Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

REFINANCOVANIE HYPOTÉKY VÁM MÔŽE UŠETRIŤ TISÍCKY EUR

REFINANCOVANIE HYPOTÉKY VÁM MÔŽE UŠETRIŤ TISÍCKY EUR

REFINANCOVANIE HYPOTÉKY VÁM MÔŽE UŠETRIŤ TISÍCKY EUR 1920 620 Finvia

Refinancovanie hypotéky sa stalo veľmi obľúbeným spôsobom ako výrazne ušetriť na splátkach a/alebo získať lacno peniaze navyše. Úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch za posledné roky neustále klesali a pod jedným percentom sa držia ešte aj dnes.

Bez ohľadu na to, či potrebujete zlepšiť cash-flow vášho rozpočtu alebo či patríte medzi tých šťastných Slovákov, ktorí sú so svojim hospodárením spokojní, môže vás potešiť jeden tip od nás. Čo by ste povedali na to, keby sme vám dali návod ako ušetriť? A to bez toho, aby ste sa museli akokoľvek uskromňovať. To znie dobre, však?

V dnešnom článku sa dočítate:

  • čo vám prinesie refinancovanie hypotéky
  • že refinancovanie nie je žiadna komplikovaná procedúra
  • čo je konsolidácia úverov a komu sa oplatí

Refinancovanie hypotéky a iných úverov je bezbolestným spôsobom ako ušetriť

Asi každý si je vedomý, že ak chce zlepšiť stav svojho rodinného rozpočtu, má dve možnosti. Buď zvýšiť príjem alebo znížiť výdavky. Tie je možné rozdeliť na fixné a variabilné. Fixné sú, veľmi zjednodušene povedané, také, ktoré musíte platiť. Napríklad nájomné, energie, splátky úverov, poistky, školné a krúžky za dieťa a podobne. Medzi variabilné môžeme pre účely tohto článku zaradiť také, ktoré viete do určitej miery ovplyvniť. Napríklad výdavky na zábavu či na stravu – môžete viacej variť doma a menej sa stravovať v reštauráciách alebo kupovať lacnejšie suroviny.

Ak by sme vám položili otázku, ktorých výdavkov, ak by to bolo možné, by ste sa radi zbavili alebo ich aspoň znížili, pravdepodobne by ste odpovedali, že tých fixných. Najlepším príkladom sú úvery. Peniaze z banky ste už dávno minuli – na kúpu auta či nehnuteľnosti a tak, ak by ste teraz mali možnosť platiť menšiu splátku, nijako by to negatívne neovplyvnilo váš komfort. Práve naopak. Platiť menej banke je predsa lákavá predstava.

A presne o tom je refinancovanie hypotéky, prípadne akéhokoľvek iného úveru. Získať nový, výhodnejší úver, ktorým vyplatíte váš pôvodný. Hlavným cieľom je zníženie splátky a zníženie preplatenia úveru. Určite uznáte, že takýto spôsob šetrenia, resp. zníženia vašich mesačných výdavkov, je ideálny. Alebo?

Obávate sa byrokracie? Zbytočne. Refinancovanie je rýchle a jednoduché

Je potrebné si uvedomiť, že priemerná úrokový sadzba na hypotéke bola pred piatimi rokmi približne na úrovni 2,2 % a pred desiatimi vyše 4 %. Aktuálne sa priemerné úrokové sadzby pohybujú na úrovni jedného percenta, pričom hypotekárny úver vieme vybaviť s ešte podstatne nižšou sadzbou. Čo to pre vás znamená? Ak ste s vašou hypotékou už nejaký ten rôčik nerobili nič, je veľmi pravdepodobné, že vaša splátka je zbytočne vysoká. Aby ste si lepšie dokázali predstaviť, čo to znamená v absolútnych číslach, uvedieme príklad:

Máme hypotekárny úver vo výške 80 000 eur so splatnosťou 30 rokov. Aká je výška splátky a aké je preplatenie na úrokoch počas doby splácania pri 0,9 %, pri 2,2 % a pri 4 %?

Mesačná splátka pri 0,9 % je približne 254 eur a za 30 rokov klient preplatí na úrokoch cca 11 300 eur.

