Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

NOVELA ZÁKONA O SOCIÁLNOM POISTENÍ: DÔCHODKY SO ZMENAMI OD 1. 1. 2023

NOVELA ZÁKONA O SOCIÁLNOM POISTENÍ: DÔCHODKY SO ZMENAMI OD 1. 1. 2023

NOVELA ZÁKONA O SOCIÁLNOM POISTENÍ: DÔCHODKY SO ZMENAMI OD 1. 1. 2023 1920 620 Finvia

Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny sa podarilo presadiť novelu zákona o sociálnom poistení. Zmeny, ktoré sa dotknú I. aj II. piliera začnú platiť od 1. januára 2023. Predčasné dôchodky po odpracovaní 40 rokov, možnosť prispievať rodičom na penziu, zrušenie stropu veku odchodu do dôchodku, ale aj zmrazenie odvodov do II. Piliera.

Zmeny, ktoré predstavíme v dnešnom článku sú ďalším dôkazom, že spoliehať sa na štátny dôchodok, sa jednoducho nevyplatí. Nielen kvôli jeho výške, či skôr „nížke,“ ale najmä kvôli tomu, že dôchodkový systém je možné zmeniť v podstate kedykoľvek. A čo je horšie, ako sme sa presvedčili už niekoľkokrát, politici siahajú nielen na I. pilier, ale aj na naše dôchodky v II. pilieri.

Odvody do II. Piliera sa najbližšie 2 roky meniť nebudú

Ešte v roku 2012 poslanci rozhodli o tom, že príspevok do druhého piliera bude každoročne rásť až kým nedosiahne 6 % z hrubej mzdy, resp. z vymeriavacieho základu u SZČO, čo malo nastať v roku 2024. Podľa aktuálnej novely zákona o sociálnom poistení však do II. piliera bude v roku 2023 aj v roku 2024 odchádzať 5,5 %, čo je rovnaké percento ako je v roku 2022. V roku 2025 sa zvýši na 5,75 % a na 6 % vzrastú odvody do II. piliera až od roku 2027, čiže o 4 roky neskôr, ako bolo naplánované v roku 2012. Dôvod je jasný. Napĺňať I. pilier. Opäť o dôvod naviac, prečo si na dôchodky začať sporiť individuálne. Nemyslíte?

Predčasný dôchodok po odpracovaní 40 rokov

V prípade, že vám vyjde suma predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobok sumy životného minima, dôchodok si budete môcť po novom „užívať“ už po 40 odpracovaných rokoch. Dobrá správa? Záleží na tom, či budete s výškou predčasného dôchodku spokojní. Ten sa vám totiž bude znižovať o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odídete do penzie skôr oproti oficiálnemu aktuálnemu dôchodkovému veku.

My sa však skôr obávame, že budúci dôchodca, ktorý sa bude spoliehať len na dôchodok z I. piliera, bude viac rozmýšľať, ako si privyrobiť a nie, ako odísť do predčasného dôchodku. Penzie budú totiž veľmi nízke. V porovnaní so životnými nákladmi pravdepodobne ešte nižšie, ako je tomu dnes.

Aj rodičovský bonus dostal zelenú

Prvýkrát v histórii budeme môcť svojim rodičom na dôchodok prispievať z našich odvodov. Výška bonusu je stanovená na 3 % z hrubej mzdy dieťaťa, na jedného rodiča tak pripadne 1,5 %. Výška rodičovského bonusu bude zastropovaná a počítať sa bude maximálne z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.  Budúci rok si tak budú môcť dôchodcovia vďaka svojim deťom prilepšiť o 21,20 eur za každé dieťa, ktoré zarobilo v hrubom 1453,60 eur a viac. Bonus môže dôchodca poberať 5 rokov.

Fixnému odchodu do dôchodku je koniec

To, čo ekonómovia chvália na reforme dôchodkového systému najviac, je zrušenie takzvaného zastropovania veku odchodu do dôchodku. Aktuálne je to 64 rokov, čo v praxi znamená, že máme garantované, že do penzie nepôjdeme neskôr ako po dosiahnutí 64. roku života. Od 1. januára to bude platiť len pre ľudí narodených pred rokom 1967. U mladších začne platiť dôchodkový automat, ktorý je naviazaný na strednú dĺžku života. Znamená to, že s najväčšou pravdepodobnosťou si ešte o nejaký ten mesiac či rok popracujeme dlhšie ako do tých 64 rokov. O niečo lepšie na tom budú ženy s deťmi, za každé sa im vek odchodu do dôchodku skráti o 6 mesiacov.

Pýtate sa, prečo toto opatrenie chvália ekonómovia. Odpoveď je jednoduchá. Presne preto, prečo to neustále opakujeme aj my. Súčasný systém dôchodkového zabezpečenia je dlhodobo neudržateľný a v sociálnej poisťovni jednoducho nebudú peniaze na vyplácanie dôchodkov. Na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať. Takže zopakujeme to, čo sme spomínali už niekoľkokrát. Spoliehajte sa sporením si na dôchodky sami na seba, nie na štát!

Dôchodky budú rásť pomalšie ako priemerná mzda

V súčasnosti sa dôchodky zvyšujú o rovnaké percento, ako sa zvyšuje priemerná mzda. Po novom budú dôchodky valorizované len o 95% z percenta rastu priemernej mzdy. To znamená, že v porovnaní s priemernými mzdami porastú pomalšie. Reálna hodnota penzií tak klesne ešte viac.

Žiaľ, dôchodcovia, ktorí odchádzajú do dôchodku v najbližších rokoch, si na dôstojnú penziu našetriť už nestihnú. Vám ostatným radi pomôžeme nastaviť si také dôchodkové sporenie, ktoré v maximálnej miere bude šité práve na vaše potreby, možnosti a očakávania. Ozvite sa nám vyplnením kontaktného formulára, služby našich expertov máte zdarma.