Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS 229898: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 1942 0 komentárov

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla vám ušetrí peniaze aj starosti


Poistenie motorových vozidiel je povinnou súčasťou a samozrejmosťou ich bezpečnej prevádzky na verejných komunikáciách. Ak však jazdíte často na motorovom vozidle v práci alebo pri výkone povolania, mali by ste myslieť aj na poistenie zodpovednosti za škody spôsobené takouto činnosťou. Sú totiž niektoré situácie alebo prípady, kedy vás nemusí  bežné poistenie ochrániť pred problémami.


 
Prečo treba mať zákonné poistenie
Zákonné poistenie je bežné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Toto poistenie je koncipované tak, aby chránilo v čo najväčšej miere obete dopravných nehôd. Toto poistenie sa vzťahuje na prevádzku, ktorá je vymedzená bežnou prevádzkou vozidla so zapnutým motorom na verejnej komunikácii.

Škody, ktoré poisťovne z tohto poistenia hradia, sa týkajú úhrad tých nákladov, ktoré vznikli tretej osobe - čiže niekomu inému, než tomu, kto je poistený. Ak nechcete platiť v prípade bežnej prevádzky vozidla za škody, ktoré takto niekomu môžete spôsobiť, mali by ste mať zákonné poistenie uzavreté a uhradené. Samozrejme, mali by ste ho mať uzavreté aj preto, že je to vaša povinnosť vyplývajúca z legislatívy.
Na čo sa už zákonné poistenie nevzťahuje

Povinné zmluvné poistenie, ktoré kryje škody spôsobené prevádzkou auta, je síce veľmi dôležité pre bezpečnú prevádzku vozidla v bežných podmienkach, ale existujú prípady, na ktoré sa poistka nevzťahuje. Bežné poistenie má totiž viacero výluk, kedy poisťovňa nenahradí za vás škodu a vy tak budete musieť znášať finančné náklady v plnej výške.
Nehovoríme pritom len o škode, ktorú utrpíte vy ako vodič motorového vozidla, ktoré spôsobilo škodu niekomu inému. Ide napríklad o škody spôsobené pracovnou činnosťou motorového vozidla ako pracovného stroja s výnimkou škôd zapríčinených jazdou alebo škody spôsobené manipuláciou s nákladom stojaceho vozidla. Rovnako niektoré škody spôsobené pri výkone povolania alebo práce môžu byť nad rámec bežných poistných podmienok.

Poistenie podnikateľa
Ak máte obchodnú spoločnosť alebo ste živnostník, nemali by ste zabudnúť ani na dodatočné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania. SZČO aj podnikatelia toto poistenie môžu využiť v prípade motorových vozidiel v niektorých špecifických prípadoch, na ktoré sa nevzťahuje bežné poistenie a ide prakticky o poistenie zodpovednosti za škodu na majetku niekoho iného.
Dobrým príkladom je situácia, ak napríklad vysokozdvižný vozík narazí pri nakladaní tovaru v areály firmy či prevádzky do pristaveného kamiónu. V tomto prípade poisťovňa, ktorá poistila kamión havarijným poistením, uhradí škodu na kamióne a následne si uplatní v regresnom konaní nárok voči vašej firme.
Vzhľadom na to, že vozidlo sa nepohybovalo v danom momente na verejnej komunikácii, poisťovňa z bežného zmluvného poistenia nebude hradiť takto vzniknutú škodu. Ak by ste nemali dojednané špeciálne poistenie určené pre podnikateľov pre takéto prípady, museli by ste škodu platiť z vlastného vrecka.
Prevádzka motorového vozidla zamestnávateľa
Veľmi častou situáciou je aj prípad, kedy zamestnanec dostane do svojej starostlivosti motorové vozidlo od svojho zamestnávateľa. Vzhľadom na to, že vlastníkom vozidla je práve zamestnávateľ, väčšinou vyrieši jeho povinné zmluvné poistenie on. Potiaľto je všetko „v poriadku“.
Okrem poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla však treba myslieť aj na škody, ktoré môžu vzniknúť na samotnom vozidle. Veľmi časté sú prípady menších poškodení vozidla, napríklad pri cúvaní na parkovisku.
Ak by ste napríklad pri cúvaní firemného vozidla nabúrali do nehnuteľnosti zamestnávateľa, musíte sa pripraviť minimálne na preplatenie týchto dvoch škôd:
  1. Škody na budove
  2. Škody na vozidle
Čo sa týka škody na budove, tu by ste museli hradiť zrejme celú sumu opravy fasády či inej poškodenej časti budovy. Čo sa týka vozidla, tu záleží od toho, či by bolo na vozidlo uzavreté havarijné poistenie. Ak áno, museli by ste uhradiť tzv. spoluúčasť. Pokiaľ nie, museli by ste uhradiť celú opravu. Pre všetky tieto prípady sa hodí, aby má zamestnanec uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi.
Zamestnávateľ má totiž právo vymáhať si od zamestnanca škody, ktoré mu spôsobil a to až do výšky štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Toto poistenie sa vzťahuje aj na škodu na zverenom motorovom vozidle spôsobenú vedením takéhoto vozidla, ako aj na škodu na firemnej budove.

Poistenie si vybavíte aj online!
Ak si chcete poistiť auto alebo si chcete dojednať poistenie zodpovednosti za škodu v rámci svojej pracovnej či podnikateľskej činnosti, nemusíte už strácať čas s naháňaním sa po poisťovniach a porovnávaním ponúk. Všetko dnes zariadite cez internet a dokonca oveľa výhodnejšie, ako pri osobnom vybavovaní.

U nás si môžete dojednať online tak PZP a havarijné poistenie auta, ako aj poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania či práce. Zabudnite na starosti so škodovými udalosťami alebo strach z finančnej náhrady za spôsobenú škodu. Je jedno, či ste vodič osobného auta, autobusu, kamióna alebo technických vozidiel - u nás si vybavíte poistenie pre všetky prípady a situácie!

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.