Pošlite si pripomienku
na e-mail,
ak teraz nemáte čas.

Všetko o poistení auta

Malá nepozornosť a škody na vozidle sa môžu vyšplhať na tisíce EUR.
Čo by ste mali vedieť o PZP (Povinnom zmluvnom poistení) a Havarijnom poistení?

Čo je PZP (Povinné zmluvné poistenie)

PZP alebo Povinné Zmluvné Poistenie je poistenie zodpovednosti za prevádzku motorového vozidla v zmysle zákona 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Povinnosť mať uzatvorené PZP má každý držiteľ alebo vlastník motorového vozidla. 

Kedy môžem vypovedať/zrušiť PZP

Zmena poisťovne

Ak plánujete zmeniť poisťovňu, v ktorej máte aktuálne platnú zmluvu o povinnom zmluvnom poistení, môžete ju vypovedať najneskôr 6 týždňov pred výročným dátumom uzavretia zmluvy.
Poisťovňa následne ukončí zmluvu k výročnému dátumu.
Výročný dátum zmluvy je vyznačený na Bielej a Zelenej karte, ktoré ste dostali od Vašej poisťovne, spravidla ako doba platnosti.
Písomnú výpoveď zmluvy musí klient zaslať do poisťovne.
 

Predaj alebo krádež vozidla

V prípade predaja Vášho vozidla inému majiteľovi môže klient vypovedať zmluvu bez ohľadu na výročný dátum uzavretia zmluvy.
K výpovedi zmluvy s poisťovňou je nevyhnutné doložiť fotokópiu technického preukazu, na ktorom je viditeľná zmena majiteľa vo forme odhlásenia vozidla na nového majiteľa.
V prípade krádeže motorového vozidla je potrebné k písomnej výpovedi doložiť oznámenie o krádeži vozidla, ktoré Vám vydá polícia. 
Písomnú výpoveď zmluvy musí klient zaslať do poisťovne.
 

Vyradenie vozidla z evidencie

Výpoveď poistnej zmluvy je možne zaslať bez ohľadu na výročný dátum uzavretia zmluvy.
K výpovedi zmluvy s poisťovňou je nevyhnutné doložiť fotokópiu o vyradení vozidla z evidencie, ktorú vydáva príslušný dopravný inšpektorát.

Kedy sa oplatí zmeniť poisťovňu

Poisťovne každoročne prichádzajú s novými akciami a zľavami, na cene poistenia preto môžete ušetriť desiatky EUR, prepočítajte si cenu PZP online a zistite koľko viete ušetriť na Vašom PZP.
Okrem ceny poistného je dôležité prihliadať aj na doplnkové služby, ktoré poisťovňa poskytuje ako poistenie čelného skla, odťah v prípade poruchy, výmena pneumatiky pri defekte, doplnenie paliva, preplatenie ubytovania v prípade poruchy a mnohé ďalšie.
Konkrétny rozsah asistenčných služieb určuje poisťovňa.

Povinnosť uzatvorenia PZP

PZP musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktorému bolo alebo má byť vydané osvedčenie o evidencii vozidla.
Vozidlo bez platného PZP nemôže byt zapísané do evidencie na dopravnom inšpektoráte.
Majiteľ vozidla, ktorý nemá platné Povinne Zmluvne Poistenie navyše riskuje pokutu až do výšky 3320 EUR.

Cena PZP

Cena PZP je ovplyvnená najmä zdvihovým objemom motorového vozidla. Na cenu však vplýva aj cenotvorba poisťovní, ich aktuálne akcie a bonusy ako aj bezškodový priebeh poistenia.
Porovnajte si aktuálne ceny PZP na trhu.

