Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Juraj Richtárech

Licencia NBS 231262: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh, Starobné dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
72319 videní
71 hodnotení
2022
2021
2020

Blog Juraj Richtárech

Juraj Richtárech 1475 0 komentárov

KRUTÁ PRAVDA: ŠTÁT SA O VÁŠ DÔCHODOK NEPOSTARÁ! CHCETE S NÍM NAĎALEJ HAZARDOVAŤ?

Myslíte si aj vy, že otázka dôchodku sa vás priamo týka? Možno áno, možno nie... možno spadáte do kategórie nedožijem sa alebo sa tvárite, že sa vás tento problém netýka. Opak je pravdou. Prečo je veľmi dôležité pripravovať sa na svoj dôchodok už dnes a hlavne čo najskôr sa dočítate v tomto článku. Pri svojej práci sa stretávam stále častejšie s otázkou dôchodku. Ľudia sa ma na to pýtajú automaticky, no ak by som mal povedať „štatistiku“, tak je to len približne 30 – 40% klientov. Áno títo patria do skupiny uvedomelých klientov, občanov tohto štátu, ktorí vedia že dôchodok nebude žiadna sláva. Ostatní klienti sú rozdelení do ďalších troch skupín:

1. Dôchodku sa nedožijem a mňa sa to netýka...

Pravdou je, že ak sa budeme v oblasti penzijného zabezpečenia spoliehať na náš štát, je viac než isté že sa dôchodku nedožijete. Čo sa aktuálne v spojitosti s dôchodok vlastne deje? Nie je to nič prevratné, resp. deje sa to dlhodobo... už desiatky rokov.

Príkladom vám môže byť vlastná rodina a jej rodokmeň.

Odpovedzte si na otázku, s koľkých súrodencov ste vy, s koľkých boli vaši rodičia, starý rodičia a napokon prastarý rodičia? Ak sa na to pozriem ja, výsledok je jasný... priemer pravidelne a stabilne klesá a to z generácie na generáciu... V konečnom dôsledku to znamená, že sa neustále znižuje počet ľudí, ktorí sa nachádzajú v aktívnom veku (sú zárobkovo činný a odvádzajú odvody do SP). Následne, keď sa pozrieme na naše staršie generácie, zistíme, že ich je viac, pretože boli z viacerých detí, to je logické... Tým pádom pracuje na veľa dôchodcov stále menej a menej ľudí, čo sa následne prejaví vo veku odchodu do dôchodku (nedožijem sa) a taktiež na výške dôchodku (nebudem mať z čoho žiť). Príde vám to logické?

Pozrite sa na to, ako to vyzerá graficky:

Zdroj: čas.sk (údaj z roku 2013 – zdroj)

Z toho je jednoznačne jasné to, že populácia starne, čo zapríčiňuje práve veľmi nízka pôrodnosť. Potrebujete ešte ďalšie fakty?
 
STIAHNITE SI E.BOOK A ZISTITE, AKO ZABEZPEČIŤ SVOJ PRÍJEM A ZAČAŤ BUDOVAŤ AKTÍVA NA ÚKOR PASÍV.
2. Problematiku si uvedomujem, no začnem ju riešiť neskôr...

Odvolávať sa na čas, aktuálnu životnú situáciu či dokonca na svoje deti (možno aj v smere že sa o mňa postarajú) je to najhoršie čo môžete spraviť. Napríklad pri deťoch býva často krát v dnešnej hektickej dobe opak pravdou. To znamená, že veľa z nich prichádza do aktívneho veku a keď budete na dôchodku budú mať svoje deti, svoje problémy a svoje starosti (hypotéku, auto na lízing a iné – nikto dnes nedostane byt zadarmo) a financií nazvyš bude isto iste minimum. Práve v takýchto prípadoch sa stáva stále častejšie, že vy na svojom dôchodku budete musieť ešte stále podporovať vaše deti, aj keď už budú mať ony tie svoje.

Práve z tohto dôvodu je dobré začať ihneď, okamžite a hlavne, hlavne čo najskôr!

Poďme sa na to však pozrieť v praxi. V príklade (grafe) nižšie môžete vidieť ako vyzerá zabezpečenie dôchodku v čase. Ak ste 25 ročný človek a uvažujete, že si idete zabezpečiť svoj dôchodok teraz, pri sume ktorú chcete nasporiť (v príklade 100.000 Eur v 65. veku) by vás to stálo iba 50 Eur mesačne! Ak by sme však postupovali v čase, 100.000 eur by pre 35 ročného človeka znamenalo dvojnásobok. O to horšie to je pre 45 ročného (210 eur/m.) a najhoršie pre 55 ročného klienta, kde sa suma vyšplhá až na 620 eur!!!

Tento graf vám reálne ukazuje, že čas na zabezpečenie dôchodku nemáte. Ako som písal, je dôležité ho riešiť okamžite a čo najskôr, pretože čím skôr ho riešiť budete, tým menej vás to bude stáť... 

3. Zabezpečenie mám, no neviem či je správne nastavené...

Do tejto skupiny sa radí aj časť klientov, ktorí sa v súvislosti so zabezpečením svojej penzie skutočne zaujímajú a teda aj tí, ktorí túto službu dnes dopytujú. Sú to ľudia ktorí sa zaujímajú o svoj dôchodok až do takej miery, že si produkty ktoré na jeho zabezpečenie využívajú dnes nechávajú skontrolovať. Tento krok považujem za veľmi správny, pretože v dnešnej dobe je ešte stále veľmi veľa klientov, ktorí sa spoliehajú na zabezpečenie dôchodku formou investičných či kapitálových poistení. Úprimne? Určite je to lepšia forma, ako povedať, že sa dôchodku nedožijem a že nič nedostanem. Je však toto riešenie najlepšie pre vás a vaše peniaze v čase? Základné informácie na tému sporenia cez takéto tipy poistení nájdete v článku tu.

V súvislosti s posledným bodom je veľmi dôležité, aby ste si preverili možnosti toho, či je vaše zabezpečenie skutočne efektívne nastavené. Na horizontoch 30 a viac rokov vás totiž nesprávne nastavenie a zvolenie možnosti zabezpečenia môže stáť aj niekoľko tisíc, až desaťtisíc eur. Ako vyzerajú investičné rozdiely v čase a kde môžete získať peniaze, ktoré určite máte a viete ich na zabezpečenie napr. vášho dôchodku využiť nájdete v článku tu.

Na záver by som už iba dodal, že otázkou dôchodku by sa ma zaoberať skutočne každý bez výnimky a rozdielu do ktorej zo spomínaných kategórií spadáte. Zistite, koľko by vás stálo udržanie vášho štandardu a následne sa môžete informovať o tom, koľko by vás toto dôležité zabezpečenie stálo.

Nehazardujte so svojim dôchodkom! Dajte si poradiť...

Ak sa vám článok páči alebo vás zaujal, podporte ho zdieľaním, komentárom či formou páči sa mi. Budeme sa tešiť každému ohlasu.