Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Finvia holding

Licencia NBS: Poistenie a Zaistenie, Poskytovanie uverov, Prijmanie vkladov, Kapitálové trhy, Starobne dôchodkové sporenie, Doplnkove dôchodkové sporenie

Blog Finvia holding

Finvia holding 2378 0 komentárov

Šetrenie peňazí môže byť hračka: 4 tipy, ako na to


Máte pocit, že napriek dobrému príjmu sa vám nedarí nikdy ušetriť? Alebo si naopak myslíte, že váš plat je príliš malý a preto sa vám nedarí vytvoriť si žiadnu finančnú rezervu? Pravda je, že šetrenie nie je až také jednoduché, ako sa to zdá. Nasledujúcich 5 rád vám ale ukáže, že ušetriť sa dá naozaj za každých okolností a keď viete, ako na to, môže to byť doslova hračka!


 
1. Plánovanie je základ
Ak chcete vedieť šetriť, musíte v prvom rade vedieť plánovať - a to tak výdaje, ako aj príjmy. Každý rodinný rozpočet sa skladá z týchto dvoch premenných, pričom rozdiel vyjadruje sumu, ktorú ste schopný ušetriť. Viete aspoň orientačne, aký je váš príjem a aké sú vaše výdaje za mesiac? Nie? V takom prípade je práve toto prvá vec, ktorú musíte spraviť.

Na úvod mesiaca si zapíšte príjmy, s ktorými budete počas nasledujúcich 30 (alebo 31) dní hospodáriť. Následne si počas mesiaca zapisujte všetky výdaje, ktoré ste mali. Ak máte nejaké výdaje, ktoré nie sú na mesačnej báze, ale napríklad na štvrťročnej, zapíšte si do mesiaca ich pomernú časť. Na konci mesiaca zhodnoťte rozdiel medzi príjmami a výdajmi.
Väčšina ľudí postupuje obvykle tak, že v priebehu mesiaca platí svoje výdavky a na jeho záver odloží ušetrené peniaze. To je však presne opačný postup, ako by ste mali uplatniť vy. Preto teraz, keď už poznáte rozdiel medzi svojimi mesačnými príjmami a výdajmi, hneď na úvod mesiaca odložte túto sumu a pokúste sa už na ňu nesiahnuť.

2. Šetrenie peňazí v domácnosti pri jej bežnej spotrebe
Keď už máme zvládnuté plánovanie financií, poďme sa pustiť do ich optimalizácie. Začneme v domácnosti, kde je hneď niekoľko možností šetrenia. Prvé sú krátkodobého charakteru, druhé dlhodobého. Ako už asi tušíte, tie krátkodobé prinesú peniaze okamžite, ale skôr v menšom objeme. Tie dlhodobé sú otázkou aj niekoľko rokov, ale prejavia sa viac.
Krátkodobo môžete v domácnosti ušetriť:
  • pri nákupoch potravín, kozmetiky a domácich potrieb - napríklad viac využívať akcie, zľavy, výpredaj a nákup vo väčšom množstve
  • prechodom k lacnejšiemu dodávateľovi energií alebo k lacnejšiemu poskytovateľovi internetu, TV či telefónnej linky
  • výmenou žiaroviek a úspornejším používaním spotrebičov
  • efektívnejším hospodárením s vodou a ďalšími energiami
Dlhodobo sa dá v domácnosti ušetriť:
  • zateplením nehnuteľnosti v prípade rodinného domu
  • výmenou plastových okien v prípade bytu
  • výmenou automobilu za úspornejšiu verziu alebo používaním len jedného auta namiesto dvoch
3. Lacnejšie účty, úvery a poistenie
Ušetriť peniaze môžete aj na finančných produktoch. Nejaké „drobné“ sa dajú ušetriť na prevádzke bankového účtu. Viacero bánk ponúka napríklad možnosť znížiť poplatok za účet pri zadaní niekoľkých trvalých príkazov alebo pri posielaní výplaty na účet. Ak sa dá, môžete tiež rovno prejsť do konkurenčnej banky, ktorá ponúkne účet úplne zadarmo.
Efektívne je možné ušetriť napríklad aj na poistení. Povinné zmluvné poistenie alebo poistenie nehnuteľnosti sú dobrá príležitosť ušetriť pokojne aj niekoľko desiatok € ročne prechodom ku konkurencii alebo výberom lepšieho poistného balíčka. Tu však opatrne, aby ste napríklad nespravili chybu s tzv. podpoistením nehnuteľnosti.

Najviac viete ušetriť na úveroch. Máte hypotéku? Refinancovať ju teraz môžete aj počas fixácie a to výhodnejšie, ako kedykoľvek predtým. Refinancovať môžete napríklad aj starý spotrebný úver alebo viacero menších bankových či nebankových pôžičiek - tu je možné napríklad znížiť priemerný úrok aj o 75 % alebo viac. Chcete vedieť, ako na to? Tak vyskúšajte naše zlúčenie úverov rýchlo a jednoducho online.

4. Zvýšenie príjmov
Okrem zníženia príjmov je možné dosiahnuť väčšie ušetrenie finančných prostriedkov aj tým, že zvýšite príjmy. Pokiaľ je pre vás neschodná cesta zmeny zamestnania, môžete využiť napríklad aj priebežné sporenie. Ale pozor - nerobte to ako väčšina ľudí, ktorí si uložia peniaze do banky na sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Zhodnotenie takýchto úspor je totiž prakticky nulové.
Oveľa lepšie je peniaze investovať. Hovoríte si, že to nie je nič pre vás? To sa teda veľmi mýlite. Nikto po vás nechce, aby ste obchodovali priamo na burze a sledovali ceny akcií alebo komodít. Investovať môžete prostredníctvom investičných podielových fondov, ktoré sú spravované finančnými odborníkmi.

Takúto možnosť ponúkame aj my. Sporiť môžete buď pre svoje deti, alebo si môžete sporiť aj vy sami - či už na dôchodok alebo krátkodobejšie. Ak by ste chceli pomôcť s výberom najlepšieho investovania a sporenia s možnosťou výnosu aj 3 či viac % ročne, pokojne sa nám ozvite. Pre ilustráciu toho, aký veľký je rozdiel medzi bežným sporením a vhodným investovaním, prikladáme aj nasledujúcu infografiku:Chcete pomôcť šetriť naozaj efektívne?
Vo všetkých 4 vyššie zmienených oblastiach vám vedia naši experti pomôcť. Na úvod môžete využiť naše odborné finančné služby. Tie zahŕňajú bezplatný audit existujúcich zmlúv k finančným produktom, optimalizáciu zmlúv a aj nonstop servis osobného experta, ktorý vám vie ušetriť tak čas, ako aj peniaze v rámci najviac využívaných finančných produktov.

V našej ponuke sú samozrejme aj zaujímavé úverové, poistné a sporiace produkty. Chcete napríklad refinancovať nevýhodnú pôžičku alebo hypotéku? Máte záujem o výhodné poistenie nehnuteľnosti, auta alebo svojej dovolenky? Tak potom aj v týchto prípadoch vám Finvia Group pomôže. Pokojne nás kontaktujte, budeme veľmi radi!

Autor: Finvia holding

Pridaj komentár

komentáre

Táto webstránka používa súbory cookies, ktoré pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Jej ďaľším používaním s týmto súhlasíte.