Prečo mat uzatvorene havarijne poistenie

Havarijné poistenie kryje riziko krádeže, opravy motorového vozidla pri havárii, odcudzenia motorového vozidla, poškodenia prírodným živlom alebo vandalizmom.
Nie každý si uvedomuje, že v prípade vzniku neočakávanej udalosti sa môže výška škody na Vašom vozidle vyšplhať na tisíce až desaťtisíce EUR. 
Pokiaľ majiteľ nemá uzavreté havarijné poistenie a škodu mu nespôsobil iný vodič, opravu prípadnej škody znáša v plnej výške majiteľ poškodeného vozidla. 

Škoda spôsobená iným vodičom

Pokiaľ Vám škodu spôsobil iný účastník cestnej premávky, náklady na opravu sú hradene z PZP vinníka, v praxi to však často vyzerá inak.
Nie každý vie, že pri škode spôsobenej iným účastníkom cestnej premávky, môže nastať situácia, že poisťovňa nepreplatí plnú sumu za nové náhradné diely ale odpočíta si tzv. amortizáciu, ktorá predstavuje zníženie hodnoty vozidla s prihliadnutím na jeho vek a počet najazdených kilometrov.
V praxi sa tak môže stať, že majiteľ poškodeného vozidla musí zaplatiť tisíce EUR za opravu svojho motorového vozidla aj v prípade, že mu škodu spôsobil iný vodič.
Havarijné poistenie chráni Vašu peňaženku aj v prípade, že Vám škodu na motorovom vozidle spôsobil vodič iného motorového vozidla. Preplatenie spoluúčasti si následne môžete uplatniť z PZP vinníka dopravnej nehody.

Kedy sa oplatí zmeniť poisťovňu

Ceny havarijného poistenia v čase kolíšu, poisťovne prichádzajú na trh s akciami a bonusmi, vďaka ktorým vie klient ušetriť značnú časť peňazí. Pri výbere správneho havarijného poistenia však treba dbať aj na rozsah poistného krytia, ktoré sa môže v závislosti od produktu líšiť, rovnako aj na výšku spoluúčasti pri škodovej udalosti.
Porovnajte si havarijne poistenie online a vyberte to, ktoré vám najviac vyhovuje z pohľadu ceny a rozsahu poistného krytia. 
Po výbere poistného produktu Vám pridelíme experta, ktorý Vám pomôže so zabezpečením obhliadky vozidla a ostatnými formalitami.

Cena Havarijného poistenia

Cena havarijného poistenia sa odvíja najmä od obstarávacej ceny nového vozidla, vrátane príplatkovej výbavy. V prípade staršieho vozidla poskytujú niektoré poisťovne zľavy, v danom prípade je však potrebné obozretne prihliadať na rozsah plnenia a riziká, na ktoré sa daný poistný produkt vzťahuje. Cena poistenia by nemala byt jediným rozhodujúcim faktorom, je doležíte prihliadať najmä na rozsah služieb a výšku spoluúčasti.

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj rozsah asistenčných služieb, poisťovne poskytujú rôzne asistenčné služby, ktoré ako zákazník určite oceníte, sú nimi najmä bezplatný odťah vozidla do najbližšieho servisu, poskytnutie náhradného vozidla, preplatenie ubytovania, zľavu zo spoluúčasti a mnohé ďalšie.

Čo je doplnkové GAP poistenie auta

Poistenie slúži na vykrytie rozdielu poistného plnenia, ktoré Vám uhradí poisťovňa v prípade totálnej škody alebo krádeže. Každé vozidlo stráca svoju hodnotu hneď po jeho kúpe, v prípade krádeže alebo totálnej škody je veľmi nepravdepodobné, že Vám poisťovňa poskytne plnenie v plnej výške nadobúdacej ceny nového vozidla. GAP poistenie slúži na pokrytie rozdielu medzi výškou poistného plnenia až do výšky 100% obstarávacej ceny Vášho vozidla.

Spýtajte sa nás na všetko, čo vás zaujíma.

Foto

Chcem sa poradiť s finvia expertom

Tel.: +421 907 937 820

SKÚSENOSTI NAŠICH KLIENTOV

Michaela Lörincová Finvia expert

"Pani Lörincovú na 100% odporučam pre jej profesionalitu a ľudský prístup."

