Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

OPLATÍ SA KONSOLIDÁCIA ÚVEROV V ČASE VYSOKÝCH ÚROKOV?

OPLATÍ SA KONSOLIDÁCIA ÚVEROV V ČASE VYSOKÝCH ÚROKOV?

OPLATÍ SA KONSOLIDÁCIA ÚVEROV V ČASE VYSOKÝCH ÚROKOV? 1920 620 Finvia

Refinancovanie hypotekárnych úverov kvôli výraznému nárastu úrokových sadzieb stratilo význam. Zdražovanie hypoték môže znamenať vyššie mesačné splátky, pri veľkých úveroch aj o stovky eur mesačne. V kombinácii s rekordnou infláciou hľadá väčšina slovenských domácností, kde a ako ušetriť. Cestou môže byť konsolidácia úverov.

Konsolidácia úverov znamená spájanie viacerých úverov do jedného. Najčastejšie do hypotekárneho. Oplatí sa konsolidácia úverov aj v čase narastajúcich úrokových sadzieb? Čo môže klient získať konsolidáciou? Je možné spojiť úvery aj do jedného spotrebného úveru? Dočítate sa v článku.

Konsolidácia úverov pomáha znižovať splátky úverov

Zníženie splátok úverov je najlepší spôsob ako ušetriť. Ak sa vám to podarí, znížite si rodinné výdavky bez toho, aby ste museli siahať na svoj štandard. Zníženie splátok zároveň znamená zlepšenie rodinného cash-flow. A práve zníženie splátok je najčastejším cieľom konsolidácie úverov. O čo ide?

Pokiaľ máte viacero úverov – okrem hypotekárneho tiež spotrebné úvery, úver na auto, kreditnú kartu alebo ste v debete na účte s povoleným prečerpaním, odporúčame zvážiť konsolidáciu. Náš FINVIA expert spraví analýzu všetkých vašich úverov, výšky ich splátok, úrokových sadzieb a navrhne riešenie, ako sa ich zbaviť. Prvou možnosťou je nájsť produkt, ktorý má nižšiu úrokovú sadzbu, ako sú sadzby na vašich jednotlivých úveroch. Je potrebné si uvedomiť, že najmä kreditné karty či povolené prečerpanie sú v prípade nevyrovnania záväzku v dobe splatnosti veľmi drahými produktami s vysokými úrokovými sadzbami.

Zároveň je možnosť predĺžiť dobu splatnosti nového úveru v porovnaní s pôvodnými. Platí, že čím dlhšia splatnosť, tým nižšia splátka. V prípade, že je nižšia aj úroková sadzba, pri dlhšej dobe splatnosti sa môže jednať o výraznú úsporu.

Konsolidácia vďaka hypotéke

Napriek tomu, že úroky na hypotékach sú výrazne drahšie a ešte stále rastú, stále je najvýhodnejšie konsolidovať úvery práve do hypotéky. Hypotekárny úver má dlhú dobu splatnosti a stále výrazne nižšiu úrokovú sadzbu ako ostatné typy úverov. V súčasnosti sú úroky na hypotékach približne na úrovni 3 %, na spotrebných úveroch to môže byť okolo 6 – 7 %, na kreditných kartách viac ako 10 %. Ak teda máte možnosť založiť nehnuteľnosť, vziať si hypotéku a zlúčiť do nej všetky vaše nevýhodné úvery je „bezbolestnou“ cestou, ako znížiť vaše mesačné splátky úverov.

Príklad:

Klient mal pred konsolidáciou 3 druhy úverov:

  1. Úver na auto vo výške 15 000 eur s úrokovou sadzbou 4,2 % a splatnosťou 5 rokov, so splátkou vo výške 277 €
  2. spotrebný úver vo výške 10 000 eur s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 8 rokov, so splátkou vo výške 144 €.
  3. stavebný úver vo výške 8 000 eur s úrokovou sadzbou 5,9 % a splatnosťou 6 rokov, so splátkou vo výške 132 €

Celkovo boli jeho úvery vo výške 33 000 eur a platil mesačné splátky 277 + 144 + 132 = 553 €.

V čase konsolidácie mal splatených 30% z istín každého úveru, potrebuje tak nový úver vo výške  33 000 – (33 000 x 0,3) = 23 100 eur.

Klient má vo vlastníctve nehnuteľnosť, ktorú môže založiť a vziať si hypotekárny úver. Ak by si vzal 23 100 eur pri úrokovej sadzbe 3 %, jeho splátka by bola:

Pri dobe splatnosti 10 rokov:      223 eur    t.j. zníženie mesačnej splátky o 330 eur (553 – 223)

Pri dobe splatnosti 15 rokov:      159 eur    t.j. zníženie mesačnej splátky o 394 eur (553 – 159)

Ak by sa v tomto prípade klient rozhodol konsolidovať svoje úvery s dobou splatnosti 10 rokov, znížil by svoje mesačné splátky úverov o viac ako polovicu, ak by splatnosť predĺžil na 15 rokov, jeho splátka by bola na úrovni menej ako jednej tretiny z pôvodných výšok splátok.

Orientačnú výšku splátok si môžete vypočítať online vďaka našej hypokalkulačke.

Čo robiť, ak už hypotéku máte?

Ak už hypotekárny úver máte a ten je s výhodnejšou sadzbou, ako sú aktuálne sadzby na trhu, je konsolidáciu potrebné zvážiť z viacerých pohľadov. Do úvahy je nutné vziať dobu fixácie a s tým spojený prípadný poplatok za predčasné splatenie úveru, prípadne za zmenu podmienok zmluvy. Taktiež je potrebné vypočítať, aké budú splátky na novej hypotéke, ktorá bude mať vyššiu úrokovú sadzbu, ako je aktuálna a následne to porovnať s možnou úsporou na ostatných úveroch.

V každom prípade, konsolidácia úverov môže byť veľmi dobrým nástrojom, ako si zlepšiť finančnú situáciu. Je však potrebné posudzovať situáciu každého klienta individuálne a preto odporúčame sa poradiť s odborníkom.

Dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom kontaktného formulára, radi vám poradíme a pomôžeme.