Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

SPORENIE PRE DETI: ZA 60 EUR MESAČNE VIAC AKO 33 000 EUR

SPORENIE PRE DETI: ZA 60 EUR MESAČNE VIAC AKO 33 000 EUR

SPORENIE PRE DETI: ZA 60 EUR MESAČNE VIAC AKO 33 000 EUR 1920 620 Finvia

S príchodom dieťatka do rodiny sa spájajú mnohé radosti. A, samozrejme, aj výdavky, ktoré sme doteraz nepoznali. Lenže, ani sa nenazdáme a naše dieťa začne kráčať, hovoriť, nastúpi do prvého ročníka základnej školy, bude si vyberať strednú, o chvíľu zmaturuje. A o pár rokov sa bude chcieť osamostatniť. My rodičia mu v tom radi pomôžeme. Ideálne, finančne. Ako? Tým, že na jeho budúcnosť budeme myslieť už pri jeho narodení. Pravidelné sporenie pre deti je tým najlepším spôsobom.

Každý rodič to pozná. Dieťatko obráti (dočasne) život naruby. Častokrát aj finančne. Zníži sa totiž príjem domácnosti a náklady na dieťa s pribúdajúcim vekom narastajú. S tým je potrebné počítať. Rovnako ako s tým, že v určitom čase bude dieťa potrebovať veľkú jednorazovú finančnú pomoc. Na štúdium, na svadbu, na prvé bývanie,… 

V dnešnom článku prezradíme, ako pomôže pravidelné investovanie zabezpečiť dieťaťu bezproblémový štart do života, prečo je výhodné založiť sporenie pre deti hneď pri jeho narodení a ako spraviť za 20 rokov z odkladania sumy rodičovského prídavku viac ako 33 000 eur.


Pravidelné investovanie dlhodobo s vysokým zhodnotením

Na úvod si povedzme, že slovo investovanie sa nemusí spájať s vysokými vkladmi či finančne náročnými transakciami. Práve naopak. Investovať je možné už od pár desiatok eur mesačne. Dôležitým faktorom je ale čas. Platí, že čím dlhšie sporíme, tým väčšie zhodnotenie môžeme očakávať.

S investovaním sú totiž spojené aj dočasné poklesy trhov. Tie sú však z dlhodobého hľadiska spravidla prekonané rastmi a vysokým zhodnocovaním. Poklesy sú bežným správaním trhu a klientom prinášajú príležitosť v tom, že môžu nakúpiť akcie alebo dlhopisy lacnejšie. Je to rovnaké, ako zľavy vo výpredajoch. To hlavné však je, že investovať môže skutočne každý. Je to jednoduché a netreba sa obávať neznalosti. Stačí sa poradiť so skúseným finančným expertom. Ten vám predstaví výhody aj prípadné riziká investovania, poradí, či je pre vás vhodnejšie investovanie do realít, akcií alebo či by pre vás boli ideálnou voľbou stále populárnejšie ETF fondy s množstvom výhod nielen pre začínajúcich investorov.


Prečo založiť deťom sporenie?

Sporenie pre deti je možné založiť hocikedy. Ideálne je, ak rodičia založia deťom sporenie, na ktoré budú prispievať pravidelnými sumami, čím skôr. Najlepšie hneď pri jeho narodení. Investovanie do fondov nezriedka prináša vysoké zhodnotenia. Čím dlhšie dieťaťu sporíte, tým väčšie zhodnotenie môžete očakávať. 

Príklad: Investovanie rodinného prídavku na dieťa

V súčasnosti je rodinný prídavok na dieťa vo výške 60 eur. Na prvý pohľad nič moc, dá sa ľudovo povedať, že z takej sumy človek nezbohatne a určite to nepokryje potreby dieťaťa. Ak tú sumu ale budete odkladať, vďaka investovaniu môžete za 20 rokov nasporiť dieťaťu reálne 33 431 eur. Táto suma je počítaná pri maximálne reálnom zhodnotení vložených prostriedkov cez investovanie do fondov vo výške 7,5 % ročne. A to pri celkovom vklade len 14 400 eur  (20 rokov x 12 mesiacov  x 60 eur = 14 400 eur)

Okrem toho, pri narodení, ale aj neskôr pri rôznych príležitostiach – narodeniny, krst, prvé sväté prijímanie,… nezriedka dostávajú rodičia pre deti peniaze aj od príbuzných.  Veta „kúpte mu niečo, čo potrebuje,“ je veľmi bežná. A to aj v čase, keď je dieťa ešte veľmi malé. Tieto peniaze nemusíte použiť hneď, môžete mu ich vložiť na jeho sporenie. Okrem pravidelných vkladov mu tak zvýšite hodnotu na jeho účte a on bude mať po rokoch ešte viac nasporených peňazí. 