- Kristína -
Lucia Kováčiková Finvia expert

"Ochota, profesionálny prístup, spoľahlivosť. "

- MUDr. Peter Krehák -
Pavol Hrnko Finvia expert

"Dve slová - nadmieru spokojný."

- Lukáš Staňo -
Martina Blahušiaková Finvia expert

"p. Blahusiakova pristupuje k praci a ku klientom velmi zodpovedne a profesionalne. So sluzbami p. Blahusiakovej som bol velmi spokojny. Dakujem"

- Michal -
Michal Veselovský Finvia expert

"Veľká spokojnosť s komplexnosťou služieb. Hypotéka vyriešená rýchlo a bez zbytočných poplatkov. Odbornosť a prístup naozaj na úrovni. Odporúčam.."

- Róbert -
Lukáš Kiss Finvia expert

"Hodnotím slovom výborný, odporúčam a veľmi pekne ďakujem. "

- Ing. Igor Ružič -
Lenka Nosianová Finvia expert

"Nadmieru spokojný"

Ladislav Jamrich Finvia expert

"Profesionálny a proaktívny prístup p. Jamricha mi ušetril veľa času a námahy pri orientovaní sa vo finančnom sektore. Požiadavky klienta dokáže optimálne doplniť o svoje rady a skúsenosti. Veľmi rád ho budem kontaktovať i v budúcnosti."

- Ivan Ďurovec -
Ladislav Bohuniczky Finvia expert

"Maximalna spokojnost,odbornik, ochotny,vzdy promptne odpoveda na otazky osobne,cez telefon,cez mail,ochotny prist za klientom, vzdy najde spravny produkt v zmysle poziadaviek,a to vzdy v dohodnutom termine,nemeska,nezabuda :-)"

- Lenka Istvanova -
Jana Provazníková Finvia expert

"Príjemné vystupovanie, spoľahlivá, odborná stránka rôznych produktov mi bola zrozumiteľne vysvetlená, s produktom som spokojný. Ako o zákazníka bolo o mňa dobre postarané a doporučujem."

- T. Š. -
Barbora Gemerová Finvia expert

"Chcem sa veĺmi pekne poďakovať Barborke za trpezlivosť, odbornosť a pomoc pri riešení refinancu a môjho finančného "chaosu". A teším sa na ďalšiu spoluprácu :-)"

- Peter Domorák -
Marek Durdiak Finvia expert

"Pan Durdiak sa spraval ako odbornik na pravom mieste. Vedel co a ako urobit k spokojnosti zakaznika. Velka spokojnost. Dakujem"

- Lenka Gejdošová -
Michal Šturcel Finvia expert

"Ustretový, promtný, profesionálny"

- Vladimir Durovič -
Stanislav Vartovník Finvia expert

"Maximálna spokojnosť. Rýchle a odborné jednanie."

- Marek -
Ladislav Mathis Finvia expert

"Pán Ladislav Mathis bol pre mňa akoby darom z neba. V situácii, v ktorej som nutne potrebovala riešiť bytovú otázku bol neskutočne ústretový, mimoriadne odborne zdatný v danej problematike, pomohol mi vybaviť úver a zároveň hypotéku na kúpu rodinného domu cez dražbu. Bez jeho pomoci, ústretovosti a spoľahlivosti by som danú nehnuteľnosť nezískala. Splnil mne a mojej rodine náš veľký sen. Budeme mu navždy vďační a ani slovami mu nevieme vyjadriť našu vďaku. Ďakujeme veľmi pekne. "

- Ing. Janka Marcinová -
Silvia Kováčová Finvia expert

"Top poradca vybrala to najlepšie ...dakujem som spokojná"

- Miroslalva Kocáková -
Roman Repáň Finvia expert

"Som absolútne spokojný"

