Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Povinné zmluvné poistenie opäť čakajú zmeny. Zelená karta už nebude musieť byť zelená.

Povinné zmluvné poistenie opäť čakajú zmeny. Zelená karta už nebude musieť byť zelená.

Povinné zmluvné poistenie opäť čakajú zmeny. Zelená karta už nebude musieť byť zelená. 1920 620 Finvia

Vedeli ste, že od 1. 10. 2019 vám na preukázanie uzatvoreného PZP stačí už len zelená karta? Veru tak, biela karta je už viac než polrok minulosťou. Ak ste túto zmenu nezachytili, nemusíte sa trápiť. Od júla nebudete potrebovať ani zelenú. Vlastne, aspoň nie v podobe, v akej ju poznáme dnes.

Zelenú kartu si budete môcť vytlačiť doma

Na základe rozhodnutia Rady kancelárii poisťovateľov môžu poisťovne už do júla tohto roka posielať klientom zelené karty klasicky poštou alebo elektronicky v pdf súbore. V praxi to znamená, že potvrdenie o PZP si budete môcť vytlačiť aj doma na monochromatickej tlačiarni. Zelená karta tak bude môcť byť čierno-biela.

Táto zmena v PZP pre poisťovne znamená zníženie nákladov na farebnú tlač či na poštovné a potešiť by sa mohlo aj životné prostredie, ktoré bude vďaka tomuto opatreniu o trošku menej zaťažované.

Preukázať sa (zatiaľ) budete musieť vytlačenou „zelenou“ kartou

Ak si myslíte, že by toto opatrenie mohlo zájsť až tak ďaleko, že vám bude ako dôkaz, že mátena povinné zmluvné poistenie postačovať stiahnutý súbor vo vašom mobile, ste na omyle. Policajti budú pri kontrole aj naďalej vyžadovať vytlačené potvrdenie. Ak nevidíte rozdiel v tom, či máte kartičku v pdf súbore v mobile alebo vytlačenú tú istú na papieri, rozumieme vám, skutočne sa to javí ako nelogické.

Ktovie, možno sa kompetentní obávajú, že až taký šok zo zlepšenia by naše životné prostredie neprežilo… Ostáva teda veriť, že o pár mesiacov príde ďalšia úprava a tlačené zelené či čierno-biele karty budú tiež minulosťou.

Zmena v PZP sa nemusí týkať iba farby kartičky

Predpokladáme, že aj vám je takmer jedno, či bude mať karta zelenú alebo čierno-bielu farbu. Čo pre vás ale môže mať skutočne význam, je mať možnosť si vybrať najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie. Na porovnanie PZP existujú kalkulačky, vďaka ktorým za okamih zistíte, či vaša aktuálna poistka je výhodná alebo či by mohla byť výhodnejšia.

Tip na záver

Vyskúšajte bezplatnú aplikáciu Moja Finvia, vďaka ktorej máte okrem iného prehľad o nadchádzajúcich platbách, máte všetky zmluvy bezpečne uložené a k vždy k dispozícii online.  

Ak by ste sa chceli poradiť, dajte nám o sebe vedieť cez kontaktný formulár.

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.