Dieťaťu, ktorému takto našetríte veľmi zaujímavú čiastku, môžete neskôr výrazne pomôcť. Možno bude chcieť ísť študovať na prestížnu školu do zahraničia (a možno bude školstvo spoplatnené v budúcnosti už aj na Slovensku), možno bude túžiť po vlastnom aute, možno bude potrebovať prispieť na svoj prvý byt, možno sa bude ženiť či vydávať…

Je potrebné si uvedomiť, že pravidelným sporením výrazne šetríte aj svoj rodinný rozpočet. Počas dlhých rokov vám pár desiatok eur mesačne nemusí v peňaženke chýbať. Ako sme uviedli v príklade, 33 400 eur vás za tie roky stojí len 14 400 eur. 

Pravidelné investovanie tak umožňuje postupné vytváranie bohatstva v čase. Aj malé pravidelné investície sa v dlhodobom horizonte môžu zmeniť na značné aktíva.


Finančná gramotnosť je dôležitá

Okrem samotnej tvorby majetku a zaujímavého zhodnocovania vkladov môže mať sporenie pre deti aj celkom iný význam. Učí ich finančnej gramotnosti. Rodičia najlepšie vedia, kedy je ten správny čas hovoriť s deťmi o peniazoch. Tie počas svojho detstva dostávajú vreckové od rodičov či finančné dary od rodiny. A časť tých peňazí môžu využiť aj na sporenie. Bez ohľadu na to, či už má dieťa sporenie od malička alebo či sa mu ho rozhodnete založiť napríklad na jeho 10. narodeniny, nebojte sa ho do neho skôr či neskôr zapojiť. Okrem finančnej hodnoty má sporenie z pohľadu vplyvu na dieťa aj viacero ďalších výhod:

  • Učenie finančnej gramotnosti

Sporenie je skvelým spôsobom, ako deti naučiť základy finančnej gramotnosti. Umožňuje im porozumieť hodnote peňazí, učí ich šetriť a plánovať svoje výdavky.

  • Plánovanie a schopnosť nastaviť si (finančné) ciele

Deti sa učia stanovovať si finančné ciele. Sporenie môže slúžiť ako nástroj na dosiahnutie konkrétnych cieľov, či už ide o kúpu nového bicykla, počítača, zabezpečenie si prostriedkov na cestovanie, jazykový pobyt v zahraničí.  Môže byť aj cestou na realizáciu dlhodobých cieľov, ako je vysokoškolské vzdelanie, kúpa domu alebo zabezpečenie si dôchodku.

  • Návyk šetriť

Založenie návyku šetriť je dôležité pre budúci finančný úspech. Založenie sporenia pomáha deťom vyvinúť disciplínu vo finančných záležitostiach. Získavajú skúsenosti so správou svojich financií, so stanovovaním cieľov a s pravidelným vkladaním peňazí na účet. U detí, ktoré sa učia šetriť od mladého veku, sa zvyšuje pravdepodobnosť lepšej finančnej situácie v dospelosti.

  • Zodpovednosť

Starostlivosť o vlastné úspory učí deti zodpovednosti. Vidia dôsledky svojich rozhodnutí a učia sa, že správne nakladanie s peniazmi je dôležitým aspektom dospeláckeho života.

  • Finančná bezpečnosť

Sporenie môže poskytnúť finančnú bezpečnosť v prípade neočakávaných výdavkov alebo núdzových situácií. Deti sa učia, že dôležité je mať finančnú rezervu na nepredvídateľné udalosti.

  • Skúsenosť so zhodnocovaním

Pre deti môže byť učenie o úrokoch a investíciách jednoduché, keď majú vlastné sporenie. Môžu sledovať, ako rastie ich účet, a pochopiť základy ekonómie.

Založenie sporenia pre deti teda nie je len finančnou investíciou, ale aj investíciou do ich vzdelania a budúcnosti.

Zvažujete založiť vašej ratolesti sporenie? Želáte si dozvedieť sa viac o investovaní? Vyplňte kontaktný formulár, naši experti vám bezplatne pomôžu.