Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

OPLATÍ SA REFINANCOVANIE KVÔLI 0,5 % ROČNE?

OPLATÍ SA REFINANCOVANIE KVÔLI 0,5 % ROČNE?

OPLATÍ SA REFINANCOVANIE KVÔLI 0,5 % ROČNE? 1920 620 Finvia

To, že sa refinancovanie oplatí najmä klientom, ktorí si hypotéku brali pred 5 či viac rokmi,prekvapí asi málokoho. Zníženie úrokovej sadzby o 1 a viac percent ročne predstavujú veľmi zaujímavú úsporu vo vzťahu k banke. Oplatí sa však refinancovanie aj v prípade, ak môžeme získať hypotéku napríklad so sadzbou len o 0,5 % menšou, ako na súčasnom hypotekárnom úvere?

Hlavným cieľom väčšiny klientov pri refinancovaní je usporiť. To znamená, platiť banke menej. Je potrebné si ale uvedomiť, že refinancovanie má aj ďalšie výhody. Okrem úspory to môže byť napríklad aj zníženie mesačnej splátky, ktoré sa dá dosiahnuť okrem nižšou úrokovou sadzbou aj predĺžením doby splatnosti.

Refinancovanie je mimoriadne výhodné vďaka nízkym úrokovým sadzbám. Alebo?

Aktuálne je možné získať hypotekárny úver už od 0,365 % ročne. Nižšie úrokové sadzby sme na Slovensku ešte nemali. Z tohto pohľadu sa môže zdať, že je na  refinancovanie najideálnejší čas. Našich klientov však upozorňujeme, že výška úrokovej sadzby nie je jediným parametrom, podľa ktorého by sa mali riadiť. Do ceny úveru totiž vstupujú aj ďalšie náklady, ktoré je potrebné zohľadniť. Tým najnákladnejším poplatkom môže byť poplatok za predčasné splatenie úveru. Ten je spravidla vo výške jedného percenta zo zostávajúcej istiny. Napríklad, ak vám na vašom úvere ostáva zaplatiť ešte 100 000 eur, poplatok bude 1 000 eur. Ten môžete uhradiť naraz alebo si oň navýšiť hypotéku v novej banke. Sú však aj banky, ktoré pri refinancovaní poplatok odpustia alebo zaplatia za vás.

Medzi ďalšie poplatky, ktoré vám môžu splátku zdvihnúť o desiatky či dokonca stovky eur ročne patria napríklad povinnosť uzatvoriť si poistenie úveru, mať otvorený bežný bankový účet a podobne. Pri refinancovaní netreba tiež zabúdať na poplatok za vklad do katastra. Banka tiež môže požadovať nový znalecký posudok, čo sa deje väčšinou keď žiadate o refinancovanie s navýšením úveru. To sú ďalšie stovky eur, v závislosti od veľkosti a hodnoty nehnuteľnosti.

Ako postupovať ak chcete refinancovanie

Refinancovanie, prípadne konsolidácia – zlúčenie viacerých nevýhodných úverov do jedného, hypotekárneho, môže byť naozaj výhodné. Aby sa vám však skutočne oplatilo, je potrebné vziať, ako sme spomínali vyššie, do úvahy viacero faktorov. Pre našich klientov pripravujeme vždy niekoľko variantov, aby sa mohli rozhodnúť pre ten, ktorý vyhovuje najviac práve im. Je tak možné povedať, že ponuky šijeme na mieru klienta presne podľa jeho potrieb, očakávaní a možností.

Pre niekoho je totiž dôležité znížiť si splátku, iný má záujem pri rovnakej splátke navýšiť úver a získať dodatočné finančné prostriedky, ktoré môže použiť na čokoľvek, niekto má záujem skrátiť dobu splácania a zbaviť sa hypotéky čím skôr. Ak by sme mali zodpovedať otázku z nadpisu, povedali by sme, že z dlhodobého hľadiska môže mať určite význam aj o pol percenta nižšia úroková sadzba. Je to však individuálne a preto táto odpoveď neplatí pre všetkých a pre všetky úvery.

Ak by ste sa aj vy radi dozvedeli viac o možnosti, ako ušetriť na vašich úveroch, ozvite sa nám cez kontaktný formulár.