Pošlite si pripomienku
na e-mail,
ak teraz nemáte čas.

Všetko o dôchodkoch

Vypočítajte si výšku Vášho dôchodku a zistite ako si môžete zabezpečiť Váš životný štandard.

Prečo šetriť na dôchodok?

 • pri súčasnom demografickom vývoji a starnutí populácie je málo pravdepodobné, že bude štát prostredníctvom sociálnej poisťovne vyplácať dôchodky v súčasnej výške. Už dnes je sociálna poisťovňa stratová, odvody ktoré do sociálnej poisťovne platia zamestnanci a firmy nestačia na pokrytie vyplácaných dôchodkov. Situácia sa ešte zhorší vzhľadom na starnutie populácie a demografický vývoj, v roku 2005 pracovalo na 1 dôchodcu 5,6 občanov v ekonomicky aktívnom veku, v roku 2050 sa predpokladá, že pomer ekonomicky aktívnych občanov na 1 dôchodcu bude iba 1,8. 
 • lebo väčšina dôchodcov musí vyžiť z priemerného dôchodku vo výške 406 EUR mesačne a sú aj takí, ktorí nepresiahnu 100 EUR
 • v súčasnosti poberá dôchodok nad úrovňou 1 000 EUR mesačne takmer 2 600 dôchodcov.
 • viac ako 2 500 dôchodcov poberá dôchodok vyše 76 EUR mesačne, to neznamená že je konečný, môže pritom poberať výsluhový dôchodok alebo dôchodok zo zahraničia
 • na Slovensku žije približne 300 tis. dôchodcov a väčšina z nich žije z ruky do úst a sú odkázaní na pomoc svojich blízkych
 • najvyžší dôchodok na Slovensku predstavuje 3 004 EUR mesačne a poberá ho jediný človek
 • v susedných Čechách je najnižší dôchodok okolo 120 EUR
 • v Rakúsku je priemerný dôchodok nad úrovňou 1 000 EUR mesačne a vypláca sa 14 krát do roka
zdroj: SP, INESS, TA3

Koľko potrebujeme šetriť na dôchodok?

 • dôchodok by mal predstavovať v ideálnom prípade 100 % nominálnej mzdy
 • I. a II. pilier zabezpečí približne 50 - 60 % nominálnej mzdy pred zohľadnením inflácie
 • ako mať na dôchodku pokryté všetky potreby? tradičná rada znie: začať šetriť zavčasu, ušetriť niekoľko stotisíc eur, aby nám vydržali do našej stovky. V skutočnosti to väčšina ľudí nedosiahne, lebo si dáva prehnané ciele s nereálnymi sumami
 • v súčasnosti vieme, že výdavky na nájom, energie, lieky a potraviny predstavujú približne 60 - 70 % nášho príjmu, to znamená, že ak si chceme zachovať pokrytie mesačných výdajov na základné potreby, mali by sme si začať mesačne šetriť, aby sme v dôchodkovom veku mali na účte dostatok financií
 • známa je skutočnosť, že ľudia vo väčšine vyspelých krajín žijú na dlh a preto sa odporúča čím skôr sa zbaviť všetkých záväzkov (vstup do dôchodkového veku by mal byť bez nutnosti splácania akýchkoľvek dlhov)

Aké sú možnosti šetrenia na dôchodok?

 • najbežnejším riešením súčasnosti je vytváranie rezerv na bežnom účte
 • vklady obyvateľstva v bankách predstavujú približne 25 mld. EUR, tieto peniaze sa úročia v priemere okolo 1 - 2 % ročne, úroky ale nedokážu pokryt poplatky a peniaze dlhodobo strácajú na svojej hodnote kvôli inflácii, ktorá predstavuje znehodnotenie peňazí v čase
 • preto sa odporúča šetriť na účtoch, ktoré so svojim úročením dlhodobo presahujú úroveň inflácie a poplatky za vedenie účtu sa blížia k nule: napr. sporiace schémy do fondov, dlhopisové emisie bánk alebo firiem a pod. 

Ktoré produkty nie sú vhodné ako sporenie na dôchodok?

 • kvôli vyžším poplatkom sa neodporúča šetriť cez kapitálotvorné životné poistenie
 • pri kapitálovom životnom poistení spotrebujú poplatky spojené so správou poistenia až dve tretiny garantovaného úroku, pri trende znižovania garantovanej technickej úrokovej miery je dokonca sporenie dlhodobo horšie zhodnotené ako sporenie na bežných účtoch v banke
 • pri investičnom životnom poistení poplatky, ktoré sú spojené so správou poistenia a fondov znižujú odkupnú hodnotu (sumu na vyplatenie po odrátaní poplatkov) na konci poistného obdobia o približne 30 % v porovnaní s priamym nákupom fondov bez účasti poisťovne

Spýtajte sa nás na všetko, čo vás zaujíma.

Foto

Chcem sa poradiť s finvia expertom

Tel.: +421 907 937 820

SKÚSENOSTI NAŠICH KLIENTOV

Dagmara Kovalinková Finvia expert

"Nevybral som si ziadny produkt. Povodna banka ponukla nakoniec najvyhodnejsiu ponuku. Bol som vseobecne velmi spokojny s pristupom a komunikaciou so zastupcom Finvia."

- René Dragúň -
Ján Jászberényi Finvia expert

"Bola som maximálne spokojná."

- Zuzana -
Ingrid Urbanová Finvia expert

"Skvelá finančná a hypotekárna profesionálka,ktorá je vždy ochotná pomôcť a poradiť.Vrelo odporúčam."

- Michal Pavúček -
Iveta Repaská Finvia expert

"Hodnotím veľmi pozitívne...ochota, komunikatívnosť, maximálne nasadenie......v podstate zastrešenie všetkých náležitostí a úkonov k vybaveniu hypotekárneho úveru... ďakujem. Odporúčam."

