvoz trosiek a poškodených častí zariadenia domácnosti. Tento druh poistenia nie je pre získanie hypotekárneho úveru nevyhnutný.
Škoda pri tomto poistení sa spravidla nahrádza v nových cenách, ktoré zodpovedajú nákladom na opravu alebo kúpu novej veci. Napriek tomu - dajte si veľký pozor na poistné limity pre poistné krytie, pretože ak si určíte príliš malé poistné sumy, môžete byť veľmi nemilo prekvapený pri vyplatení poistky.

Poistenie nehnuteľnosti - stavby
Poistenie nehnuteľnosti ako budovy alebo stavby je poistenie, ktoré sa vzťahuje na rodinný dom, byt, nebytový priestor, chatu, garáž, hospodárske budovy, altánky, prístrešky, bazény, oplotenie, slnečné kolektory a iné vedľajšie stavby. Pri tomto poistení sa škoda pri poistnej udalosti nahradí v nových cenách, ktoré zodpovedajú nákladom buď na opravu, alebo na obstaranie poistenej nehnuteľnosti.
Štandardne aj pri tomto poistení je možné dojednať si rôzne úrovne poistenia podľa konkrétneho balíka. Najčastejšie poistné riziká, proti ktorým sa ľudia poisťujú, sú:
 • požiar, výbuch, úder blesku, víchrica, krupobitie, voda z vodovodného zariadenia a pád lietadla
 • krádež a lúpež stavebných súčastí pri rozostavanej stavbe
 • vandalizmus po vlámaní
 • zosuv pôdy, lavína, ťarcha snehu, povodeň, záplava, zemetrasenie, atmosférické zrážky, spodná voda
 • pád predmetov, náraz vozidla, prepätie, vandalizmus
 • rázová vlna, dym, výbuch sopky, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody, mráz na meračoch, poškodenie a znehodnotenie stavby graffitami alebo sprejerstvom
Poistenie nehnuteľnosti k hypotéke
Toto poistenie je povinné, ak kúpu či stavbu nehnuteľnosti financujete prostredníctvom hypotéky. Pri poistení nehnuteľnosti pri hypotéke a pri úvere na bývanie je nutná vinkulácia poistného plnenia v prospech banky, ktorá hypotéku poisťuje.
Ak by prišlo k poistnej udalosti, tak primárne poisťovňa musí uspokojiť nároky banky, samozrejme aj podľa toho, aká by bola škoda a ako vysoká poistka by bola z poisťovne vyplatená. Aj preto by ste mali veľmi pozorne čítať poistnú zmluvu a všetky podmienky, pretože skutočne dobré poistenie nehnuteľnosti je „na nezaplatenie“ - hlavne vtedy, ak sa naozaj niečo stane.
Dôležité je, aby bola poistná suma minimálne na výšku úveru z banky, ale zároveň, aby zodpovedala aj aktuálnej trhovej hodnote, ideálne podľa znaleckého posudku. V prípade, že budete mať napríklad neaktuálnu poistnú sumu napríklad 10 rokov, môže sa veľmi ľahko stať, že takáto nehnuteľnosť bude „podpoistená“ a v prípade poistnej udalosti pristúpi poisťovňa ku kráteniu plnenia.

Ako postupovať pri zmene poisťovne?
Ak už máte uzavreté poistenie nehnuteľnosti alebo poistenie domácnosti a chceli by ste ho zmeniť, postup je veľmi jednoduchý. Nasledujúca infografika vám ho orientačne priblíži:Ak chcete najvýhodnejšie poistenie, dobre porovnávajte
Základom pre to, aby ste našli najlepšie možné poistenie nehnuteľnosti, je porovnanie ponúk.  V dnešnej dobe pôsobí na poistnom trhu niekoľko poisťovní od veľkých ako Allianz alebo Kooperativa, až po tie menšie. Samozrejme, dôležitá je aj cena, no nikdy by ste sa nemali pozerať len na ňu.
Do hry totiž vstupuje veľké množstvo faktorov, napríklad:
 • podmienky týkajúce sa vyplatenia škôd a prípadná spoluúčasť poistníka
 • rýchlosť reakcie poisťovne a jej ústretovosť pri uznaní škôd
 • servis zo strany poisťovne o klienta a prípadné doplnkové služby
 • rôzne druhy bonusov k základnej cene pri splnení niektorých podmienok
Veľkou výhodou je, že v dnešnej modernej dobe už nikto nie je odkázaný na to, aby musel osobne navštíviť všetky poisťovne pre zistenie konkrétnej ponuky. Všetko sa totiž dá nájsť aj online na internete. Pre orientačné porovnanie cien môžete využiť napríklad našu kalkulačku, no ak máte už záujem o komplexnú ponuku a porovnanie poistenia, môžete osloviť aj odborníka na poistenie.
 

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.