Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

PODMIENKY HYPOTÉKY SI OVERTE. ABY VÁS NEODRADILI MÝTY

PODMIENKY HYPOTÉKY SI OVERTE. ABY VÁS NEODRADILI MÝTY

PODMIENKY HYPOTÉKY SI OVERTE. ABY VÁS NEODRADILI MÝTY 1920 620 Finvia

Častokrát sa stáva, že si ľudia sen o svojom novom bývaní nesplnia len preto, lebo uverili nepravdivým informáciám. Môže sa jednať o mýty od niekoho, kto sa v problematike nevyzná alebo sa ich dozvedeli z nie príliš odborného média. Faktom je, že podmienky hypotéky sa pravidelne sprísňujú. Existuje však viacero spôsobov, vďaka ktorým dokáže hypotekárny úver získať aj klient v na prvý pohľad komplikovanej situácii.

V tomto článku uvedieme najčastejšie mýty týkajúce sa hypotéky. Veríme, že získate reálnejší obraz o aktuálnej situácii na trhu a že zistíte, že ani vaša situácia nemusí byť až taká čierna, ako ste si možno mysleli.

Mýtus číslo 1: Hypotéka je nevýhodná, veľmi veľa preplatím

Platí, že čím dlhšie hypotéku platíte, tým viac preplatíte. Je však potrebné brať do úvahy jeden dôležitý parameter a tým je inflácia. Priemerná úroková sadzba na hypotekárnych úveroch je približne 1 %, je však možné, že vám hypotekárny špecialista dokáže vybaviť aj nižšiu sadzbu. Inflácia je na úrovni približne 2 %. To znamená, veľmi zjednodušene povedané, že aj keď preplácate, na konci dňa zarábate, pretože hodnota vašej nehnuteľnosti rastie. A len pre vašu predstavu, ak máte hypotekárny úver vo výške 100 000 eur, tak pri úroku vo výške 1 % preplatíte za 15 rokov na úrokoch približne 7 700 eur, čo je ročne cca 510 eur a za 30 rokov približne 15 700 eur, čo je cca 520 eur ročne. Ak by hodnota vašej nehnuteľnosti rástla len o infláciu vo výške 2 % ročne, o 15 rokov by mala hodnotu o takmer 35 000 eur a o 30 rokov približne o 81 000 eur vyššiu, ako v súčasnosti.

Mýtus číslo 2: Podmienky hypotéky sú pre absolventov prísnejšie

Toto môže platiť, ak sa jedná o úplne čerstvých absolventov. Faktom totiž je, že na získanie hypotekárneho úveru by ste mali mať príjem, vďaka ktorému si budete môcť plniť vaše záväzky voči banke. Ak už ale máte zamestnanie a nie ste v skúšobnej dobe, to, že ste mladí, môže byť pre vás výhodou. Niektoré banky umožňujú až 40 ročnú splatnosť, vďaka čomu môžu byť vaše splátky skutočne nízke. Zároveň si môžete uplatniť daňový bonus. Čo je daňový bonus, vysvetľuje Michal Kremnický, CEO Finvia Holding, a.s.: “Daňový bonus na úroky z hypotéky si môžu uplatniť mladí žiadatelia (ani jeden zo žiadateľov nemôže mať viac ako 35 rokov a príjmy každého z nich v predchádzajúcom roku nesmú presiahnuť 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve) vo výške 50% zo zaplatených úrokov v príslušnom kalendárnom roku, najviac do výšky 400 eur za kalendárny rok. Maximálna výška úveru, na ktorú je možné si uplatniť bonus je 50 000 eur.

Mýtus číslo 3: Hypotéku bez vlastných úspor nezískam

Nie je to tak dávno, kedy banky preplácali aj viac ako 100 % hodnoty nehnuteľností. Dnes sa odporúča mať nasporených aspoň 20 % vlastných príjmov, avšak ak máte dostatočný príjem, skúsený hypotekárny špecialista vám dokáže pomôcť s hypotékou, aj ak ste si ešte nasporiť nestihli.

Mýtus číslo 4: Najvýhodnejšie podmienky hypotéky dostanem vo svojej banke

Veľkou výhodou je, že banka, ktorej ste klientom, vás “pozná.” Máte u nej vytvorenú históriu a tak môže byť vybavenie hypotéky rýchlejšie. Podmienky pre získanie hypotéky sa však môžu v jednotlivých bankách líšiť a preto môže byť výhodné si ich overiť. Využiť služby hypošpecialistu vám ušetrí množstvo času, nervov a najmä môže aj skutočne nemálo peňazí.

Mýtus číslo 5: Najlepšia hypotéka je tá s najnižším úrokom

Toto je jedna z najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú klienti. Výhodnosť úveru určuje ročná percentuálna miera nákladov (RPMN). Tá v sebe okrem samotnej úrokovej sadzby ukrýva aj ostatné náklady, ktoré sa týkajú hypotéky. Napríklad poplatok za poskytnutie úveru či za vedenie úverového účtu. Niektoré banky získanie nižšieho úroku podmieňujú tým, že si klient musí k hypotéke objednať aj ďalšie produkty, ako napríklad kreditnú kartu, sporenie či poistenie schopnosti splácať úver, ktorý nie je práve najlacnejším produktom a ktorého cenu treba tiež pri výpočte RPMN brať do úvahy.  Zároveň si je potrebné uvedomiť, že poistenie schopnosti splácať úver (tzv. bankopoistenie) kryje banku a nie klienta. Poistné plnenie je v mnohých prípadoch vyplatené banke a nie klientovi, resp. jeho pozostalým v prípade úmrtia. V tomto prípade býva pre klienta výhodnejšie životné poistenie, ktoré poskytuje komplexnejšie krytie a v prípade poistnej udalosti klient rozhoduje, čo s peniazmi spraví. (napríklad môže platiť splátky úveru aj naďalej a poistné plnenie použiť na niečo iné).

Mýtus číslo 6: Americká hypotéka je úver bez potreby založenia nehnuteľnosti

Americká hypotéka vám umožňuje použiť peniaze na čokoľvek, avšak musíte založiť existujúcu nehnuteľnosť.

Mýtus číslo 7: Refinancovanie hypotéky sa pri fixácii neoplatí

Ak by ste chceli refinancovať hypotekárny úver pred skončením doby fixácie, banka od vás môže žiadať pokutu. V niektorých prípadoch sa refinanc napriek tomu oplatí, nakoľko nie je ničím výnimočným, že klient refinancovaním získa hypotekárny úver s o 1 % a viac lepším úrokom a zároveň niektoré banky pokutu za predčasné splatenie úveru klientom preplácajú.

Skúsený FINVIA hypotekárny špecialista  vám bezplatne pomôže získať najvýhodnejšiu hypotéku berúc do úvahy práve vašu situáciu a vaše potreby. Ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formuláru alebo zavolajte na číslo 0917 000 888 a spravte tak prvý krok k vášmu novému bývaniu.