Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Koronavírus urýchlil trend platenia za tovar – bezhotovostné platby začínajú hrať prím

Koronavírus urýchlil trend platenia za tovar – bezhotovostné platby začínajú hrať prím

Koronavírus urýchlil trend platenia za tovar – bezhotovostné platby začínajú hrať prím 1920 620 Finvia

Manipulácia s hotovosťou predstavuje riziko pre kupujúceho aj pre pokladníka. Z hľadiska bezpečnosti je dôležité obmedziť kontakt so zariadeniami, ktoré prechádzajú „cez ruky“ mnohým ľuďom. Zvýšenie limitu na platby kartami bez potreby zadávania PIN kódu je jedným z opatrení na zníženie rizika prenosu infekcie koronavírusom a motiváciou pre zákazníkov, aby bezhotovostné platby využívali častejšie.

Bezhotovostné platby zvyšovali svoj podiel aj pred pandémiou spôsobenou ochorením COVID-19. Nový koronavírus tento trend urýchlil a ako veľmi dobré opatrenie sa ukazuje aj zvýšenie limitu pre bezkontaktné platby kreditnými či debetnými kartami bez potreby zadávania PIN kódu z 20€ na 50€.

Bezkontaktná platba kartou do 50 eur má viacero výhod

   

bezkontaktné platenie

Bezhotovostné platenie za tovar v obchode môže byť do určitej sumy vykonané aj bezkontakte, t.j. bez potreby zadania PIN kódu na klávesnici platobného terminálu. Podľa NBS tvorili v roku 2019 bezkontaktné platby až 64% všetkých bezhotovostných platieb. Na celkovom objeme to však bolo len 29 %, čo bolo logicky spôsobené tým, že limit na bezkontaktnú platbu bol iba 20 €.

Je isté, že toto percento zavedením limitu 50 € výrazne vzrastie. Nahráva tomu aj fakt, že vplyvom pandémie sa mení aj naše nákupné správanie. Do obchodov sa snažíme chodiť menej, robíme však väčšie nákupy. Hlavným cieľom prijatého zákona o zvýšení limitu pri bezkontaktných platbách kartami na 50 € bolo zníženie kontaktov s platobným terminálom pri zadávaní PIN čísla. Toto opatrenie má aj ďalšie významné opodstatnenie z hľadiska bezpečnosti. Zákazník sa pri pokladni zdrží kratšie a kratší je tak aj jeho kontakt s pokladníkom či s inými zákazníkmi. To je zároveň výhodou aj pre obchodníka, ktorý vďaka tomu dokáže obslúžiť väčšie množstvo nakupujúcich.

Bezkontaktné platby mobilom či smart hodinkami umožňujú platenie bez zadávania PIN aj pri väčších hodnotách

Moderné systémy v podobe smart zariadení neobchádzajú ani bankovníctvo. Prostredníctvom technológie NFC je možné za tovary platiť aj mobilom či hodinkami. V prípade mobilov je potrebné nahrať si svoje karty do aplikácií ako Google Pay (telefóny s Androidom) či Wallet (operačné systémy iOS). Platbu hodinkami umožňujú napríklad značky Fitbit (cez aplikáciu Fitbit Pay) či Garmin (Garmin Pay).

Limit pre bezkontaktné platenie mobilným telefónom či hodinkami je rovný limitu na karte, ktorú ste si do nich nahrali. Ak má napríklad vaša karta limit pre bezhotovostné platby 1 000 €, toľko môžete zaplatiť aj smart zariadeniami a to bez nutnosti zadávania PIN na platobnom termináli. Pri platení iba priložíte hodinky či mobil k terminálu a o pár sekúnd môžete ísť. Je preto možné povedať, že bezkontaktné mobilné platby sú z hľadiska rizika nákazy najbezpečnejším spôsobom platenia.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.