Pošlite si pripomienku
na e-mail,
ak teraz nemáte čas.

Všetko o poistení auta

Malá nepozornosť a škody na vozidle sa môžu vyšplhať na tisíce EUR.
Čo by ste mali vedieť o PZP (Povinnom zmluvnom poistení) a Havarijnom poistení?

Čo je PZP (Povinné zmluvné poistenie)

PZP alebo Povinné Zmluvné Poistenie je poistenie zodpovednosti za prevádzku motorového vozidla v zmysle zákona 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Povinnosť mať uzatvorené PZP má každý držiteľ alebo vlastník motorového vozidla. 

Kedy môžem vypovedať/zrušiť PZP

Zmena poisťovne

Ak plánujete zmeniť poisťovňu, v ktorej máte aktuálne platnú zmluvu o povinnom zmluvnom poistení, môžete ju vypovedať najneskôr 6 týždňov pred výročným dátumom uzavretia zmluvy.
Poisťovňa následne ukončí zmluvu k výročnému dátumu.
Výročný dátum zmluvy je vyznačený na Bielej a Zelenej karte, ktoré ste dostali od Vašej poisťovne, spravidla ako doba platnosti.
Písomnú výpoveď zmluvy musí klient zaslať do poisťovne.
 

Predaj alebo krádež vozidla

V prípade predaja Vášho vozidla inému majiteľovi môže klient vypovedať zmluvu bez ohľadu na výročný dátum uzavretia zmluvy.
K výpovedi zmluvy s poisťovňou je nevyhnutné doložiť fotokópiu technického preukazu, na ktorom je viditeľná zmena majiteľa vo forme odhlásenia vozidla na nového majiteľa.
V prípade krádeže motorového vozidla je potrebné k písomnej výpovedi doložiť oznámenie o krádeži vozidla, ktoré Vám vydá polícia. 
Písomnú výpoveď zmluvy musí klient zaslať do poisťovne.
 

Vyradenie vozidla z evidencie

Výpoveď poistnej zmluvy je možne zaslať bez ohľadu na výročný dátum uzavretia zmluvy.
K výpovedi zmluvy s poisťovňou je nevyhnutné doložiť fotokópiu o vyradení vozidla z evidencie, ktorú vydáva príslušný dopravný inšpektorát.

Kedy sa oplatí zmeniť poisťovňu

Poisťovne každoročne prichádzajú s novými akciami a zľavami, na cene poistenia preto môžete ušetriť desiatky EUR, prepočítajte si cenu PZP online a zistite koľko viete ušetriť na Vašom PZP.
Okrem ceny poistného je dôležité prihliadať aj na doplnkové služby, ktoré poisťovňa poskytuje ako poistenie čelného skla, odťah v prípade poruchy, výmena pneumatiky pri defekte, doplnenie paliva, preplatenie ubytovania v prípade poruchy a mnohé ďalšie.
Konkrétny rozsah asistenčných služieb určuje poisťovňa.

Povinnosť uzatvorenia PZP

PZP musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktorému bolo alebo má byť vydané osvedčenie o evidencii vozidla.
Vozidlo bez platného PZP nemôže byt zapísané do evidencie na dopravnom inšpektoráte.
Majiteľ vozidla, ktorý nemá platné Povinne Zmluvne Poistenie navyše riskuje pokutu až do výšky 3320 EUR.

Cena PZP

Cena PZP je ovplyvnená najmä zdvihovým objemom motorového vozidla. Na cenu však vplýva aj cenotvorba poisťovní, ich aktuálne akcie a bonusy ako aj bezškodový priebeh poistenia.
Porovnajte si aktuálne ceny PZP na trhu.

Prečo mat uzatvorene havarijne poistenie

Havarijné poistenie kryje riziko krádeže, opravy motorového vozidla pri havárii, odcudzenia motorového vozidla, poškodenia prírodným živlom alebo vandalizmom.
Nie každý si uvedomuje, že v prípade vzniku neočakávanej udalosti sa môže výška škody na Vašom vozidle vyšplhať na tisíce až desaťtisíce EUR. 
Pokiaľ majiteľ nemá uzavreté havarijné poistenie a škodu mu nespôsobil iný vodič, opravu prípadnej škody znáša v plnej výške majiteľ poškodeného vozidla. 

