Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Oplatí sa investovanie do nehnuteľností počas pandémie?

Oplatí sa investovanie do nehnuteľností počas pandémie?

Oplatí sa investovanie do nehnuteľností počas pandémie? 1920 620 Finvia

Život na Slovensku sa pomaly, ale isto vracia do koľají spred koronakrízy. Aspoň čo sa týka fungovania prevádzok. Avšak, ako dlho bude kríza doznievať a aký účet si nakoniec vypýta je ešte stále veľmi ťažké odhadnúť. Okrem množstva iných investícií, utlmil sa aj realitný trh. Je investovanie do nehnuteľností skutočne veľkým rizikom?

V dnešnom článku sa dočítate, či sú obavy z investovania do bytov, domov, apartmánov, pozemkov či iných nehnuteľností opodstatnené, či sa predpokladá pokles ceny nehnuteľností a či je rozumné žiadať v dnešnej dobe o hypotekárny úver.

S kúpou nehnuteľností vyčkávame. Prečo?

Predaj nehnuteľností počas posledných dvoch mesiacov klesol. Prečo? Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o 2 hlavných dôvodoch súvisiacich s aktuálnou krízou:

  • Obava zo straty zamestnania/ pokles či výpadok príjmu
  • Očakávanie poklesu cien nehnuteľností

 

Obava zo straty zamestnania a následné problémy splácania hypotekárneho úveru, prípadne pokles príjmu následkom prijatých epidemiologických opatrení sú v mnohých rodinách veľmi aktuálne a reálne. Očakávanie poklesu cien nehnuteľností je však, naopak, čisto špekulatívnym dôvodom, ktorý môže paradoxne spôsobiť premrhanie investičnej príležitosti. Investícia do nehnuteľnosti na Slovensku či v zahraničí môže byť totiž výhodnejšia teraz ako po pandémii.

Investícia do nehnuteľnosti? Na pokles cien sa nespoliehajte.

Ak kúpu nehnuteľnosti odkladáte z presvedčenia, že jej cena vplyvom koronakrízy poklesne, môžete byť veľmi sklamaní. Porovnanie s krízou 2008-2009 totiž nie je namieste minimálne z jedného dôležitého dôvodu. Tým je extrémne nízka ponuka novostavieb. Najmä tých najviac dopytovaných, určených pre silnú strednú vrstvu. Najvýraznejšie sa tento stav prejavuje v Bratislave, výnimkou však nie sú ani iné väčšie mestá.

Faktom je, že vplyvom krízy poklesol aj dopyt po investičných nehnuteľnostiach. Ten však stále prevyšuje ponuku. Pred krízou dosahovali ceny nehnuteľností svoje historické maximá. Kríza spôsobila ich dočasné zastabilizovanie, žiadny pokles sa však nekonal a nič ani nenasvedčuje tomu, že sa tak udeje. A netýka sa to len bytov. Výhodná môže byť aj investícia do pozemkov či investícia do apartmánov v turistických lokalitách.

Ak aj niektoré nehnuteľnosti zlacnejú, tak pravdepodobne len tie staršie či tie v menej atraktívnych lokalitách.

Hypotekárny úver a inflácia. Ako navzájom súvisia?

Ak sme vyššie písali o tom, že váhaním nad investovaním do nehnuteľnosti možno prichádzate o investičnú príležitosť, mysleli sme najmä na tri faktory:

  • predpoklad ďalšieho rastu cien – dnes ešte nikto netuší, ako dlho bude kríza trvať. Ak príliš dlho, ceny nehnuteľností môžu skutočne o niečo poklesnúť. Omnoho väčšia pravdepodobnosť však je, vzhľadom na nevyvážený stav medzi dopytom a ponukou, že počas krízy ostanú ceny „zmrazené“ a po jej doznení bude pokračovať ich rast.
  • cena hypotekárnych úverov – úrokové sadzby sú nízke, stále je možné vybaviť hypotéku aj s úrokovými sadzbami od 0,5 % ročne. Je však možné predpokladať, že ich banky začnú postupne dvíhať.
  • inflácia – v snahe zachrániť globálnu ekonomiku centrálne banky znižujú úrokové sadzby, čím sa do obehu dostáva viac peňazí. Je pravdepodobné, že to bude mať vplyv na rast inflácie. V prípade, že skutočne dôjde k inflácii, hypotekárny úver, ktorý si vezmete dnes s výhodnou úrokovou sadzbou, bude mať po kríze nižšiu reálnu hodnotu, čo je pre vás ako investora výhodné.

Čo teda radíme?

Ak váhate, či vyjsť z komfortnej zóny „bez rizika“ a investovať do nehnuteľnosti, odporúčame nevzdať sa svojich plánov spred krízy aj ak potrebujete hypotéku. Vašou výhodou je, že sa máte s kým poradiť – obráťte sa na nás, veríme, že pre vás nájdeme najvýhodnejšie riešenie.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.