Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Juraj Richtárech

Licencia NBS 231262: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie
100%
Priemer hodnotení
51850 videní
44 hodnotení

Blog Juraj Richtárech

Juraj Richtárech 1331 0 komentárov

POISTENIE DOMÁCNOSTI? MÔŽE V SEBE UKRÝVAŤ VIAC AKO SI MYSLÍTE!

Najčastejšie sa s ním môžete stretnúť pri poistení nehnuteľnosti napríklad v situácii pri vybavovaní hypotekárneho úveru. Každý kvalitný sprostredkovateľ by Vám ho mal „určite“ ponúknuť ako niečo navyše k poisteniu nehnuteľnosti, ktoré k hypotéke určite budete potrebovať. Čo všetko zahŕňa, na čo si dávať pozor a ako ho viete využiť? Toto všetko sa o pripoistení domácnosti dozviete v tomto článku.

Definícia pripoistenia - poistením domácnosti sa rozumie poistenie súboru hnuteľných vecí, ktoré sa nachádzajú v rodinnom dome alebo byte a sú súčasťou zariadenia tejto domácnosti pre uspokojenie štandardu klienta. Medzi tieto hnuteľné veci patria napríklad: ošatenie, textil, elektronika, nábytok či ďalšie hnuteľné veci v domácnosti. Bývate v nájomnom byte alebo podnájme?

Ak áno, mohlo by Vás zaujímať to, že niektoré poisťovne dokážu poistiť Vašu domácnosť (mimo tej, ktorá je vo vlastníctve prenajímateľa) aj v prípade, že si do bytu nainštalujete na vlastné náklady nehybné súčasti, ktoré môžu byť poistené (v prípade majiteľa) iba ako súčasť nehnuteľnosti. To znamená, že poistenie domácnosti sa týka vždy iba tej osoby, ktorá má daný hnuteľný (nehnuteľný) majetok vo svojom vlastníctve.

Aké sú základné pripoistenia v tomto balíčku a na čo sa vzťahuje?

Poisťovne nám ponúkajú rôzne varianty pripoistení. Často sa rozdeľujú na viacero balíčkov, možnosti variácií či výšky poistných súm pre jednotlivé oblasti. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s ponukou nasledovných možností:
 • Živel – poškodenie alebo zničenie predmetu poistenia:
 • požiarom, výbuchom, úderom blesku
 • nárazom alebo pádom letiaceho telesa riadeného ľudskou posádkou, prípadne časťami alebo nákladom tohto telesa
 • víchricou, krupobitím
 • zosuvom pôdy, zrútením skál alebo zemín
 • zosuvom alebo zrútením lavín
 • pádom stromov, stožiarov a iných predmetov, ak nie sú súčasťou poškodenej veci alebo nie sú súčasťou toho istého súboru ako poškodená vec
 • tiažou snehu alebo námrazy
 • nárazom vozidla, dymom alebo nadzvukovou vlnou
 • zemetrasením
 • povodňou alebo záplavou
 • vodou unikajúcou z vodovodných zariadení;
 • Krádež poistenej veci (súboru vecí) – vlámaním, pri ktorom páchateľ prekonal prekážku alebo opatrenie chrániace vec pred krádežou a taktiež lúpežným prepadnutím. Plnenie zo strany poisťovne maximálne do výšky základnej poistnej sumy.
 • vnútorný vandalizmus – kompenzácia náhrady škody maximálne do úrovne určitých % zo základnej poistnej sumy pre poistenie domácnosti
 • skrat a prepätie na elektromotore v elektrospotrebičoch – poistné plnenie maximálne do určitej výšky za jedno poistné obdobie (individuálne podľa interných podmienok inštitúcie)
 • skrat a prepätie v spotrebnej elektronike – poistné plnenie môže byť maximálne do určitej výšky a to napríklad za jedno poistné obdobie (za predpokladu jej zabezpečenia prepäťovou ochranou)

Poistenie zariadenia domácnosti sa môže vzťahovať na súbory hnuteľných vecí s určitými obmedzeniami. Napríklad pre prípad plnenia pri spotrebnej elektronike do určitých % z poistnej sumy. Následne platí, čím väčší balíček pripoistení, tým väčšia suma a zároveň menej výluk, ako aj vyššia ochrana.
 • spotrebná elektronika; športové potreby (pozor na výluku na bicykle); veci umeleckej a historickej hodnoty (klenoty, šperky, cennosti, známky, ...); peniaze v hotovosti, vkladné knižky, cenné papiere; detské kočíky, invalidné vozíky (nemotorové), súčiastky k motorovým vozidlám, malotraktory, drobné domáce a hospodárske zvieratá; bicykle a veci slúžiace na podnikanie.
Často zanedbávaná zodpovednosť za škodu?

Viete ju často získať (aj zdarma) ako voliteľné pripoistenie k zabezpečeniu domácnosti. Zodpovednosť za škodu sa týka všetkých členov domácnosti a teda všetkých, ktorí majú na adrese poisťovanej nehnuteľnosti trvalý pobyt. Často krát sa stane, že klienti zabúdajú na toto pripoistenie, ktoré im vie byť v častých životných situáciách nápomocné. Do príkladu môžem uviesť omylom zničený telefón spolužiaka Vášho dieťaťa. Štandardne by ste mali postupovať finančnou alebo hmotnou náhradou resp. podľa dohody. Ak však využívate poistenie domácnosti, môžete požiadať o plnenie za škodu spôsobenú členom domácnosti. Poisťovňa tak vyplatí poistné plnenie a Vy svoj produkt skutočne využijete.

Pripoistenie zodpovednosti sa týka aj zvierat (pokiaľ sú riadne evidované na obecnom či mestskom úrade) ktoré sú trvalo registrované na Vašej adrese.

Poistenie domácnosti je zanedbávané pripoistenie, ktoré nestojí veľa a môže byť často využívané. Najčastejšie ho môžete využiť, ak máte deti, psa, mačku či v chvíľke nepozornosti.
 
pozn.: všetky komunikované pripoistenia, poistné podmienky ako aj informácie o jednotlivých pripoisteniach sa týkajú poistného produktu od Wustenrot poisťovne - Komplexné poistenie bývania a majú iba informatívny charakter. To je dôvodom, prečo sa musíte na pripoistenia ako aj osobitné poistné podmienky vo Vašej poistnej zmluve pozrieť individuálnym prístupom.
 
Pomohli Vám tieto informácie? Budem rád, ak sa o ne podelíte zdieľaním na Facebooku.

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.