Pošlite si pripomienku
na e-mail,
ak teraz nemáte čas.

Všetko o dôchodkoch

Vypočítajte si výšku Vášho dôchodku a zistite ako si môžete zabezpečiť Váš životný štandard.

Prečo šetriť na dôchodok?

 • pri súčasnom demografickom vývoji a starnutí populácie je málo pravdepodobné, že bude štát prostredníctvom sociálnej poisťovne vyplácať dôchodky v súčasnej výške. Už dnes je sociálna poisťovňa stratová, odvody ktoré do sociálnej poisťovne platia zamestnanci a firmy nestačia na pokrytie vyplácaných dôchodkov. Situácia sa ešte zhorší vzhľadom na starnutie populácie a demografický vývoj, v roku 2005 pracovalo na 1 dôchodcu 5,6 občanov v ekonomicky aktívnom veku, v roku 2050 sa predpokladá, že pomer ekonomicky aktívnych občanov na 1 dôchodcu bude iba 1,8. 
 • lebo väčšina dôchodcov musí vyžiť z priemerného dôchodku vo výške 406 EUR mesačne a sú aj takí, ktorí nepresiahnu 100 EUR
 • v súčasnosti poberá dôchodok nad úrovňou 1 000 EUR mesačne takmer 2 600 dôchodcov.
 • viac ako 2 500 dôchodcov poberá dôchodok vyše 76 EUR mesačne, to neznamená že je konečný, môže pritom poberať výsluhový dôchodok alebo dôchodok zo zahraničia
 • na Slovensku žije približne 300 tis. dôchodcov a väčšina z nich žije z ruky do úst a sú odkázaní na pomoc svojich blízkych
 • najvyžší dôchodok na Slovensku predstavuje 3 004 EUR mesačne a poberá ho jediný človek
 • v susedných Čechách je najnižší dôchodok okolo 120 EUR
 • v Rakúsku je priemerný dôchodok nad úrovňou 1 000 EUR mesačne a vypláca sa 14 krát do roka
zdroj: SP, INESS, TA3

Koľko potrebujeme šetriť na dôchodok?

 • dôchodok by mal predstavovať v ideálnom prípade 100 % nominálnej mzdy
 • I. a II. pilier zabezpečí približne 50 - 60 % nominálnej mzdy pred zohľadnením inflácie
 • ako mať na dôchodku pokryté všetky potreby? tradičná rada znie: začať šetriť zavčasu, ušetriť niekoľko stotisíc eur, aby nám vydržali do našej stovky. V skutočnosti to väčšina ľudí nedosiahne, lebo si dáva prehnané ciele s nereálnymi sumami
 • v súčasnosti vieme, že výdavky na nájom, energie, lieky a potraviny predstavujú približne 60 - 70 % nášho príjmu, to znamená, že ak si chceme zachovať pokrytie mesačných výdajov na základné potreby, mali by sme si začať mesačne šetriť, aby sme v dôchodkovom veku mali na účte dostatok financií
 • známa je skutočnosť, že ľudia vo väčšine vyspelých krajín žijú na dlh a preto sa odporúča čím skôr sa zbaviť všetkých záväzkov (vstup do dôchodkového veku by mal byť bez nutnosti splácania akýchkoľvek dlhov)

Aké sú možnosti šetrenia na dôchodok?

 • najbežnejším riešením súčasnosti je vytváranie rezerv na bežnom účte
 • vklady obyvateľstva v bankách predstavujú približne 25 mld. EUR, tieto peniaze sa úročia v priemere okolo 1 - 2 % ročne, úroky ale nedokážu pokryt poplatky a peniaze dlhodobo strácajú na svojej hodnote kvôli inflácii, ktorá predstavuje znehodnotenie peňazí v čase
 • preto sa odporúča šetriť na účtoch, ktoré so svojim úročením dlhodobo presahujú úroveň inflácie a poplatky za vedenie účtu sa blížia k nule: napr. sporiace schémy do fondov, dlhopisové emisie bánk alebo firiem a pod. 

Ktoré produkty nie sú vhodné ako sporenie na dôchodok?

 • kvôli vyžším poplatkom sa neodporúča šetriť cez kapitálotvorné životné poistenie
 • pri kapitálovom životnom poistení spotrebujú poplatky spojené so správou poistenia až dve tretiny garantovaného úroku, pri trende znižovania garantovanej technickej úrokovej miery je dokonca sporenie dlhodobo horšie zhodnotené ako sporenie na bežných účtoch v banke
 • pri investičnom životnom poistení poplatky, ktoré sú spojené so správou poistenia a fondov znižujú odkupnú hodnotu (sumu na vyplatenie po odrátaní poplatkov) na konci poistného obdobia o približne 30 % v porovnaní s priamym nákupom fondov bez účasti poisťovne

Spýtajte sa nás na všetko, čo vás zaujíma.

