Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Erik Žilka

Licencia NBS 256623: Poistenie a zaistenie, Poskytovanie úverov, Prijímanie vkladov, Kapitálový trh
99%
Priemer hodnotení
3886 videní
7 hodnotení

Blog Erik Žilka

Erik Žilka 1386 0 komentárov

SPORÍTE SI NA DÔCHODOK V 2. PILIERI? V TOM PRÍPADE SI DAJTE POZOR!

Ani tento prístup vám nemusí zaručiť dosiahnutie požadovaného štandardu v dôchodkovom veku. Pritom musíte dbať aj na výber dôchodkových fondov, pretože pri zlom nastavení môžete dokonca o peniaze určené na penziu aj prísť! Viac sa dočítate v článku.
V súčasnosti na Slovensku fungujú tri piliere dôchodkového sporenia, prostredníctvom ktorých si ľudia sporia finančné prostriedky na obdobie, kedy už nebudú ekonomicky aktívni.
Prvý pilier je pilierom, z ktorého vám bude vyplácaný celý dôchodok (pokiaľ nevstúpite do druhého piliera). Povinné odvody do prvého piliera tvoria 18% vašej hrubej mzdy. Pre živnostníkov je to v roku 2021 suma rovnajúca sa 33,15% z vymeriavacieho základu, čo je 546€. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne teda tvoria sumu vo výške 180,99€.

Ak sa rozhodnete vstúpiť do druhého, budete si môcť vybrať jednu z  Dôchodkových správcovských spoločností (ďalej v texte DSS), kam si budete odvádzať časť svojich povinných odvodov. Konkrétne 5,25% z celkových 18%. Do tretieho piliera si môžete odkladať peniaze pomocou súkromných doplnkových dôchodkových spoločností, kde si ale sporiteľ odvádza sumu nad rámec zákonom stanovených odvodov.

 
Zvýšte si svoj štandard v dôchodkovom veku, staňte sa súčasťou nášho tímu!

 

Očakávania Slovákov nie sú malé

Výskum agentúry Focus (zdroj: trend.sk) spred dvoch rokov ukázal, že bezmála tri štvrtiny Slovákov si predstavuje ako ideálnu výšku dôchodku sumu do 1300 €. Približne polovica ľudí by sa uspokojila s dôchodkom vo výške 900 €. Je to pre vás ľahko dosiahnuteľné?

Možno áno, ale takýmto cieľovým sumám príliš nenahrávajú fakty:
  • čo sa týka ideálnej výšky dôchodku, ak by ste sa uskromnili, dostali by ste sa k zlatej strednej ceste, a to k sume 1200 €
  • 47% tvoria úspory v 1. pilieri, ktorý, ako zistíte pri bližšom skúmaní demografie Slovenskej republiky, je dlhodobo neudržateľný
  • 2. pilier obsahuje 9,3% a 3. pilier 2,4% danej sumy
Z vyššie uvedených výpočtov môžete vidieť, že na dorovnanie 1200 € príjmu v dôchodku nám chýba 41%, čo je 492 €

Popularita druhého piliera stúpa, ale...

V polovici minulého roka bolo v druhom pilieri podľa prieskumu evidovaných približne 1,6 milióna sporiteľov, čo je viac ako 50% zárobkovo činných ľudí. Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) dosiahol v polovici minulého roka objem majetku sporiteľov hodnotu 9,37 mld. €.

Z tohto prieskumu je zrejmé, že popularita odkladať si finančné prostriedky do 2. (výnosnejšieho) piliera, sa zvyšuje, no i tak nám na dosiahnutie cieľa chýba viac ako 40% požadovanej sumy.
Ak by sme sa pozreli na demografický vývoj podrobnejšie, zistíme, že kým v súčasnosti pracuje na jedného dôchodcu 2,5 zárobkovo činného človeka, v roku 2070 to bude len niečo okolo 1,5 na jedného penzistu.

V nasledujúcich desaťročiach sa očakáva zhoršenie situácie a potenciálne aj kolaps prvého piliera v podobe, v akej ho poznáme dnes. Čo s tým teda môžeme urobiť?

„Na každé vrece existuje záplata“

Pokiaľ zárobkovo činná osoba odvádza svoje odvody v plnej miere do prvého piliera, jedná sa o stratovú „investíciu“. Z uvedených údajov vyplýva, že stále existuje asi 1,6 milióna ľudí, ktorí odvádzajú svojich 18% iba do 1. piliera miesto výhodnejšieho rozloženia 1. pilier: 12,75% a 2. pilier: 5,25%.

Zároveň nemôžeme zabudnúť na fakt, že aj v rámci druhopilierových DSS máme na výber z viacerých možností. Aj v tomto prípade platí, že výberom nevhodného produktu sa vo finále môžeme ukrátiť aj o 50 000€ (v závislosti od mnohých faktorov), čo v prepočte znamená o 140€ mesačne menej do nášho dôchodkového rozpočtu.
Na záver si spomeňte na fakt, že do uvedených 1200 € nám stále chýba 41% uvedenej sumy, na ktoré u nás vo Finvii nezabúdame.

Sporíte si stále na svoj dôchodok výlučne prostredníctvom 1. piliera?
Máte svoje úspory rozdelené medzi 1. a 2. pilierom a chceli by ste si byť istý, že vaša DSS je tou najvýnosnejšou na trhu?
Zaujíma vás, ako si dosporiť chýbajúce prostriedky na váš spokojný dôchodok, kde nebudete iba prežívať z mesiaca na mesiac, ale budete si užívať jeseň života plnými dúškami a podľa svojich predstáv?
Pokiaľ ste odpovedali aspoň na jednu z vyššie uvedených otázok „Áno“, môžete si vypočítať aká je vaša aktuálna dôhodková situácia v našej dôchodkovej kalkulačke. Nezabudnite tiež sledovať môj blog a v ideálnom prípade ma kontaktovať telefonicky či mailom. Rád vám pomôžem s nezáväznou konzultáciou a prípadne prirpavím možné riešenia.

Erik Žilka
erik.zilka@finvia.sk
+421 904 261 333