Škoda spôsobená iným vodičom

Pokiaľ Vám škodu spôsobil iný účastník cestnej premávky, náklady na opravu sú hradene z PZP vinníka, v praxi to však často vyzerá inak.
Nie každý vie, že pri škode spôsobenej iným účastníkom cestnej premávky, môže nastať situácia, že poisťovňa nepreplatí plnú sumu za nové náhradné diely ale odpočíta si tzv. amortizáciu, ktorá predstavuje zníženie hodnoty vozidla s prihliadnutím na jeho vek a počet najazdených kilometrov.
V praxi sa tak môže stať, že majiteľ poškodeného vozidla musí zaplatiť tisíce EUR za opravu svojho motorového vozidla aj v prípade, že mu škodu spôsobil iný vodič.
Havarijné poistenie chráni Vašu peňaženku aj v prípade, že Vám škodu na motorovom vozidle spôsobil vodič iného motorového vozidla. Preplatenie spoluúčasti si následne môžete uplatniť z PZP vinníka dopravnej nehody.

Kedy sa oplatí zmeniť poisťovňu

Ceny havarijného poistenia v čase kolíšu, poisťovne prichádzajú na trh s akciami a bonusmi, vďaka ktorým vie klient ušetriť značnú časť peňazí. Pri výbere správneho havarijného poistenia však treba dbať aj na rozsah poistného krytia, ktoré sa môže v závislosti od produktu líšiť, rovnako aj na výšku spoluúčasti pri škodovej udalosti.
Porovnajte si havarijne poistenie online a vyberte to, ktoré vám najviac vyhovuje z pohľadu ceny a rozsahu poistného krytia. 
Po výbere poistného produktu Vám pridelíme experta, ktorý Vám pomôže so zabezpečením obhliadky vozidla a ostatnými formalitami.

Cena Havarijného poistenia

Cena havarijného poistenia sa odvíja najmä od obstarávacej ceny nového vozidla, vrátane príplatkovej výbavy. V prípade staršieho vozidla poskytujú niektoré poisťovne zľavy, v danom prípade je však potrebné obozretne prihliadať na rozsah plnenia a riziká, na ktoré sa daný poistný produkt vzťahuje. Cena poistenia by nemala byt jediným rozhodujúcim faktorom, je doležíte prihliadať najmä na rozsah služieb a výšku spoluúčasti.

Dôležitým faktorom pri rozhodovaní je aj rozsah asistenčných služieb, poisťovne poskytujú rôzne asistenčné služby, ktoré ako zákazník určite oceníte, sú nimi najmä bezplatný odťah vozidla do najbližšieho servisu, poskytnutie náhradného vozidla, preplatenie ubytovania, zľavu zo spoluúčasti a mnohé ďalšie.

Čo je doplnkové GAP poistenie auta

Poistenie slúži na vykrytie rozdielu poistného plnenia, ktoré Vám uhradí poisťovňa v prípade totálnej škody alebo krádeže. Každé vozidlo stráca svoju hodnotu hneď po jeho kúpe, v prípade krádeže alebo totálnej škody je veľmi nepravdepodobné, že Vám poisťovňa poskytne plnenie v plnej výške nadobúdacej ceny nového vozidla. GAP poistenie slúži na pokrytie rozdielu medzi výškou poistného plnenia až do výšky 100% obstarávacej ceny Vášho vozidla.

Spýtajte sa nás na všetko, čo vás zaujíma.

Foto

Chcem sa poradiť s finvia expertom

Tel.: +421 907 937 820

SKÚSENOSTI NAŠICH KLIENTOV

Dagmara Kovalinková Finvia expert

"Nevybral som si ziadny produkt. Povodna banka ponukla nakoniec najvyhodnejsiu ponuku. Bol som vseobecne velmi spokojny s pristupom a komunikaciou so zastupcom Finvia."

- René Dragúň -
Ján Farbiak Finvia expert

"Pan Farbiak poskytol odborne rady, "boziu" trpezlivost a dotiahol celu vec do zdarneho konca."

- Matus Turcik -
Ľubica Fábryová Finvia expert

"Profesionálny prístup, ochota v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu, ústretovosť voči požiadavkám, ochota hľadať všetky možné riešenia..."

- Mária Gajdošová -
Radovan Bezák Finvia expert

"S p.Bezakom sa velmi dobre spolupracovalo a nasa spolupraca bude pokracovat aj v buducnosti"

- Grmanova Terezia -
Juraj Richtárech Finvia expert

"Vysoká spokojnosť s p. Richtárechom po všetkých smeroch. Mesačná úspora cca 100,00 €. Ďakujem za vynikajúcu spoluprácu. "

- Patrik Martinec -
Silvia Kováčová Finvia expert

"Top poradca vybrala to najlepšie ...dakujem som spokojná"

- Miroslalva Kocáková -
Stanislav Vartovník Finvia expert

"Maximálna spokojnosť. Rýchle a odborné jednanie."

- Marek -
Katarína Dubcová Finvia expert

"Velka spokojnost po kazdej stranke. Som rad ze sa nam mohla venovat pani Katka ktora urobila maximum pre nasu spokojnost. Do buducna Vas budem urcite odporucat. Zelam vsetko dobre a este vela spokojnych klientov."