Foto

Chcem sa poradiť s finvia expertom

Tel.: +421 907 937 820

SKÚSENOSTI NAŠICH KLIENTOV

Iveta Zúbeková Finvia expert

"Výborná spolupráca, poradenstvo odporúčam na 100%. Vidieť že sa slečna Zúbeková rozumie finančným záležitostiam, čo sa týka hypotekárnych úverov, pôžičiek aj poisteniu. Vie poradiť aj vybaviť všetky záležitosti ohladom úverov. Mne osobne veľmi pomohla kúpiť dom, vybaviť úver aj poistku. Keby som si mala vybrať v budúcnosti finančného poradcu, určite by som neváhala a kontaktovala slečnu Zúbekovú."

- Simona F. -
Anna Kveta Furiková Finvia expert

"Z mojej strany po všetkých smeroch veľká spokojnosť ďakujem Anna Kveta Furikova . "

- Vladimír Uhrina -
Radovan Bezák Finvia expert

"S p.Bezakom sa velmi dobre spolupracovalo a nasa spolupraca bude pokracovat aj v buducnosti"

- Grmanova Terezia -
Ingrid Urbanová Finvia expert

"Skvelá finančná a hypotekárna profesionálka,ktorá je vždy ochotná pomôcť a poradiť.Vrelo odporúčam."

- Michal Pavúček -
Hanka Potoret Finvia expert

"S pani Hankou som bol nadmierou spokojný. Splnila všetky moje požiadavky na 100 % . Najviac sa mi páči jej ľudský prístup . Určite sa v prípade potreby na ňu obrátim aj v budúcnosti. "

- Ján -
Ladislav Jamrich Finvia expert

"Profesionálny a proaktívny prístup p. Jamricha mi ušetril veľa času a námahy pri orientovaní sa vo finančnom sektore. Požiadavky klienta dokáže optimálne doplniť o svoje rady a skúsenosti. Veľmi rád ho budem kontaktovať i v budúcnosti."

- Ivan Ďurovec -
Ida Čaládiová Finvia expert

"s prácou pani Čaládiovej som nadmieru spokojná - promptnosť, spoľahlivosť jej prístupu ku klientovi je vynikajúca niet čo dodať "

- Krumpálová -
Ivan Dobrovolný Finvia expert

"Pán Ing. Dobrovolný mal počas celého obdobia riešenia našej veci veľmi profesionálny a zároveň ľudský prístup. Komunikácia z jeho strany bola vždy jasná a korektná, všetky informácie nám boli podávané promptne, zrozumiteľne a podľa reálneho stavu. Na naše otázky odpovedal ochotne a trpezlivo. Sme veľmi vďační za všetku pomoc a rady, ktorých sa nám z jeho strany dostalo. "

- Godinová Silvia -
Tomáš Riska Finvia expert

"Veľmi sa mi páčil prístup p. Risku a aj jeho pani manželky. Som s nimi spokojná. "

- Veronika Borsíková -
Martina Kružliak Pucherová Finvia expert

"Príjemná, nenásilná, vždy promptná , ochotná riešiť moje požiadavky s inštitúciami."

- Michal Godál -
Katarína Pavlovičová Finvia expert

"Úplná spokojnosť. Výsledok nad očakávanie :) Celému tímu prajem veľa spokojných klientov ako som ja :)"

- Beata -
Radoslav Mihal Finvia expert

"Skvelý prístup a max spokojnosť."

- Vojto Bursík -
Ján Kormaník Finvia expert

"max. spokojnosť"

- Viktor -
Juraj Biskup Finvia expert

"Viac než výborné "

- Michal Štěpánek -
Stanislav Vartovník Finvia expert

"Maximálna spokojnosť. Rýchle a odborné jednanie."

- Marek -
Juraj Richtárech Finvia expert

"Vysoká spokojnosť s p. Richtárechom po všetkých smeroch. Mesačná úspora cca 100,00 €. Ďakujem za vynikajúcu spoluprácu. "

- Patrik Martinec -
Ľubica Fábryová Finvia expert

"Profesionálny prístup, ochota v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu, ústretovosť voči požiadavkám, ochota hľadať všetky možné riešenia..."

- Mária Gajdošová -
Ján Farbiak Finvia expert

"Pan Farbiak poskytol odborne rady, "boziu" trpezlivost a dotiahol celu vec do zdarneho konca."

