Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

POKLES TRHOV: SPRÁVAME SA RACIONÁLNE?

POKLES TRHOV: SPRÁVAME SA RACIONÁLNE?

POKLES TRHOV: SPRÁVAME SA RACIONÁLNE? 1920 620 Finvia

Napriek tomu, že sa v poslednom čase o investíciách počas období, keď trhy zaznamenávajú pokles popísalo už dosť, stále je množstvo sporiteľov, ktorí sa strachujú o svoje vklady. Je to pochopiteľné, avšak zároveň je potrebné dodať, že obavy sa týkajú najmä menej skúsených investorov. Pokles trhov vnímajú tí skúsenejší ako príležitosť.

Je nevyhnutné zdôrazniť, že výkyvy na finančných trhoch sú úplne normálne a bežné. Dokonca nie sú výnimočné ani prepady o 20 a viac percent. V takom prípade hovoríme o medveďom trhu a ten sa spravidla opakuje priemerne približne každých 6 rokov. 

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na príčiny poklesu trhov, ktoré zaznamenávame posledné mesiace.

Globálny akciový index klesol od začiatku roka o 17 %

Ak sa pozrieme na nasledovný graf zistíme, že globálny akciový index klesol od začiatku roka už o viac ako 17 %.

Pokles trhov v roku 2022

Aké sú hlavné príčiny takéhoto poklesu? Je ich hneď niekoľko. Rast úrokových sadzieb, inflácia – a s tým súvisiace obavy zo spomaľovania hospodárskeho rastu,  vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku, ktoré okrem iného spôsobujú výpadky v dodávkach surovín či energií.

Na pokles trhov sa dlhodobý investor pozerá ako na výpredaj v obchode s oblečením. Má vtedy totiž jedinečnú možnosť nakúpiť za „akciovú cenu.“ Zároveň je to tiež ideálne obdobie na založenie si dlhodobého sporenia pre tých, ktorí ho ešte nemajú.

Kedy sa zastaví pokles trhov a naše vklady sa opäť začnú zhodnocovať?

Krátkodobé poklesy trhov nie sú z dlhodobého hľadiska problémom. Ako je vidieť z nasledujúceho grafu, akciový index stúpol za 10 rokov o viac ako 170 %. A to aj napriek poklesom v rokoch 2015, 2018, 2020 a 2022. Podstatné je, že dodržiavame náš investičný horizont, pretože čas je pri investovaní jednou zo zásadných veličín a pracuje v náš prospech.

Dlhodobý rast trhov

Prečo  vás pokles trhov nemusí vyrušovať?

Vďaka široko diverzifikovanému portfóliu a dodržiavaním dlhodobého investičného horizontu z poklesu trhov obavy mať nemusíte . Aktuálne podmienky na trhu naopak môžete využiť na mimoriadne nákupy, ktoré vám v budúcnosti zaručia ešte výraznejšie zhodnotenie a výnosy.

V prípade, že sa potrebujete poradiť, ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formulára a naši FINVIA experti pre vás pripravia najvhodnejší investičný plán.