- Milan Miklo -
Tomáš Riska Finvia expert

"Veľmi sa mi páčil prístup p. Risku a aj jeho pani manželky. Som s nimi spokojná. "

- Veronika Borsíková -
Zdenka Vrábelová Finvia expert

"Ing. Vrabelova je profesional a odbornik na slovovzaty. Vyborna komunikacia. Vrelo odporucam :o))"

- Miriam -
Juraj Biskup Finvia expert

"Viac než výborné "

- Michal Štěpánek -
Ivan Janovský Finvia expert

"Zodpovedny pristup k zakaznikovi, ustretovost, spolahlivost, maximalna spokojnost z mojej strany. Doporucujem na konzultacie a poradenstvo."

- František -
Matej Salay Finvia expert

"Celkovo som s produktom a vybavením spokojná, pán Salay sa očividne vyzná. Vedel presne čo robí. Keďže som sa prvýkrát stretla s týmito službami a prvýkrát kupovala nehnuteľnosť, očakávala som aj rady a typy. Tu som by som našla možno pár výhrad, ale celkovo všetko dopadlo výborne a som maximálne spokojná. "

- Adriana Richterová -
Lucia Risková Finvia expert

"Profesionálny, veľmi ochotný prístup poradiť a vybaviť všetky potrebné formality. Odporúčam každému. V prípade potreby budem určite kontaktovať opäť Luciu ☺"

- Monika -
Iveta Repaská Finvia expert

"Hodnotím veľmi pozitívne...ochota, komunikatívnosť, maximálne nasadenie......v podstate zastrešenie všetkých náležitostí a úkonov k vybaveniu hypotekárneho úveru... ďakujem. Odporúčam."

- Jana Dziaková MUDr -
Svetlana Kovárová Finvia expert

"Skvely a ustretovy pristup"

- Martin Borbély -
Gabriela Kahler Finvia expert

" každému ju doporučujem. Ona vie všetko čo ako funguje a jakto má byť . Rýchlo všetko vybaví :)"

- Denis Paulovič -
Veronika Binková Finvia expert

"Pri vybavovaní relatívne komplikovanej hypotéky som si myslel, že to bude len márny pokus, ale pani Binková ma prekvapila. Ukázala, že nie je len nosičom hypoték a požiadaviek klientov, ale odborník, ktorý vie vybaviť všetko potrebné. Vyvrátila tak moju zlú skúsenosť s inými finančnými poradcami. Vrelo odporúčam."

- Lukáš Masár -
Dominika Senteši Finvia expert

" „Pani Dominika Senteši mi pomohla s vybavením najvhodnejšieho investovania a životného poistenia pre celú moju rodinu a taktiež s úverom za čo jej veľmi pekne ďakujem. Pani Dominika má pozitívny a zodpovedný prístup k práci a je vždy ochotná pomôcť. Týmto ju odporúčam a ešte raz ďakujem.“ Zuzana Čentešová, Senica "

- Zuzana Čentešová -
Patrik Gróf Finvia expert

"Boli sme veľmi spokojní s profesionálnym prístupom. Dostali sme porovnanie relevantných produktov aj s vysvetlením rozdielov, v rámci našich potrieb. Výsledný produkt nám bol šitý na mieru a zodpovedal všetkým našim požidavkám a aktuálnej situácii, s vysvetlením benefitov aj rizík. Okrem životného poistenia na mieru sme dostali výborný sevis aj v iných oblastiach: - hypotekárny úver: porovnanie aktuálneho trhu a vypracovanie konkrétnych ponúk relevantných bánk podla našej špecifickej situácie. Asistencia v priebehu schvaľovania úveru a poradenstvo v priebehu splácania úveru, čo nám ušetrilo reálne náklady na úver - porovnanie možností poistenia nehnuteľnosti, výber najvýhodnejšej ponuky pre nás - možnosti investovania, s podrobným vysvetlením a porovnaním - audit existujúcich produktov a ich prehodnotenie - u niektorých bolo výhodnejšie ich nahradenie novými Celkovo sme získali prehľad ohľadne ponuky na trhu v produktoch, ktoré sme aktuálne potrebovali. Dostali sme vysvetlenie a možnosť pýtať sa na všetky detaily. Získali sme produkty, ktoré by sme si sami asi len ťažko vybrali, najmä čo sa týka produktov, ktoré nám sú menej známe. Komunikácia bola plynulá a promptná, čo sme ocenili špeciálne v procese schvaľovania hypotekárneho úveru. Oceňujem tiež odbornosť a schopnosť porovnať možnosti v kontexte trhu. S negatívami sme sa nestretli, za čo som vďačná. "