- Matus Turcik -
Soňa Chmelárová Finvia expert

"Pani Chmelarova je velmi sympaticka, charizmaticka odbornicka, ktora mi "sadla" hned na prvom stretnuti. Ziskala si moju doveru a preto vsetko vybavovala za mna, za co som jej nesmierne dodnes vdacna. O nic som sa nemusela starat. Tesim sa na dalsiu spolupracu."

- Ivana T. -
Zuzana Tvarošková Finvia expert

"Skvelý prístup, veľmi dobrý rozhľad na trhu a veľká flexibilita pri dohadovaní stretnutí. Ďakujeme"

- Tomáš Šrubař -
Silvia Kováčová Finvia expert

"Top poradca vybrala to najlepšie ...dakujem som spokojná"

- Miroslalva Kocáková -
Darina Aghová Finvia expert

"JE to na 100 PERCENT.OK."

- Marian S -
Ján Jászberényi Finvia expert

"Bola som maximálne spokojná."

- Zuzana -
Lucia Kováčiková Finvia expert

"Ochota, profesionálny prístup, spoľahlivosť. "

- MUDr. Peter Krehák -
Lucia Risková Finvia expert

"Profesionálny, veľmi ochotný prístup poradiť a vybaviť všetky potrebné formality. Odporúčam každému. V prípade potreby budem určite kontaktovať opäť Luciu ☺"

- Monika -
Andrea Rojková Finvia expert

"S obchodníčkou Andreou Rojkovou som veľmi spokojná, vysoká odbornosť i spoľahlivosť, výborná komunikácia, produkt nastavený podľa mojich požiadaviek."

- Andrea Mažecová -
Patrik Gróf Finvia expert

"Boli sme veľmi spokojní s profesionálnym prístupom. Dostali sme porovnanie relevantných produktov aj s vysvetlením rozdielov, v rámci našich potrieb. Výsledný produkt nám bol šitý na mieru a zodpovedal všetkým našim požidavkám a aktuálnej situácii, s vysvetlením benefitov aj rizík. Okrem životného poistenia na mieru sme dostali výborný sevis aj v iných oblastiach: - hypotekárny úver: porovnanie aktuálneho trhu a vypracovanie konkrétnych ponúk relevantných bánk podla našej špecifickej situácie. Asistencia v priebehu schvaľovania úveru a poradenstvo v priebehu splácania úveru, čo nám ušetrilo reálne náklady na úver - porovnanie možností poistenia nehnuteľnosti, výber najvýhodnejšej ponuky pre nás - možnosti investovania, s podrobným vysvetlením a porovnaním - audit existujúcich produktov a ich prehodnotenie - u niektorých bolo výhodnejšie ich nahradenie novými Celkovo sme získali prehľad ohľadne ponuky na trhu v produktoch, ktoré sme aktuálne potrebovali. Dostali sme vysvetlenie a možnosť pýtať sa na všetky detaily. Získali sme produkty, ktoré by sme si sami asi len ťažko vybrali, najmä čo sa týka produktov, ktoré nám sú menej známe. Komunikácia bola plynulá a promptná, čo sme ocenili špeciálne v procese schvaľovania hypotekárneho úveru. Oceňujem tiež odbornosť a schopnosť porovnať možnosti v kontexte trhu. S negatívami sme sa nestretli, za čo som vďačná. "

- Veronika H. -
Iveta Repaská Finvia expert

"Hodnotím veľmi pozitívne...ochota, komunikatívnosť, maximálne nasadenie......v podstate zastrešenie všetkých náležitostí a úkonov k vybaveniu hypotekárneho úveru... ďakujem. Odporúčam."

- Jana Dziaková MUDr -
Ivan Červinka Finvia expert

"Po dlhej dobe som stretla naozaj poradcu a nie predajcu poistenia. Profesionalny pristup, zohladnenie mojich podmienok a zelani, doplnene vysvetlenim vyhod i nevyhod. Velka spokojnost, budem kontaktovat aj nabuduce."

- Jana B. -
Eva Masaryková Finvia expert

"S p. Masarykovou spolupracujem dlhodobo. Poskytuje mi servis a poradenstvo pri hypotéke, životnom poistení i sporení. Môžem sa na ňu vždy spoľahnúť vo všetkých oblastiach financií. Je to skutočný odborník."

- Naďa Švrčková -
Marek Durdiak Finvia expert

"Pan Durdiak sa spraval ako odbornik na pravom mieste. Vedel co a ako urobit k spokojnosti zakaznika. Velka spokojnost. Dakujem"

- Lenka Gejdošová -
Hypotéka 98.71 5 31

Napísali o nás a partneri: sme.skTrendpravdanovy casbanky.skdennik Naktualityeprofit24hodopeniazoch.sk  aktualne.skteraz.skweboviny.skhttp://www.remax-slovakia.sk/living.sk topreality.sk