- Igor -
Katarína Pavlovičová Finvia expert

"Úplná spokojnosť. Výsledok nad očakávanie :) Celému tímu prajem veľa spokojných klientov ako som ja :)"

- Beata -
Ján Jászberényi Finvia expert

"Bola som maximálne spokojná."

- Zuzana -
Darina Aghová Finvia expert

"JE to na 100 PERCENT.OK."

- Marian S -
Ján Kormaník Finvia expert

"max. spokojnosť"

- Viktor -
Eva Masaryková Finvia expert

"S p. Masarykovou spolupracujem dlhodobo. Poskytuje mi servis a poradenstvo pri hypotéke, životnom poistení i sporení. Môžem sa na ňu vždy spoľahnúť vo všetkých oblastiach financií. Je to skutočný odborník."

- Naďa Švrčková -
Michal Vyletelka Finvia expert

"Mladý, vzdelaný, šikovný a ambiciozny. "

- Mária Máčayová -
Ivan Červinka Finvia expert

"Po dlhej dobe som stretla naozaj poradcu a nie predajcu poistenia. Profesionalny pristup, zohladnenie mojich podmienok a zelani, doplnene vysvetlenim vyhod i nevyhod. Velka spokojnost, budem kontaktovat aj nabuduce."

- Jana B. -
Iveta Repaská Finvia expert

"Hodnotím veľmi pozitívne...ochota, komunikatívnosť, maximálne nasadenie......v podstate zastrešenie všetkých náležitostí a úkonov k vybaveniu hypotekárneho úveru... ďakujem. Odporúčam."

- Jana Dziaková MUDr -
Anna Kveta Furiková Finvia expert

"Z mojej strany po všetkých smeroch veľká spokojnosť ďakujem Anna Kveta Furikova . "

- Vladimír Uhrina -
Soňa Chmelárová Finvia expert

"Pani Chmelarova je velmi sympaticka, charizmaticka odbornicka, ktora mi "sadla" hned na prvom stretnuti. Ziskala si moju doveru a preto vsetko vybavovala za mna, za co som jej nesmierne dodnes vdacna. O nic som sa nemusela starat. Tesim sa na dalsiu spolupracu."

- Ivana T. -
Vladimír Kubovič Finvia expert

"Spoľahlivý, rýchlo vybavil všetko úplne super. "

- Melinda Takács -
Marek Durdiak Finvia expert

"Pan Durdiak sa spraval ako odbornik na pravom mieste. Vedel co a ako urobit k spokojnosti zakaznika. Velka spokojnost. Dakujem"

- Lenka Gejdošová -
Ivan Dobrovolný Finvia expert

"Pán Ing. Dobrovolný mal počas celého obdobia riešenia našej veci veľmi profesionálny a zároveň ľudský prístup. Komunikácia z jeho strany bola vždy jasná a korektná, všetky informácie nám boli podávané promptne, zrozumiteľne a podľa reálneho stavu. Na naše otázky odpovedal ochotne a trpezlivo. Sme veľmi vďační za všetku pomoc a rady, ktorých sa nám z jeho strany dostalo. "

- Godinová Silvia -
Radoslav Mihal Finvia expert

"Skvelý prístup a max spokojnosť."

- Vojto Bursík -
Miloš Blažek Finvia expert

"100% spokojnost ."

- Pavel Szele -
Lucia Risková Finvia expert

"Profesionálny, veľmi ochotný prístup poradiť a vybaviť všetky potrebné formality. Odporúčam každému. V prípade potreby budem určite kontaktovať opäť Luciu ☺"

- Monika -
Juraj Biskup Finvia expert

"Viac než výborné "

- Michal Štěpánek -
Dana Šiková Finvia expert

"V dnešnej dobe ak máte človeka vo svete financií, ktorému viete zveriť všetko do jeho rúk je vzácnosť ... Danke patrí jedno veľké ďakujem, nebyť jej, veľa vecí by ostalo iba snom. "

- Zuzana Hrabinská -
Ladislav Jamrich Finvia expert

"Profesionálny a proaktívny prístup p. Jamricha mi ušetril veľa času a námahy pri orientovaní sa vo finančnom sektore. Požiadavky klienta dokáže optimálne doplniť o svoje rady a skúsenosti. Veľmi rád ho budem kontaktovať i v budúcnosti."

- Ivan Ďurovec -
Ingrid Urbanová Finvia expert

"Skvelá finančná a hypotekárna profesionálka,ktorá je vždy ochotná pomôcť a poradiť.Vrelo odporúčam."

- Michal Pavúček -
Hypotéka 99.11 5 28

Napísali o nás a partneri: sme.skTrendpravdanovy casbanky.skdennik Naktualityeprofit24hodopeniazoch.sk  aktualne.skteraz.skweboviny.skhttp://www.remax-slovakia.sk/living.sk topreality.sk