- Veronika H. -
Martina Kružliak Pucherová Finvia expert

"Príjemná, nenásilná, vždy promptná , ochotná riešiť moje požiadavky s inštitúciami."

- Michal Godál -
Robert Ondrovič Finvia expert

"Veľmi pozitívne hodnotím stretnutie; kladne hodnotím ponúknutý produkt. Vynikajúca komunikácia. A celkovo velka spokojnosť. Hodnotim na výbornú 100%."

- Ivan Simonovic -
Ivana Capáková Finvia expert

"pani Capáková, je veľmi príjemná, spoľahlivá, po odbornej stránke prevláda u nej maximálna odbornosť. Ako s finančnou maklérkou som bola nadmieru spokojná a doporučila by som ju aj mojim priateľom."

- Veronika -
Anna Kveta Furiková Finvia expert

"Z mojej strany po všetkých smeroch veľká spokojnosť ďakujem Anna Kveta Furikova . "

- Vladimír Uhrina -
Juraj Richtárech Finvia expert

"Vysoká spokojnosť s p. Richtárechom po všetkých smeroch. Mesačná úspora cca 100,00 €. Ďakujem za vynikajúcu spoluprácu. "

- Patrik Martinec -
Juraj Somol Finvia expert

"Profesional, bez vyhrad"

- Martin Makiš -
Michal Hanečka Finvia expert

"som velmi spokojný"

Ivan Červinka Finvia expert

"Po dlhej dobe som stretla naozaj poradcu a nie predajcu poistenia. Profesionalny pristup, zohladnenie mojich podmienok a zelani, doplnene vysvetlenim vyhod i nevyhod. Velka spokojnost, budem kontaktovat aj nabuduce."

- Jana B. -
Ondrej Brdiar Finvia expert

" Veľmi spokojný, ďakujem za spoluprácu. 100 %"

Lucia Kabzanová Finvia expert

"Určite odporúčam každému ....100% spokojnosť :-)"

- Ľuba -
Jakub Balúch Finvia expert

"Super :-) odbornik v tom co robi :-)"

- Peter -
Ingrid Urbanová Finvia expert

"Skvelá finančná a hypotekárna profesionálka,ktorá je vždy ochotná pomôcť a poradiť.Vrelo odporúčam."

- Michal Pavúček -
Ján Farbiak Finvia expert

"Pan Farbiak poskytol odborne rady, "boziu" trpezlivost a dotiahol celu vec do zdarneho konca."

- Matus Turcik -
Marek Murko Finvia expert

"Bol som uplne spokojny.Pan Murko vedel vsetko vyriesit okamzite a rychlo.Maximalna spokojnost.Takto keby pracovali vsetci tak kazdy byva vo svojom. Dakujem."

- Hrozek Viliam -
Mária Chamula Finvia expert

"Nadmieru spokojny"

- Tomáš Škamla -
Ján Kormaník Finvia expert

"max. spokojnosť"

- Viktor -
Hypotéka 98.93 5 45

Napísali o nás a partneri: sme.skTrendpravdanovy casbanky.skdennik Naktualityeprofit24hodopeniazoch.sk  aktualne.skteraz.skweboviny.skhttp://www.remax-slovakia.sk/living.sk topreality.sk