Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

PREDČASNÉ SPLATENIE HYPOTÉKY UŠETRÍ DESAŤTISÍCE EUR. AKO NA TO?

PREDČASNÉ SPLATENIE HYPOTÉKY UŠETRÍ DESAŤTISÍCE EUR. AKO NA TO?

PREDČASNÉ SPLATENIE HYPOTÉKY UŠETRÍ DESAŤTISÍCE EUR. AKO NA TO? 1920 620 Finvia

Odborníci ani NBS neočakávajú, že by vplyvom nárastu úrokov hypotekárnych úverov vzrástol výrazne počet nesplácaných úverov. Faktom však je, že desiatkam tisícov klientov  vyššie splátky viac či menej spôsobia zemetrasenie v ich rodinných financiách. Zároveň, čím vyšší úrok, tým väčšia preplatenosť. Ako ušetriť a preplatiť čo najmenej? Odpoveďou je predčasné splatenie hypotéky.

Na prvý pohľad je predčasné splatenie hypotéky pre veľkú väčšinu Slovákov nepredstaviteľné. V dnešnom článku vám prezradíme, o koľko preplatíte viac pri aktuálnych úrokových sadzbách v porovnaní so situáciou spred necelých dvoch rokov a poradíme, čo robiť, aby ste dokázali hypotéku predčasne splatiť aj vy.


Zvýšené úroky = zvýšené splátky = výrazné preplatenie

Nestihli ste si refixovať úrok na vašej hypotéke začiatkom minulého roka, keď boli ešte sadzby relatívne nízke? Alebo ste sa spoliehali na to, že kým vám skončí aktuálne fixačné obdobie, úroky nebudú také vysoké, ako sa predpokladalo? V oboch prípadoch vás teda refixácia ešte len čaká. A zároveň, s veľkou pravdepodobnosťou máte na vašej hypotéke úrok výrazne nižší, ako môžete získať v súčasnosti.  

Ak vám končí refixácia tento alebo budúci rok, s určitosťou sa pripravte na vyššiu splátku. Tá bude závisieť v prvom rade od rozdielu medzi vašou aktuálnou úrokovou sadzbou a novou, v druhom rade od doby splatnosti. Ak sa rozhodnete predĺžiť si dobu splácania, splátka vám vzrastie o menej eur ako v prípade, že si dobu splatnosti zachováte tak, ako máte na aktuálnej hypotéke. Dlhšia doba splácania však znamená zároveň aj väčšie preplatenie, čo by nemalo byť cieľom v prípade, že si vyššiu splátku môžete dovoliť.

Zvýšená úroková sadzba sa okrem vyššej splátky automaticky prejaví aj vo (výrazne) väčšom preplatení. To znamená, že banke za to, že vám požičala, zaplatíte viac. Inými slovami, banka na vás zarobí viac. Rovnaké sa vás týka aj v prípade, že kúpu nehnuteľnosti ešte len plánujete a o hypotéku na ňu budete žiadať prvýkrát. Preplatíte oveľa viac ako keby ste si brali úver pre dvomi rokmi a zafixovali ho napríklad na 10 rokov.  Zaujíma vás o koľko? Malo by. Tie čísla vás totiž možno prekvapia. 


Užitočné príklady, ktoré dostanú do obrazu

Uvedieme dva príklady, pri oboch budeme počítať s tým, že doba splatnosti bude 30 rokov. Porovnávať budeme hypotéku s výškou úrokovej sadzby 1 % (priemer na konci roka 2021) a 4 % (aktuálny priemer):

Príklad č.1: Výška hypotéky 100 000 eur

Splátka pri sadzbe 1 % = 322 eur; klient preplatí za celú dobu splácania  15 790 eur

Splátka pri 4 % = 477 eur; klient preplatí za celú dobu splácania 71 869 eur 

Príklad č.2: Výška hypotéky 150 000 eur

Splátka pri sadzbe 1 % = 482 eur; klient preplatí za celú dobu splácania     23 685 eur

Splátka pri 4 % = 716 eur; klient preplatí za celú dobu splácania 107 804 eur 

Uvedomili ste si, že za 30 rokov zaplatíte na úrokoch pri sadzbe 4 % až tak veľa? 


Predčasné splatenie hypotéky nie je utópia

Predčasné splatenie hypotéky malo význam aj kým boli sadzby na úrovni 1 %. Zbaviť sa totiž tak veľkého záväzku skôr ako 30 či 25 rokov je vždy výhodou. Záujem o to bol však nižší, nakoľko to preplatenie klientov až tak veľmi „nebolelo.“ Pri súčasných sadzbách je však extrémne dôležité hľadať spôsoby, ako sa hypotéky zbaviť predčasne. Samozrejme, dá sa spoliehať na to, že vyhráme v lotérii alebo niečo zdedíme. Istejšie však je, spoľahnúť sa sám  na seba. A začať si sporiť. Efektívne sporenie formou investovania do ETF fondov je najvýhodnejším spôsobom zhodnotenia svojich úspor. Z dlhodobého hľadiska vysoké zhodnotenie vám dokáže zabezpečiť skoršie vyplatenie vašich záväzkov. 

Ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formulára a my vám prezradíme, ako ušetriť desaťtisíce eur a skrátiť dobu splácania až o tretinu.