- Jana Dziaková MUDr -
Anna Kveta Furiková Finvia expert

"Z mojej strany po všetkých smeroch veľká spokojnosť ďakujem Anna Kveta Furikova . "

- Vladimír Uhrina -
Ján Farbiak Finvia expert

"Pan Farbiak poskytol odborne rady, "boziu" trpezlivost a dotiahol celu vec do zdarneho konca."

- Matus Turcik -
Ivan Dobrovolný Finvia expert

"Pán Ing. Dobrovolný mal počas celého obdobia riešenia našej veci veľmi profesionálny a zároveň ľudský prístup. Komunikácia z jeho strany bola vždy jasná a korektná, všetky informácie nám boli podávané promptne, zrozumiteľne a podľa reálneho stavu. Na naše otázky odpovedal ochotne a trpezlivo. Sme veľmi vďační za všetku pomoc a rady, ktorých sa nám z jeho strany dostalo. "

- Godinová Silvia -
Radovan Bezák Finvia expert

"S p.Bezakom sa velmi dobre spolupracovalo a nasa spolupraca bude pokracovat aj v buducnosti"

- Grmanova Terezia -
Soňa Chmelárová Finvia expert

"Pani Chmelarova je velmi sympaticka, charizmaticka odbornicka, ktora mi "sadla" hned na prvom stretnuti. Ziskala si moju doveru a preto vsetko vybavovala za mna, za co som jej nesmierne dodnes vdacna. O nic som sa nemusela starat. Tesim sa na dalsiu spolupracu."

- Ivana T. -
Stanislav Vartovník Finvia expert

"Maximálna spokojnosť. Rýchle a odborné jednanie."

- Marek -
Silvia Kováčová Finvia expert

"Top poradca vybrala to najlepšie ...dakujem som spokojná"

- Miroslalva Kocáková -
Juraj Richtárech Finvia expert

"Vysoká spokojnosť s p. Richtárechom po všetkých smeroch. Mesačná úspora cca 100,00 €. Ďakujem za vynikajúcu spoluprácu. "

- Patrik Martinec -
Radoslav Mihal Finvia expert

"Skvelý prístup a max spokojnosť."

- Vojto Bursík -
Ľubica Fábryová Finvia expert

"Profesionálny prístup, ochota v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu, ústretovosť voči požiadavkám, ochota hľadať všetky možné riešenia..."

- Mária Gajdošová -
Vladimír Kubovič Finvia expert

"Spoľahlivý, rýchlo vybavil všetko úplne super. "

- Melinda Takács -
Juraj Biskup Finvia expert

"Viac než výborné "

- Michal Štěpánek -
Lucia Risková Finvia expert

"Profesionálny, veľmi ochotný prístup poradiť a vybaviť všetky potrebné formality. Odporúčam každému. V prípade potreby budem určite kontaktovať opäť Luciu ☺"

- Monika -
Katarína Pavlovičová Finvia expert

"Úplná spokojnosť. Výsledok nad očakávanie :) Celému tímu prajem veľa spokojných klientov ako som ja :)"

- Beata -
Michal Vyletelka Finvia expert

"Mladý, vzdelaný, šikovný a ambiciozny. "

- Mária Máčayová -
Dana Šiková Finvia expert

"V dnešnej dobe ak máte človeka vo svete financií, ktorému viete zveriť všetko do jeho rúk je vzácnosť ... Danke patrí jedno veľké ďakujem, nebyť jej, veľa vecí by ostalo iba snom. "

- Zuzana Hrabinská -
Ivan Červinka Finvia expert

"Po dlhej dobe som stretla naozaj poradcu a nie predajcu poistenia. Profesionalny pristup, zohladnenie mojich podmienok a zelani, doplnene vysvetlenim vyhod i nevyhod. Velka spokojnost, budem kontaktovat aj nabuduce."

- Jana B. -
Katarína Dubcová Finvia expert

"Velka spokojnost po kazdej stranke. Som rad ze sa nam mohla venovat pani Katka ktora urobila maximum pre nasu spokojnost. Do buducna Vas budem urcite odporucat. Zelam vsetko dobre a este vela spokojnych klientov."

- Igor -
Ján Kormaník Finvia expert

"max. spokojnosť"

- Viktor -
Eva Masaryková Finvia expert

"S p. Masarykovou spolupracujem dlhodobo. Poskytuje mi servis a poradenstvo pri hypotéke, životnom poistení i sporení. Môžem sa na ňu vždy spoľahnúť vo všetkých oblastiach financií. Je to skutočný odborník."

- Naďa Švrčková -
Miloš Blažek Finvia expert

"100% spokojnost ."

- Pavel Szele -
Ladislav Jamrich Finvia expert

"Profesionálny a proaktívny prístup p. Jamricha mi ušetril veľa času a námahy pri orientovaní sa vo finančnom sektore. Požiadavky klienta dokáže optimálne doplniť o svoje rady a skúsenosti. Veľmi rád ho budem kontaktovať i v budúcnosti."

- Ivan Ďurovec -
Darina Aghová Finvia expert

"JE to na 100 PERCENT.OK."

- Marian S -
Marek Durdiak Finvia expert

"Pan Durdiak sa spraval ako odbornik na pravom mieste. Vedel co a ako urobit k spokojnosti zakaznika. Velka spokojnost. Dakujem"

- Lenka Gejdošová -
Hypotéka 99.11 5 28

Napísali o nás a partneri: sme.skTrendpravdanovy casbanky.skdennik Naktualityeprofit24hodopeniazoch.sk  aktualne.skteraz.skweboviny.skhttp://www.remax-slovakia.sk/living.sk topreality.sk