Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 429 0 komentárov

Nové zmeny vo vzduchu

Zmeny, zmeny samé zmeny. Cítite to aj Vy? Prichádza jar a všetko sa mení. Počasie, teploty, zimné gumy za letné, ale čo je najdôležitejšie, mení sa náš kamarát - finančný trh.  Zmeny, zmeny samé zmeny. Cítite to aj Vy? Prichádza jar a všetko sa mení. Počasie, teploty, zimné gumy za letné, ale čo je najdôležitejšie, mení sa náš kamarát - finančný trh. Otázka, je či k lepšiemu alebo nie. Avšak na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať len tak bez rozmyslenia a bez pádneho dôkazu.
Myslím si ale, že dôkazov je čoraz viac a čoraz viac nám je jasné,, že zmeny ktoré sa dejú na trhu sú zjavné a už veľmi viditeľné. Tak napríklad, určite sme si všetci všimli že dostať obyčajnú hypotéku na kúpu nášho vysnívaného bývania už nie je také easy ako to bolo v roku 2016 a 2017. Takisto sme si isto všimli, že banky nám akosi prestali dávať čo najviac percent z hodnoty nehnuteľnosti a bavia sa s nami normálne len od hranice LTV 80%. Všetko nad je už povedzme za ,,tučný príplatok,, Viem teraz si isto hovoríte: To je asi len dočasné... ale musím Vás sklamať, lebo nie je. A bude ešte tvrdšie. Finančný trh sa pripravuje fakt na veľké zmeny alebo skôr povedané tvrdšie preklepnutie.
Povedzme si na rovinu, dokedy budeme napríklad kupovať byty v takýchto cenách? Dokedy budú banky tolerovať, že náš príjem nie je častokrát ani zďaleka taký, ako si myslíme že je. Koľko ešte bude trvať, kým táto bublina nepraskne? A čo potom? Čo sa potom stane? Budú sa vracať byty alebo vyhlasovať osobné bankroty, pretože nebude na splácanie dlhov v bankách? Len z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že úspešnosť vybavenia hypotekárneho úveru klesla v banke o 30%. Alebo ak Vám ešte v starom roku 2017 povedala banka že dostanete na úver určitú sumu, garantujem Vám že teraz to už tak nie je a výška úveru určite klesla. Pozor, to nie je preto, že klient nie je bonitný alebo banka nechce klienta, to vôbec nie. Banky totiž prijali oveľa prísnejšie kritériá voči klientom a hypotéku v plnej výške dostane len ten, kto na to naozaj má a bude mať aj v budúcnosti.
A to ešte nie je všetko. Isto ste už spozorovali, že banky sa pripravujú na zavedenie výpočtu nášho úverového stropu. Bude sa brať  8 násobok čistého ročného príjmu a v strope bude všetko vrátane kreditiek, kontokorentov aj spotrebných úverov. Zaujímavé, však? Hlavne vtedy, keď zistíme, že nám na byt alebo dom, ktorý si chceme kúpiť aby sme začali náš slobodný život, chýba 20 000€, ktoré nemáme z kade zobrať, pretože ma nepúšťa môj úverový strop v banke. Je to na zamyslenie. Ako aj to, či sa začneme vracať ku rodičom alebo štát začne stavať nájomné byty podľa vzoru západnej realitnej politiky. Kladiete si teraz otázku, či je najvyšší čas kúpiť si vlastné bývanie? Moja odpoveď je jednoznačne áno!
Je toho dosť, čo sa mení a chystá a to som ešte nespomenul už skoro povinné zabezpečenie úveru poistením alebo mať nejaké to euro na rezervnom účte. Pýtam sa sám seba, či všetky tieto zmeny sú dobré alebo zlé. No nechám to na Vás. Ja si osobne myslím, že zmena musela prísť a skôr to beriem ako opatrenie. Koniec koncov nás, klientov, voči finančným inštitúciám. Samozrejme nezabúdajme na sprísnenie podmienok pre finančných poradcov, kde sa ukáže kto je expert a kto no povedzme predavač úverov. Budúcnosť nám klope na dvere a nemali by sme ju ignorovať, ale pripraviť sa na ňu. Budem rád, keď sa na to pripravíme a pobavíme spoločne.
Počítajte so mnou a to naplno ;)
JB

Autor: Jakub Balúch

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.