Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

ODCHÁDZATE NA DOVOLENKU? NA TOTO NEZABUDNITE

ODCHÁDZATE NA DOVOLENKU? NA TOTO NEZABUDNITE

ODCHÁDZATE NA DOVOLENKU? NA TOTO NEZABUDNITE 1920 620 Finvia

Dovolenkové obdobie patrí nepochybne medzi tie najlepšie v roku. Na oddych, bez ohľadu na to, či pri vode alebo v horách a na únik od každodennej rutiny sa tešíme už niekoľko týždňov dopredu. Málokto si však uvedomuje, že leto je zároveň vrcholom sezóny aj pre zlodejov. Poistenie nehnuteľnosti pomáha zmierniť škody, ktoré napáchajú, ideálne je však nezanedbať ani prevenciu, ktorou znížime riziko, že našu nehnuteľnosť navštívia počas dovolenkovania.

V dnešnom článku vám poradíme, na čo nezabudnúť pre odchodom na dovolenku a čoho sa vyvarovať počas nej, aby ste minimalizovali riziko, že u vás doma bude úradovať neželaný hosť.


Poistenie nehnuteľnosti by mala byť samozrejmosť

V našich radách musia byť celkom logicky bodom číslo 1 poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Tie vás chránia pred následkami nepredvídateľných situácií. Nielen počas dovolenkového obdobia, ale počas celého roka.

Krádeže síce dokážu napáchať veľké škody a nepríjemnosti, ale spravidla ani zďaleka nie také, ako oheň, voda, vietor či ďalšie živly. A tie hrozia počas celého roka. V najhoršom prípade dokážu zapríčiniť stratu strechy nad hlavou. A to doslovne. Nezabúdajte preto na poistenie nehnuteľnosti a čo je mimoriadne dôležité, ani na jeho pravidelnú aktualizáciu. Ak ste si aktuálnosť vašej poistky neoverovali 3 a viac rokov, odporúčame tak spraviť čím skôr. Ceny nehnuteľností totiž za posledné roky výrazne vzrástli (a nemení na tom nič ani mierny pokles v posledných mesiacoch). Vaša nehnuteľnosť je tak s najväčšou pravdepodobnosťou podpoistená. V prípade vzniku poistnej udalosti by vám poisťovňa krátila poistné plnenie. A to určite nechcete.


Poistenie domácnosti a zodpovednosti

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú dve rozdielne poistky. Prvá chráni nehnuteľnosť ako takú – jednoducho povedané všetko, čo je jej súčasťou a s ňou pevne spojené. Steny, okná, zabudované rozvody vody, elektriky či plynu, strechu,… Poistenie domácnosti naopak veci hnuteľné. Elektroniku, bicykle, šperky, obrazy a podobne. Je dôležité správne odhadnúť hodnotu hnuteľných vecí, ktoré máte v domácnosti a na takú hodnotu si ju poistiť. Aj v tomto prípade vám ochotne pomôže Finvia expert.

Ďalším poistením, ktoré je možné si uzavrieť spoločne s poistením nehnuteľnosti je poistenie zodpovednosti. Jedná sa o poistenie, ktoré vás chráni pred finančnou ujmou v prípade, že nechtiac spôsobíte škodu tretej osobe. Či už na majetku alebo jej zdraví. Napríklad, keď vám z balkóna spadne črepník na zaparkované auto, keď sa zo strechy pri vetre uvoľní škridla a zraní chodca alebo keď vaše deti počas dovolenky neúmyselne rozbijú vitrínu s drahou vázou.


Pred odchodom na dovolenku sa verejne nechváľte

Vyššie spomínané poistenia patria do kategórie „must have.“ Zároveň je však vždy ideálne, ak ich nemusíte použiť. A v tom pomáha vhodná prevencia. V prípade odchodu na dovolenku je hneď niekoľko spôsobov ako znížiť riziko, že vás po návrate bude čakať doma nepríjemné prekvapenie v podobe vykradnutého domu či bytu.

Prevenčným pravidlom číslo jedna je, nechváliť sa verejne o tom, že odchádzate. Samozrejme, je prirodzené, že o svojej ceste porozprávate rodine, susedom či kolegom v práci. To je v poriadku. Nedávajte to však vedieť ľuďom, ktorých dobre nepoznáte. A už vôbec nie tým, ktorých nepoznáte vôbec. Napríklad cez facebook…


Pošta a iné návnady

Že nie ste doma, viete prezradiť aj inak, ako cez sociálne siete. Nádoba na odpad, ktorá nie je na svojom mieste po tom, ako ju vyprázdnili smetiari, plná schránka neprevzatej pošty či stiahnuté žalúzie na všetkých oknách si všimnú zlodeji aj pri bežnej prechádzke. Zabezpečte preto, aby vám niekto vybral poštu či upratal kontajner pred domom na pôvodné miesto.


Neskrývajte kľúče na dostupných miestach

Najmä majitelia rodinných domov zvyknú niekde pred domom či na pozemku ukryť kľúč, aby sa do domu bolo možné dostať v prípade, že sa niečo stane. Nerobte to. Radšej spravte o dve kópie kľúčov naviac a dajte ich dvom rozdielnym ľuďom – napríklad najlepšiemu susedovi a kolegovi v práci či rodinnému príslušníkovi. Zlodeji presne vedia, kde na pozemkoch majú majitelia nehnuteľnosti spravidla „ukryté“ kľúče.


Odfoťte si vaše najcennejšie veci

Ak máte poistenie domácnosti, odporúčame vám pred odchodom na dovolenku odfotiť si najcennejšie veci či elektroniku. Môže to pomôcť k jednoduchšiemu vybaveniu poistnej udalosti, ak k nej dôjde. Ľahšie tým dokážete, že ste na stene mali v obývačke televízor za 3 000 eur či na stene hodnotný obraz.


Zabudnite na sociálne siete

Uvedomujeme si, že v dnešnej dobe si mnohí život bez sociálnych sietí vedia predstaviť len veľmi ťažko. Chválime sa, čo sme dnes zažili, kde sme boli, aké aktivity sme vykonávali, čo chutné sme navarili. A tiež, ako nám je výborne na dovolenke. Akonáhle však zverejníte fotografiu vašej rodiny, ako si užíva stovky či tisícky kilometrov od domova, veľmi rýchlo sa táto informácia dostane k zlodejom. Tí už potom nemajú problém zistiť si, kedy ste odišli a kedy sa približne vrátite.

Naša rada preto je, ak je to čo i len trochu možné, oddýchnite si na chvíľu od pridávania obsahu z vášho pobytu na sociálne siete. Aj takýto „detox“ vám na dovolenke určite padne vhod.

Tip pre vás na záver: Na koniec sme si nechali jednu bonusovú radu. Pred odchodom na dovolenku nezabudnite ani na cestovné poistenie. To síce neochráni vašu nehnuteľnosť ani váš majetok, ale dokáže zachrániť váš rodinný rozpočet v prípade, že sa vám počas vášho putovania niečo stane. Úraz, choroba, nehoda môžu zapríčiniť veľké nepríjemnosti a finančné náklady. Cestovné poistenie odporúčame aj pri cestách v rámci Európskej únie. Ľahko si ho uzatvoríte za pár minút aj online.