Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

PROBLÉMY SO SPLÁCANÍM HYPOTÉKY? PORADÍME VÁM, ČO ROBIŤ

PROBLÉMY SO SPLÁCANÍM HYPOTÉKY? PORADÍME VÁM, ČO ROBIŤ

PROBLÉMY SO SPLÁCANÍM HYPOTÉKY? PORADÍME VÁM, ČO ROBIŤ 1920 620 Finvia

Končí vám doba fixácie na hypotéke? Pripravujete sa na to, že budete musieť kvôli výrazne vyššej úrokovej sadzbe platiť podstatne vyššiu splátku? Alebo ste si refixáciou prešli nedávno a v kombinácii s vysokou mierou inflácie máte problémy so splácaním hypotéky či ďalších vašich záväzkov už teraz?

V dnešnom článku vám poradíme, čo robiť v prípade, že máte problémy so splácaním hypotéky a ako sa ochrániť pred stratou strechy nad hlavou.

Pred bankou sa neschováte

Tým najdôležitejším pravidlom je, nesnažiť sa pred bankou „skryť.“ Práve naopak, čím otvorenejší budete, tým väčšia nádej je, že dokážete s bankou nájsť riešenie, ktoré bude najmenej bolestivé.

Problémy so splácaním hypotéky môže dočasne vyriešiť odklad splátok

Za určitých podmienok vám banka môže umožniť odklad splátok. Je to dočasné riešenie, ktoré vám môže pomôcť napríklad v prípade, že budete na určitý čas bez príjmu alebo len s obmedzeným príjmom. Napríklad v prípade choroby či úrazu, prípadne, ak prídete o zamestnanie. Alebo o nejaké zákazky, ak sa živíte podnikaním. Úroky však platiť budete musieť aj naďalej a zároveň počítajte s tým, že aj odklad splátok je dôvodom pre negatívny zápis so úverového registra.

Optimalizácia výdavkov odhalí rezervy

Naopak, výrazne si dokážete pomôcť a bez zápisu do úverového registra v prípade, že sa vám podarí nájsť rezervy vo svojich výdavkoch. Ich optimalizácia môže znamenať, že si možno (dočasne) budete musieť trochu utiahnuť opasok. Ak to však bude znamenať, že tým dostanete vaše financie pod kontrolu, že sa vám podarí zabezpečiť si bezproblémové splácanie hypotéky, prípadne že si doslova zachránite strechu nad hlavou, určite sa to oplatí.

Spravidla je možné nájsť rezervy práve v položkách, ktoré nie sú pre život nevyhnutné. Analýzou svojich výdavkov možno zistíte, že míňate aj na to, čo v skutočnosti nepotrebujete a tak nájdete rezervy, ktoré vám v konečnom dôsledku ani neznížia váš životný štandard.

Konsolidácia úverov dokáže výrazne znížiť splátky

Ďalšou možnosťou je predĺžiť si dobu splácania úveru. Prípadne, ešte lepšie, skúsiť konsolidáciu svojich záväzkov. Tá je výhodná, ak máte aj ďalšie úvery, napríklad spotrebný úver, kreditnú kartu, stavebný úver… Tie totiž majú spravidla vyššie úrokové sadzby a nižšiu splatnosť, čo znamená vyššie mesačné splátky. Ak by sa vám ich podarilo spojiť do hypotekárneho úveru, takmer určite by ste si znížili vašu mesačnú splátku.

Ozvite sa nám prostredníctvom kontaktného formulára. S konsolidáciou či vybavením najvýhodnejšej hypotéky vám veľmi radi bezplatne pomôžu naši hypošpecialisti.