Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

SPORENIE PRE DETI: PRVÝ KROK K ZABEZPEČENIU ICH BUDÚCNOSTI

SPORENIE PRE DETI: PRVÝ KROK K ZABEZPEČENIU ICH BUDÚCNOSTI

SPORENIE PRE DETI: PRVÝ KROK K ZABEZPEČENIU ICH BUDÚCNOSTI 1920 620 Finvia

Hovorí sa, že na deťoch najlepšie vidieť, ako rýchlo plynie čas. Rodičia, ktorí sa už nejaký ten rôčik tešia zo svojich ratolestí to istotne potvrdia a vy, ktorých to ešte len čaká, to zistíte veľmi rýchlo. Ani sa nenazdáte a budete riešiť ich štúdium či osamostatnenie sa. Myslieť tak na ich budúcnosť je potrebné už od malička. Výborným základom je založiť im sporenie pre deti.

V dnešnom článku vám prezradíme, prečo je dobré začať so sporením čím skôr, že pravidelnými vkladmi aj nízkych súm dokážete pre svoje deti v dlhodobom horizonte nasporiť veľmi zaujímavú čiastku a na čo všetko môžete použiť sporenie pre deti.

Stanovte si ciele sporenia

Bez ohľadu na to, či začnete sporiť hneď po narodení dieťaťa alebo neskôr, napríklad keď začne navštevovať základnú školu, dôležité je stanoviť si cieľ sporenia. Od neho sa bude odvíjať aj suma, ktorú bude potrebné odkladať, aby ho bolo možné splniť. Súčasťou plánovania je tiež časový horizont sporenia. Veľmi častou métou je plnoletosť dieťaťa. Ak teda založíte sporenie pre deti už v prvom roku životu vášho bábätka, sporiť mu budete v tomto prípade 18 rokov, čo je výborná doba na efektívne zhodnocovanie vkladov. Samozrejme, ak sa rozhodnete pre sporenie investovaním.

Efektívne sporenie pre deti je také, ktoré dokáže zarobiť

Pri dlhodobom sporení, spravidla trvajúce 10 a viac rokov, odporúčame našim klientom sporiť investovaním do akciových či indexových fondov. Tie dokážu zarábať v priemere 5-7 % ročne a tak počas doby sporenia môžete pre svoje deti zarobiť aj vkladmi len pár desiatok eur mesačne niekoľko tisíc eur. Výborný prehľad vám poskytne sporiaca kalkulačka FINVIA, vďaka ktorej si dokážete vypočítať približné zhodnotenie vašich vkladov pri investovaní, aj jeho porovnanie s bežným účtom a so sporiacim účtom k bežnému bankovému účtu.

Pre ilustráciu uvedieme príklad. Ak by ste sa rozhodli odkladať 30 € po dobu 15 rokov, sporiaca kalkulačka vám vypočíta, že investovaním môže byť na vašom účte, resp. na účte vášho dieťaťa až 9 345 €, z čoho úroky budú tvoriť 3 945 €. Inými slovami, vami vložených 5 400 € zarobí ďalších takmer 4 000 €. Pre porovnanie, ak by ste rovnakú sumu držali na bankovom účte, po 15 rokoch by ste na ňom mali sumu takmer v rovnakej výške ako boli vaše vklady. Ak by ste odkladali na sporiaci účet k bežnému účtu, po 15 rokoch môžete očakávať približne 5 450 €, čo znamená, že by ste zarobili za 15 rokov 50 €…

Ak vezmete do úvahy infláciu, ktorá sa pohybuje na úrovni cca 2% ročne, za 15 rokov by vaše vklady na sporiacom či bežnom účte s takmer nulovým zhodnotením výrazne stratili na hodnote.

Sporenie pre deti môžete využiť na čokoľvek

Z hľadiska použitia peňazí zo sporenia nie je dôležité, na čo peniaze nakoniec použijete. Oveľa dôležitejšie je pozerať sa na sporenie ako na dlhodobú investíciu a pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné, nevyberajte peniaze počas doby sporenia. Ak by ste sa rozhodli vybrať napríklad 1 000  eur, tento výber vám za 10 rokov môže spôsobiť nižšie zhodnotenie o stovky eur.

Najčastejšie zakladajú rodičia sporenie pre deti s cieľom našetriť im na štúdium. S veľkou pravdepodobnosťou nebude štúdium na vysokej škole v budúcnosti bezplatné ani u nás na Slovensku, o možnosti študovať v zahraničí hovoriť asi ani netreba. To vás bude stáť tisícky eur ročne, na najprestížnejších školách aj mesačne.

Ďalším cieľom sporenia môže byť osamostatnenie sa dieťaťa. Vďaka sporeniu mu budete môcť pomôcť napríklad s kúpou jeho prvej nehnuteľnosti.

Už aj u nás nie je ničím výnimočným, že dieťa dostane k osemnástke auto. Aj to mu budete môcť obstarať bez vplyvu na váš rodinný rozpočet, keďže naň dokážete našetriť pravidelným sporením.

So sporením začnite čo najskôr  

Na záver sme si nechali príklad, na ktorom vám ukážeme, prečo je dôležité začať sporiť čo najskôr. Opäť použijeme našu sporiacu kalkulačku. Už vieme, že ak budete odkladať 30 € mesačne, za 15 rokov môžete nasporiť pre vaše dieťa až 9 345 €. Ak budete sporiť rovnakú sumu 8 rokov, vaše dieťa sa môže tešiť na 3 813 €, z čoho vklady tvoria z tejto sumy 2 880 € a úroky 933 €.

Ako môžete vidieť,  doba sporenia je približne polovičná, ale zhodnotenie až štvornásobne nižšie ako pri 15 rokoch (3 945 € pri 15 rokoch a 933 € pri 8 rokoch sporenia).  Tieto rozdiely budú ešte väčšie v prípade, že budete odkladať vyššie sumy.

V tejto súvislosti je tiež dobré pripomenúť, že napriek tomu, že sporenie zakladáte s cieľom pomôcť v budúcnosti svojmu dieťaťu, aj týmto sporením si vytvárate finančnú rezervu. A ak by náhodou prišlo k nejakej nepredvídateľnej situácii a súrne by ste potrebovali peniaze, môžete ich vybrať. Samozrejme, ako sme písali vyššie, nerobte to, pokiaľ to skutočne nie je nevyhnutné.

Ako sporiť bezbolestne?

Sporenie ja zvyk. Dôležité je začať, potom ho už budete automaticky vnímať ako fixný mesačný výdavok, podobne ako zálohovú platbu na elektrinu či splátku úveru. S tým rozdielom, že sporením nemíňate, ale zarábate. Najjednoduchší spôsob, ako si zvyknúť na sporenie je spraviť si v internet bankingu trvalý príkaz.

Ešte predtým však odporúčame poradiť sa so špecialistom, aby ste mali istotu, že máte ideálne nastavený sporiaci plán, aj že na sporenie využívate efektívne produkty. Ak sa chcete dozvedieť viac o možnostiach výhodného sporenia pre deti, kontaktujte nás prostredníctvom formuláru, naši špecialisti vám ochotne poradia, pomôžu.