Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Katarína Dubcová

Licencia NBS 251959: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov
100%
Priemer hodnotení
10166 videní
39 hodnotení

Blog Katarína Dubcová

Katarína Dubcová 445 0 komentárov

Prvá pomoc pri hypotéke v čase pandémie

Hypotéka vs. pandémia vírusu Covid 19
Splácate hypotekárny úver alebo spotrebný úver?
V nasledujúcom článku sa dozviete, čo robiť v prípade sťaženej životnej situácie a možnosti splácania úverov v súvisloti s opatreniami proti šíreniu vírusu Covid 19.

Ako ste sa už možno z médií, či iných komunikačných kanálov dozvedeli, banky budú postupne zavádzať opatrenia z dôvodu vzniknutej krízovej situácie a to spôsobom, možnosti odkladu splátok úverov pre klientov, ktorí v súvislosti s opatreniami proti šíreniu vírusu Covid 19 prišli dočasne o príjem. 
V súvislosti s týmito opatreniami však banky neplánujú žiadne opatrenia v neprospech klienta ako zvyšovanie úrokových sadzieb, zvyšovanie splátok a pod.

Aj vzhľadom na túto možnosť odkladu splátok na 1-6 mesiacov banky odporúčajú splácať splátky tak dlho, ako to bude finančne pre klientov možné. Spomínaná možnosť odkladu splátok by mala byť posledná možnosť riešenia vzniknutej situácie a to len v prípade, že klient už nemôže pravidelne uhrádzať mesačné splátky z dôvodu straty príjmu kvôli opatreniam proti šíreniu pandémie.
Ak však klienti nebudú vedieť uhrádzať pravidelné mesačné splátky, je potrebné danú situáciu riešiť v predstihu, nakoľko omeškanie so splácaním sa zaznamenáva v úverovom registi a to by mohlo robiť problémy klientom do budúcna pri riešení nového úveru, či refinancovaní existujúceho úveru.

Ako postupovať v prípade, že nebudete vedieť zvládať splácanie úveru? 
Odporučenie niekoľkých možností:
  • urobte si poriadok v mesačných splátkach úverov/ spíšte si aktuálne výšky úverov a splátok/ možnosť konsolidácie úverov do jedného väčšieho úveru a tým značne znížiť mesačné splátky do jednej nižšej
  • požiadať aktuálnu banku, v ktorej úver máte o zníženie úrokovej sadzby/ toto opatrenie môže pomocť k zníženiu aktuálnej splátky o niekoľko desiatok eur
  • požiadať banku o predĺženie lehoty splácania úveru/ predĺžením lehoty sa zníži mesačná splátka/je potrebné počítať s jednorázovým poplatkom, ktorý si banka môže účtovať za zmenu zmluvných podmienok/
  • požiadať o odklad splátok úveru na 1 až 6 mesiacov/ toto opatrenie odporúčam klientom riešiť ako poslednú možnosť/ tu banky umožňujú dva varianty riešenia: 1. odklad splátok istiny (klienti budú splácať len úroky) / 2. odklad celých splátok
Treba si uvedomiť, že odklad splátok úverov poskytovali banky aj pred pandémiou v podobe  tzv. reštrukturalizácie úverov. Každý odklad splátok sa zaznamenáva v úverovom registri. 
V dôsledku nepredvídanej situácie v súvislosti so šírením vírusu Covid 19 budú dané odklady splátok zaznamenávať do úverového registra pod iným kódom - COVID19, čiže do budúcna by malo byť bankám zrejmé, z akých dôvodov klienti danú možnosť odkladu splátok využili. 
Každá žiadosť o odklad splátok úveru bude bankami individuálne posudzovaná. 

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.