Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Nové podmienky pre získanie hypotekárneho úveru od 1. 1. 2020.

Nové podmienky pre získanie hypotekárneho úveru od 1. 1. 2020.

Nové podmienky pre získanie hypotekárneho úveru od 1. 1. 2020. 1600 516 Finvia

Ako každý rok, aj začiatok toho aktuálneho sa nesie v znamení niekoľkých nových pravidiel, zákonov či predpisov. Hypotekárne úvery nevynímajúc. Avizované správy o nových, prísnejších podmienkach na získanie hypoték či spotrebných úverov zo strany Národnej banky Slovenska, vystrašili nejedného záujemcu o kúpu nehnuteľnosti. Našim klientom však vieme pomôcť aj v prípade, že sa ich spomínané zmeny týkajú. 


Snaží sa NBS prísnejšími pravidlami pre hypotekárne úvery chrániť domácnosti?

1. 7. 2019 vstúpili do platnosti legislatívne nariadenia NBS, ktorých cieľom mala byť ochrana domácností od budúcej neschopnosti platiť si svoje úverové záväzky. Jedným z opatrení bolo zníženie maximálnych limitov poskytovaných hypotekárnych úverov v pomere k hodnote založenej nehnuteľnosti na 80%. Zároveň by celková zadlženosť klienta po schválení úveru nemala byť vyššia ako je 8 – násobok jeho ročného príjmu. 

Tieto opatrenia nemali výrazný vplyv na objem poskytnutých hypotekárnych úverov, nakoľko komerčné banky začali so znižovaním úrokových sadzieb, pričom tie niekoľkokrát prekonali historické minimá. Inými slovami, banky zlacňovali hypotéky a tie tak boli dostupné ešte širšej verejnosti


Ešte výraznejší zásah od januára 2020

Od 1. januára vstúpili do platnosti ďalšie trh s úvermi regulujúce obmedzenia. Týkajú sa najmä výšky povinnej rezervy z čistého príjmu, ktorá musí dlžníkovi zostať po úhrade všetkých aktuálnych splátok, vrátane splátky nového úveru, ak bude schválený. Do konca roka 2019 stačilo, aby domácnosti ostala po odpočítaní životného minima a splátok úverov finančná rezerva na chod domácnosti vo výške 20% čistého príjmu. Od januára 2020 to musí byť až 40%. To znamená, že celková zadlženosť klienta môže byť maximálne 60% z jeho disponibilného príjmu. Podľa NBS totiž u klientov výrazne stúpa riziko nesplácania záväzkov, ak tie tvoria práve 60 a viac percent  z ich príjmu.  

V praxi to znamená, že finančná rezerva, ktorá domácnostiam musí zostať, sa zdvojnásobila a tak na rovnakú výšku hypotéky budú potrebovať vyšší príjem ako v roku 2019.  Toto opatrenie sa do praxe zavádza postupne. Ak budete mať šťastie, hypotéku podľa starých pravidiel môžete dostať ešte do konca marca 2020. Banky dovtedy môžu poskytnúť 15 % nových úverov pre klientov, ktorým ostáva tak, ako v roku 2019, 20 %-ná rezerva. 

Výnimku budú môcť banky udeliť aj po 1. apríli, ale len piatim percentám klientov a aj to len tým, ktorým ostane po odpočítaní životného minima a splátok úverov minimálne 30%-ná rezerva.


Video na tému nových pravidiel pre hypotekárne úvery

Zaujímavý rozhovor ohľadne sprísnených podmienok na získanie hypotéky poskytol pre TV Markíza CEO spoločnosti Finvia holding a.s. Michal Kremnický.


Našim klientom dokážeme pomôcť úvermi s úrokmi už od 0,6 % ročne

Napriek prísnejším pravidlám zo strany centrálnej banky, pre našich klientov máme riešenia, vďaka ktorým im dokážeme s novým bývaním pomôcť. Naši experti precízne sledujú každé zmeny na bankovom trhu a dokonale poznajú produkty finančných inštitúcií. Vďaka tomu disponujeme širokým portfóliom produktov, ktorých efektívnou kombináciou je možné ušiť najvýhodnejší úver na mieru zvlášť pre každého klienta s úrokovými sadzbami už od 0,6 %. 

Ak plánujete investovať do kúpy nehnuteľnosti, ozvite sa nám, nájdeme pre vás ideálne riešenie.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.