Mesačná splátka pri 2,2 % je približne 304 eur a za 30 rokov klient preplatí na úrokoch cca 29 350 eur.

Mesačná splátka pri 4,0 % je približne 382 eur a za 30 rokov klient preplatí na úrokoch cca 57 500 eur.

Z uvedeného príkladu je zrejmé, že dať si skontrolovať aktuálne nastavenie hypotéky sa určite oplatí. A samozrejme, čím je hypotéka väčšia, tým väčšie sú aj potenciálne možnosti úspor. Celkom dobrý orientačný prehľad o možnej výške splátok v jednotlivých bankách vám dá aj naša hypokalkulačka.

A teraz k samotnému procesu. Refinancovanie hypotéky je skutočne jednoduchá záležitosť. Bez akýchkoľvek pokút to môžete spraviť k výročiu vašej fixácie. Zúfať ale netreba ani v prípade, že ste tento termín už prešvihli alebo je ešte v nedohľadne. Niektoré banky poplatok za predčasné splatenie uhradia za vás, prípadne vám dajú také podmienky, že sa vám refinanc oplatí aj s prípadnou pokutou. A na to, aby ste získali najvýhodnejšie podmienky a aby váš prípadný prechod do inej banky bol úplne bezproblémový, máte hypošpecialistu. Vo FINVIA úplne zdarma.

Výhodou refinancu nie je iba nižšia splátka

Refinancovanie hypotéky, spotrebného úveru či akejkoľvek inej pôžičky ponúka hneď niekoľko výhod, pričom nižšia splátka je len jednou z nich. Môžete si dohodnúť skrátenie doby splatnosti, prípadne získať peniaze navyše pri rovnako vysokej alebo nižšej splátke. Získate tiež úsporu na úrokoch a zlepšíte si vaše rodinné hospodárenie. Získate voľné finančné prostriedky, ktoré, ak vám to situácia umožňuje, môžete použiť napríklad na výhodné a výnosné sporenie.

Konsolidácia úverov sa môže oplatiť aj vám

Mnohé slovenské domácnosti trápi vysoké mesačné zaťaženie kvôli splátkam rôznych úverov a pôžičiek. Okrem hypotéky nie je výnimočné, že má rodina tiež spotrebný úver, kreditnú kartu či napríklad stavebný úver. Spojením týchto úverov do jedného, ideálne hypotekárneho, môžeme znížiť vašu celkovú mesačnú splátku aj o stovky eur. Spájaniu úverov sa odborne hovorí konsolidácia a najlepšie ju vysvetlí reálny príklad:

Klient mal pred konsolidáciou 3 druhy úverov:

  1. hypotekárny úver s úrokovou sadzbou 1,7 % a splatnosťou 30 rokov, so zostatkom istiny vo výške 99 000 eur a splátkou vo výške 390 €.
  2. spotrebný úver s úrokovou sadzbou 8,5 % a splatnosťou 8 rokov, so zostatkom istiny vo výške 10 000 eur a splátkou vo výške 187 €.
  3. stavebný úver s úrokovou sadzbou 5,9 % a splatnosťou 6 rokov, so zostatkom istiny vo výške 5 000 eur a splátkou vo výške 99 €.

Celkovo platil mesačne splátky 390 + 187 + 99 = 676 €.

Konsolidáciou v inej banke sme klientovi dokázali vybaviť hypotekárny úver s úrokovou sadzbou vo výške 0,89 %. Napriek tomu, že mohol mať novú hypotéku opäť na 30 rokov, rozhodol sa, že bude jeho doba splatnosti rovnaká, aká mu ostávala na starom hypotekárnom úvere, t.j. 26 rokov. Nový hypotekárny úver tak bol výške 114 000 eur so splátkou 409 eur, čím znížil mesačné zaťaženie svojho rozpočtu o 267 eur. 

Ak by sa rozhodol pre 30 ročnú splatnosť, jeho splátka by bola 361 eur, čo by znamenalo zníženie pôvodných splátok až o 315 eur.

V prípade, že by ste si aj vy chceli nechať poradiť ako znížiť svoje mesačné záväzky, ozvite sa nám čím skôr prostredníctvom kontaktného formulára a naši FINVIA experti sa vám ozvú už čoskoro. V tomto prípade totiž platí, že čas sú peniaze.