Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

Sporenie a investovanie

Poznáte rozdiel medzi sporením a investovaním? Je to jednoduché. Medzi sporiace produkty spravidla radíme najmä bežné bankové účty, sporiace bankové účty a termínované vklady. Ich spoločným menovateľom je nízky, takmer nulový výnos a nízke riziko, že o nejakú časť úspor prídete.

Pri týchto druhoch sporenia sa úrokové sadzby blížia väčšinou k nule a tak vplyvom inflácie strácajú reálnu hodnotu. Hodia sa na krátkodobé sporenie, prípadne ako rezerva na bežné výdavky.

Investovanie je z dlhodobého hľadiska najefektívnejším spôsobom sporenia. Cieľom investovania je zhodnotiť svoje vklady. Ak sa to podarí minimálne nad úroveň inflácie, môžeme hovoriť, že peniaze zarábajú.

Sporiaci plán investovania

V prípade dobre nastaveného sporiaceho plánu, sporenie formou investovania sa oplatí už pri strednodobom horizonte, t.j. na 5 a viac rokov. Platí, že čím dlhší časový horizont tým vyššie zhodnotenie vkladov. Investovať môžete pravidelnými menšími vkladmi, napríklad už 20, 30 či 50 eur mesačne alebo aj jednorazovo vkladom vyššej sumy.

Cieľ sporenia: sporenie pre deti, finančná rezerva aj dôstojný dôchodok

Každé sporenie aj investovanie musí mať cieľ. Podľa neho a podľa vašich finančných možností dokáže FINVIA expert nastaviť ideálny sporiaci plán. Medzi krátkodobé a strednodobé ciele patria napríklad tvorba finančnej rezervy či sporenie na auto, medzi dlhodobé sporenie na štúdium pre deti a dôchodkové sporenie.

3. pilier je výhodný
Finančná rezerva

Finančná rezerva

Tvorba finančnej rezervy je prejavom zodpovednosti. Za jej optimálnu výšku sa považuje 6-násobok priemerných výdavkov. Finančná rezerva slúži na prekonanie neočakávaných situácií. Napríklad výpadok príjmu, úraz, nákladná porucha na aute a podobne. Finančná rezerva by mala mať dobrú likviditu, aby bolo možné peniaze v prípade potreby použiť okamžite.

Finančná rezerva

Sporenie pre deti

Pri narodení dieťaťa len máloktorý rodič myslí na zabezpečenie jeho budúcnosti. Faktom však je, že založiť dieťaťu sporenie už v prvom roku jeho života dokáže vygenerovať v budúcnosti zaujímavé výnosy a zároveň ochrániť rodinný rozpočet pred veľkými výdavkami – štúdium, svadba, prvé auto, prispenie na kúpu nehnuteľnosti a podobne.

Sporenie pre deti

Sporenie na štúdium

Je potrebné si uvedomiť, že školstvo, ako ho poznáme dnes, o niekoľko rokov skončí. Štúdium na vysokej škole bude pravdepodobne spoplatnené a po vzore západných krajín, rásť bude záujem aj o súkromné stredné či dokonca základné školy, ktoré sú tiež spoplatnené. Myslieť preto na vzdelanie svojich detí čo najskôr ochráni rodinnú peňaženku v budúcnosti. Čím skôr mu začnete odkladať, tým viac vám vaše vklady zarobia. Keďže sa jedná o dlhodobé sporenie na 10 a viac rokov, ideálne je zvoliť investovanie do fondov, ktoré dosahujú najvyššie výnosy.

Sporenie na štúdium

Sporenie na dôchodok

Dôchodok – v súčasnosti jedna z najdiskutovanejších a najaktuálnejších tém. Aktuálny sociálny systém je dlhodobo neudržateľný a v budúcnosti na dôchodcov nebude mať kto robiť. Dôchodky z prvého piliera budú veľmi nízke a ani zďaleka nedokážu zabezpečiť penzistovi životný štandard, na ktorý je zvyknutý. Jedine individuálne dôchodkové sporenie vám dokáže zabezpečiť dôstojný dôchodok bez závislosti na rozhodnutiach štátu. Investovanie do fondov je to najlepšie, čo môžete spraviť pre vašu penziu.

Sporenie na dôchodok
Sporenie na auto

Aj krátkodobé sporenie môže byť efektívne

Medzi krátkodobé sporiace ciele patrí napríklad sporenie na auto či na dovolenku. Aj v tomto prípade nemusíte držať peniaze na „stratovom“ bežnom účte. Naši experti vám poradia, ktorý produkt a koľko peňazí odkladať, aby ste si nové auto či vysnívanú dovolenku mohli dopriať bez straty hodnoty peňazí.