Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Ľubomír Sonntag

Licencia NBS 253494: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
12250 videní
24 hodnotení
2021

Blog Ľubomír Sonntag

Ľubomír Sonntag 689 0 komentárov

Odklad splátok či refinancovanie?

Vítam Vás na mojom ďalšom blogu  ako mať peniaze pod kontrolou.
 
Splácate hypotéku? Zastihla Vás ďalšia vlna karantény v plnej sile? Znížili sa Vám aktuálne príjmy? Zvažujete ako ďalej splácať Vašu hypotéku či úvery? Ak ste na predošlé otázky odpovedali prevažne „áno“, tento článok je určený práve Vám. V tomto blogu sa bližšie pozrieme na to, ako sa správne rozhodnúť – či pre odklad splátok alebo refinancovanie hypotéky.
 
V dôsledku aktuálne pandémie, ktorá nám sťažila prístup k možnosti zarábať alebo znížila výšku mzdy, sa mnohí zaoberajú otázkou, ako to ustáť. Je tu niekoľko riešení:
 
 
Odklad splátok
 
Na prvý pohľad sa toto riešenie javí ako najrýchlejšie a najjednoduchšie. No zdanie môže klamať. V zmysle usmernenia Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) je možné požiadať  o odklad splátok v dôsledku pandémie od 9.4.2020 do 31.3.2021. To znamená, že ak v tomto období môžete požiadať o odklad splátok, maximálne však na dobu 9 mesiacov, bez toho, aby ste mali negatívny záznam v bankovom registri a nesťažili si prístup k prípadným ďalším úverom v budúcnosti. Prax je však taká, že napriek tejto dohode banky posudzujú v prípade odkladu splátok z akéhokoľvek dôvodu žiadosť o nový úver individuálne. Navyše úroky a splátky, ktoré ste si odložili Vás počkajú neskôr, čo znamená, že v konečnom dôsledku sa preplatenosť Vášho úveru ešte viac navýši.
 
Preto rozhodnúť sa pre odklad splátok odporúčam, až po porade s Vašim finančným konzultantom, keď už nie je naozaj iné riešenie.
 
 
Požiadanie o zníženie úrokovej sadzby
 
Vhodnejším riešením je požiadať banku o zníženie úrokovej sadzby a splátky, ktorá bude pre Vás rodinný rozpočet pre aktuálnu situáciu prívetivejšia. Ak sa s bankou nedohodnete, je tu priestor na refinancovanie hypotéky.
 
 
Refinancovanie hypotéky
 
Refinancovanie hypotéky je veľmi efektívny nástroj zníženia mesačnej splátky úveru. Pokiaľ už splácate hypotéku niekoľko rokov resp. máte nastavenú kratšiu dobu splatnosti  (napr. 20 rokov), v aktuálnej situácií znížením úrokovej sadzby a zároveň predĺžením doby splácania až na maximálne 30 rokov Vaša mesačná úspora na splátke môže byť veľmi výrazná. Samozrejme nižší úrok = nižšia preplatenosť. Pri tzv. čistom refinancovaní nie je potrebné v niektorých bankách ani predkladať aktuálny príjem.
 
Refinancovať úver je samozrejme možné aj počas aktuálnej doby fixácie úrokovej sadzby. Samozrejme, banku, ktorú „opúšťate“ si môže vyžiadať poplatok za predčasné splatenie úveru, ale na konci dňa sa Vám to stále môže vyplatiť. Úspora bude stále vyššia ako poplatok.
 
 
Konsolidácia úverov
 
Ak máte okrem hypotéky aj ďalšie úvery, v banke viete požiadať aj o tzv. zlúčenie všetkých Vašich úverov do jedného (konsolidácia úverov). Pri takomto refinancovaní viacerých úverov viete ušetriť ešte viac peňazí – mesačne. Ročne to môže byť aj niekoľko tisíc Eur.
 
Príklad
 
Aktuálne splátky
Úver na bývanie (hypotéka)  – mesačná splátka 474 Eur (úrok 1,29 %)
Spotrebiteľský úver (spotrebák) – mesačná splátka 239 Eur (úrok 8,5%)
Stavebný úver – mesačná splátka 328 Eur (úrok 4,29% / 2,90%)
Splátky spolu: 1041 Eur
 
Nová konsolidovaná splátka
Úver na bývanie (hypotéka)  – mesačná splátka 748 (úrok 0,89 %)
 
Mesačná úspora: 293 Eur
Ročná úspora: 3516 Eur
 
Samozrejme, pri vyšších sumách úverov, predpokladom úspešnej konsolidácie je mať k dispozícií nehnuteľnosť na založenie, ktorá má pre banku dostatočnú hodnotu.
 
 
Odporúčanie
 
Či sa už rozhodnete dohodnúť sa s Vašou bankou na výhodnejších podmienkach Vášho úveru, alebo na refinancovaní v inej banke či konsolidovaní všetkých vašich úverov do jednej splátky je to vždy lepšie riešenie ako si odložiť dlhy na neskoršie obdobie formou odkladu splátok.
 
Refinancovaním či konsolidáciou dávate banke najavo, že si stojíte za svojimi záväzkami voči nej, ste zodpovedný a chcete splácať ďalej, no za výhodnejších a pre Váš aktuálny rodinný rozpočet prívetivejších podmienok.
 
Verím, že vďaka dnešnému blogu ste získali jasnejší obraz o možnostiach ako sa vysporiadať s aktuálnou situáciou počas karantény či prípadnej dlhodobej PN či OČR v budúcnosti.
 
Pokiaľ aktuálne hľadáte možnosti ako ušetriť  či znížiť náklady na Vaše úvery, neváhajte ma kontaktovať. Rád Vám pomôžem nájsť riešenie šité na mieru práve Vám.
 
 
 

Najnovšie

Najčítanejšie

  1. Veľké porovnanie: oplatí sa hypotéka od UniCredit Bank, VÚB, ČSOB, SLSP alebo od Tatra banky? l Finvia Group (16449)
  2. Hypotéka na stavbu domu: výhody a nevýhody (8947)
  3. Amortizácia vozidla - auta: čo to je a kto ju ešte v roku 2016 uplatňuje l Finvia Group (7864)
  4. Prichádza ďalšie sprísnenie úverov na bývanie. 100 % hypotéka skončí, obmedzí sa aj maximálna suma, ktorú si môžete požičať (7687)
  5. Ako funguje 2. pilier a prečo nestačí na kvalitný starobný dôchodok? (6480)

Blogeri

Kategórie