Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Michal Vyletelka

Licencia NBS 241151: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Starobne dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
2506 videní
1 hodnotení

Blog Michal Vyletelka

Michal Vyletelka 314 0 komentárov

Najjednoduchší spôsob, ako odhaliť šarlatánskeho finančného agenta...

Najjednoduchší spôsob, ako odhaliť šarlatánskeho finančného agenta...
 
...je zistiť, ako veľmi vám chce predať IŽP!
 
Sprostredkovateľov je dnes priveľa
V súčasnosti na Slovensku pôsobí 26 501 licencovaných finančných sprostredkovateľov (agentov). To je viac ako celkový počet lekárov, právnikov alebo učiteľov na stredných školách. V skutočnosti ide o približne 1 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva SR. Je preto namieste sa domnievať, že pri takom vysokom počte agentov a relatívne nízkych nárokoch na vykonávanie tejto profesie, klient môže poľahky naraziť na finančného šarlatána. Ako však takého nepoctivého finančného sprostredkovateľa odhaliť? Pokúsil som sa o to sám.

Po dlhom uvažovaní, či je to vôbec správny krok, som sa rozhodol využiť svoje znalosti z financií a poskytovať finančné sprostredkovateľstvo. Počas zhruba 3-mesačného procesu získavania licencie, podpisovačiek a úvodných školení som sa mal možnosť stretnúť s približne dvadsiatimi finančnými sprostredkovateľmi, či už z rovnakej, alebo konkurenčnej spoločnosti. Pri stretnutiach som sa snažil zistiť, či je daný sprostredkovateľ profesionál a odborník a či vôbec v dnešnej dobe dokáže človek naraziť na kompetentnú osobu. 20 ľudí síce nie je na štatistické pomery úplne reprezentatívna vzorka, napriek tomu si myslím, že na rýchly test kompetentnosti postačí. Stretnutia boli rôzne. Viacero z nich bolo pozitívnych, počas nich sme sa vcelku odborne rozprávali o možných formách investovania, správnom nastavovaní poistných súm a výbere vhodných fondov do II. piliera. Ostatné, tie menej radostné, prebiehali väčšinou vo forme vágnych vyjadrení o myslení na budúcnosť, finančnej gramotnosti a vyjadrení, že „takto to tým ľudom stačí“.

Pri rozhovoroch som sa zároveň snažil vcítiť sa do finančne nevzdelaného človeka, ktorý má minimálne povedomie o finančnom trhu a produktoch, ktoré títo ľudia sprostredkúvajú. Chcel som vytušiť moment, od ktorého som tomu človeku neveril, že je buď odborník (pozná pre mňa správne riešenie) alebo profesionál (chce pre mňa správne riešenie). Všimol som si, že na základe sebavedomej reči a vystupovania som vôbec nedokázal rozoznať „odborníka“ od „šarlatána“. Až po poslednom stretnutí som si uvedomil, že existuje jedna téma, ktorá rozdeľuje tieto dve skupiny sprostredkovateľov: Investičné životné poistenie (IŽP).

Čo je IŽP?
V skratke ide o spojenie drobného investovania, zväčša v sumách od 15 do 60 eur s krytím poistných rizík (smrti, úrazu, invalidity a pod.). Na prvý pohľad IŽP vyzerá lákavo, v skutočnosti je však zapratané poplatkami, kde sa len dá. Presnú analýzu nevýhodnosti IŽP vypracoval napríklad Peter Cmorej už v roku 2010 tu. Ďalšie články o predražených IŽP sa dajú nájsť tutu a tu.
IŽP je teda drahé a nevýhodné. Prečo ho teda niektorí finanční sprostredkovatelia ponúkajú?
Provízia! Za sprostredkovanie IŽP sa inkasuje 200 % výšky ročného poistného, omnoho viac ako za sprostredkovanie klasického rizikového životného poistenia a investovania v podielovom fonde. Pokiaľ teda finančný sprostredkovateľ aktívne ponúka klientovi IŽP, vychádzajú mi pre takéto konanie iba dve možnosti - buď je sprostredkovateľ neodborný (o nevýhodách uzatvorenia IŽP nevie), alebo neprofesionálny (napriek svojim znalostiam myslí na svoju vysokú províziu).
Na čiastočnú obhajobu treba priznať, že sami klienti často vyžadujú od agentov sprostredkovanie IŽP v záujme zjednodušenia svojich finančných rozhodnutí. V takomto prípade je v hre česť sprostredkovateľa a jeho morálna povinnosť odhovorenia klienta od takéhoto spôsobu investovania a poistenia. Kľúčová otázka „ako veľmi vám agent chce predať IŽP“ sa teda v takomto prípade zmení na „ako veľmi vás agent odhovára od IŽP“.

Záver
Samozrejme, takýto rýchly test dôveryhodnosti sprostredkovateľa jednou otázkou nie je dokonalý. To, že agent klienta odhovorí od uzatvorenia IŽP neznamená, že daný agent je profesionál a odborník. Či sprostredkovateľ vie, čo robí, aj pri výbere formy investovania alebo poistného krytia, možno preberieme v ďalšom článku.

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.